Instytut Polski w Madrycie i Polska Fundacja Narodowa promują muzykę polskich kompozytorów podczas konkursu im. Paderewskiego

2022-11-26 22:18 aktualizacja: 2022-11-27, 12:56
Konkurs. im. Ignacego Jana Paderewskiego odbył się w Hiszpanii Fot. Twitter/Polska Fundacja Narodowa
Konkurs. im. Ignacego Jana Paderewskiego odbył się w Hiszpanii Fot. Twitter/Polska Fundacja Narodowa
W sobotę w Madrycie wręczono nagrody zwycięzcom pierwszej edycji konkursu im. Ignacego Jana Paderewskiego, zorganizowanego przez Instytut Polski (IP) w stolicy Hiszpanii we współpracy z Polską Fundacją Narodową - poinformowała PAP dyrektor IP Gabriela Słowińska. Następnie odbył się koncert laureatów.

Konkurs im. Ignacego Jana Paderewskiego skierowany jest do młodych muzyków hiszpańskich grających na instrumentach smyczkowych, dętych i fortepianowych, zarówno solistów, jak i zespołów kameralnych.

„Naszym celem jest zachęcenie młodych hiszpańskich muzyków do sięgania po utwory polskich kompozytorów - powiedziała PAP Gabriela Słowińska. - Jest to również okazja do opowiedzenia historii życia jednego z ojców polskiej niepodległości - Ignacego Jana Paderewskiego, a przez niego o niełatwej polskiej historii. Chcemy, aby ten konkurs był impulsem dla nauczycieli, pedagogów i uczniów do poznania kultury, historii i dokonań wybitnych polskich artystów” - dodała.

Obecność przy organizacji konkursu Polskiej Fundacji Narodowej to „konsekwencja wspierania takich działań międzynarodowych, które dzięki profesjonalizmowi i integracji potencjałów instytucji zawierają w sobie wymierny sukces, przez który rozumiemy dotarcie do szerokiego audytorium odbiorców - powiedział PAP prezes zarządu Polskiej Fundacji Narodowej dr Marcin Zarzecki.

"Niniejsze wydarzenie kulturalne pozwala nam +oczarować+ polskimi kompozycjami hiszpańską publiczność, a przez muzykę promować Polskę na świecie” - podkreślił.

Zarzecki wskazał, że „misją Polskiej Fundacji Narodowej jest promowanie polskiej kultury i dziedzictwa narodowego oraz polskiej gospodarki”. „Realizujemy to poprzez efektywne kanały komunikacyjne, globalne kampanie i projekty realizowane w różnych krajach” - wyjaśnił.

Pierwsze miejsce w konkursie w kategorii „soliści od 14 do 19 lat” zajął Esteban Jimenez, zaś w kategorii „soliści od 20 do 26 lat” - Nicolas Castor. W kategorii „zespoły kameralne” zwycięzcą było Trio Kogan. Przyznano wyróżnienie dla najlepszego pianisty akompaniującego - Grahama Jacksona.

Jury konkursowemu przewodniczył polski wiolonczelista od lat mieszkający w Hiszpanii i inicjator wydarzenia profesor Michał Dmochowski.

Z Saragossy Grażyna Opińska (PAP)

mar/