Tajemnicza i "nagła" śmierć ministra spraw zagranicznych Białorusi. Minister Rau i liderzy OBWE: jesteśmy zszokowani

2022-11-26 17:30 aktualizacja: 2022-11-27, 11:07
Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej podczas wizyty w Polsce w 2016r. Fot. PAP/Paweł Supernak
Minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej podczas wizyty w Polsce w 2016r. Fot. PAP/Paweł Supernak
Informując w sobotę o nagłej śmierci Uładzimira Makieja, państwowa agencja BiełTA, powołała się na rzecznika MSZ Anatola Hłaza. W jednej z wypowiedzi Hłaz wskazał, że „jeszcze wczoraj Uładzimir Makiej omawiał robocze plany na tydzień”, a jego śmierci nic nie zapowiadało. Szefujący OBWE minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau oraz sekretarz generalna tej organizacji Helga Schmidt przyznali, że są zszokowani tą śmiercią.

Ani MSZ, ani oficjalne media, nie podają na razie więcej szczegółów na temat śmierci ministra. Na Twitterze ministerstwa spraw zagranicznych pojawiła się krótka informacja: „dzisiaj zmarł nagle minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej”.

Makiej miał 64 lata. Sprawował funkcję ministra spraw zagranicznych Białorusi od 2012 r. Wcześniej przez cztery lata stał na czele administracji prezydenta.

MSZ informował, że w piątek Makiej odbył spotkanie z nuncjuszem apostolskim na Białorusi abp. Ante Joziciem. W minionym tygodniu szef dyplomacji przebywał z wizytą w Armenii, gdzie odbywała się sesja poradzieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.

Pierwsze reakcje i wyrazy współczucia, na razie nieoficjalnie, popłynęły z Rosji – od rzeczniczki MSZ i Dumy Państwowej. Według mediów rosyjskich na niedzielę i poniedziałek planowana była wizyta w Mińsku rosyjskiego szefa MSZ Siergieja Ławrowa. 

Liderzy OBWE: jesteśmy zszokowani 

Jesteśmy zszkowani nagłą śmiercią ministra spraw zagranicznych Białorusi Uładzimira Makieja - czytamy w oświadczaniu przewodniczącego OBWE Zbigniewa Raua i sekretarz generalnej OBWE Helgi Schmid opublikowanym w sobotę w mediach społecznościowych.

Na twitterowym profilu polskiej prezydencji w OBWE został w sobotę opublikowany wpis, w którym Rau i Schmid wyrażają kondolencje rodzinie zmarłego. "Jesteśmy zszkowani nagłym odejściem ministra spraw zagranicznych Białorusi Uładzimira Makieja" - napisano we wpisie.

"Oczekiwaliśmy jego obecności na posiedzeniu Rady Ministerialnej OBWE w przyszłym tygodniu w Polsce. Składamy najszczersze kondolencje rodzinie zmarłego" - czytamy.

O "nagłej śmierci" 64-letniego ministra powiadomił w sobotę państwową agencję BiełTA rzecznik białoruskiego MSZ Anatol Hłaz.

Oficjalnych informacji na temat przyczyn śmierci Uładzimira Makieja, który od dziesięciu lat pełnił funkcję szefa MSZ Białorusi, jak dotąd nie podano. Rzecznik MSZ powiedział, że informacja ta była dla wszystkich zaskoczeniem.

Media przypominają, że w piątek Makiej spotkał się z nuncjuszem apostolskim w Mińsku, a w tygodniu był w Armenii, gdzie uczestniczył w sesji poradzieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.(PAP)
 

mar/