Jens Stoltenberg: musimy być przygotowani na więcej ataków na Ukrainę

2022-11-28 16:52 aktualizacja: 2022-11-29, 08:27
Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
Fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
"Nie możemy pozwolić Władimirowi Putinowi wygrać. Zachęciłoby to innych autorytarnych władców do użycia siły" - mówił na konferencji prasowej w Rumunii szef NATO Jens Stoltenberg. Wskazał, że "musimy być przygotowani na więcej ataków na Ukrainę".

Konferencja prasowa Stoltenberga odbyła się w przeddzień dwudniowego spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO w stolicy Rumunii Bukareszcie. 

Jak powiedział szef NATO, Putin próbuje użyć nadchodzącej zimy jako broni przeciw Ukrainie. Zdaniem Stoltenberga inwestowanie w obronność jest szczególnie ważne w czasie, gdy mamy do czynienia z największym kryzysem bezpieczeństwa od pokoleń. "Musimy być przygotowani na więcej ataków na Ukrainie" - ostrzegł.

"Członkostwo Szwecji i Finlandii w Sojuszu pomoże wzmacniać wschodnią flankę"

"Członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO ułatwi wzmacnianie wschodniej flanki Sojuszu" - mówił Stoltenberg.

"Wszyscy sojusznicy podjęli historyczna decyzję, kiedy zgodziliśmy się na szczycie w Madrycie w czerwcu na zaproszenie Finlandii i Szwecji, by zostały członkami NATO. Podpisaliśmy też protokoły akcesyjne. 28 spośród 30 członków NATO ratyfikowało protokoły akcesyjne. (...) Jestem pewien, że wszyscy sojusznicy je ratyfikują" - powiedział szef NATO.

"Członkostwo w NATO jest oczywiście ważne dla Finlandii i Szwecji, ale będzie to również ważne dla całego Sojuszu. Te kraje mają dobrze wyszkolone i dobrze wyposażone armie. (...) Jeśli spojrzymy na mapę, to dla każdego będzie jasne, że nasze zdolności do wzmacniania wschodniej flanki, zwłaszcza krajów bałtyckich, ale też Polski, będą lepsze jeśli Finlandia i Szwecja będą pełnoprawnymi członkami Sojuszu" - dodał. 

Stoltenberg: Putin zlekceważył siłę ukraińskiego narodu

"Strategiczny błąd Władimira Putina polegał na tym, że zlekceważył siłę ukraińskiego narodu, wojska i przywództwa politycznego" - podkreślił sekretarz generalny NATO.

"W ostatnich miesiącach byliśmy świadkami tego, jak prezydent Putin popełnił poważny błąd strategiczny. Nie docenił siły ukraińskiego narodu, ukraińskich sił zbrojnych i ukraińskiego przywództwa politycznego. Myślał, że zdobędzie Kijów w ciągu kilku dni. Tymczasem, ukraińskie wojska najpierw odepchnęły armię rosyjską na północy, a następnie na wschodzie i południu. Naszym zadaniem jest wspieranie Ukrainy" - powiedział Stoltenberg.

"Prawdopodobnie w którymś momencie wojna zakończy się przy stole negocjacyjnym, ale wynik tych negocjacji zależy od sytuacji na polu bitwy. Wspieramy Ukrainę, bo wiemy, że wygrana prezydenta Putina będzie tragedią dla ukraińskiego narodu. Ale również dlatego, że świat stałby się wówczas mniej bezpieczny. Byłby to sygnał dla prezydenta Putina i innych autorytarnych władców, że dzięki użyciu siły militarnej i pogwałceniu prawa międzynarodowego - jak to robi prezydent Putin na Ukrainie - mogą osiągnąć swoje cele" - dodał. 

Prezydent Rumunii: decyzja o zwiększeniu obecności NATO na wschodniej flance musi wejść w życie jak najszybciej 

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis na wspólnej konferencji prasowej z Jensem Stoltenbergiem wskazał, że "decyzja o zwiększeniu liczby żołnierzy NATO i sprzętu wojskowego na wschodniej flance Sojuszu, podjęta na szczycie w Madrycie, musi wejść w życie jak najszybciej".

Rumuński prezydent dodał przed rozpoczęciem spotkania, że szeroko pojęty region Morza Czarnego potrzebuje wsparcia.(PAP)

mmi/