O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Kto nowym szefem NATO? Prezydent Finlandii nie ma wątpliwości. "To niemal pewne"

Wspieramy kandydaturę obecnego premiera Holandii Marka Rutte na stanowisko przyszłego sekretarza generalnego NATO i “nie ma obecnie planu awaryjnego w tej kwestii”. Nie ma takiej potrzeby - powiedział w czwartek prezydent Finlandii Alexander Stubb.

	TOMS KALNINS
TOMS KALNINS

Stubb odniósł się też do tego, że część krajów (w tym przede wszystkim z Europy Wschodniej) widziałaby na tym stanowisku polityka z ich regionu, jak np. prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa. Przyznał, że rozmawiano o tym podczas ostatniego szczytu grupy B9, który odbył się we wtorek w Rydze. Miałem jednak przeczucie, że nowym szefem NATO zostanie Rutte - przyznał Stubb.

Szczyt Dziewiątki Bukareszteńskiej, który obejmuje Polskę, Rumunię, Estonię, Litwę, Łotwę, Słowację, Czechy, Węgry oraz Bułgarię, odbył się we wtorek w Rydze. W spotkaniu brała udział także Finlandia oraz Szwecja.

Jak podkreślił Stubb, Rutte, który od 13 lat piastuje stanowiska premiera kraju UE, jest dobrym kandydatem z punktu widzenia nas - sojuszników, Europejczyków i odpowiednim jeśli chodzi o budowę stosunków transatlantyckich.

Premier Holandii przybył w czwartek do Helsinek, by wziąć udział w tradycyjnym letnim panelu dyskusyjnym organizowanym przez prezydenta Finlandii. Rozmowy w Kulturancie, znane jako "Kultaranta-keskustelut", zostały zapoczątkowane w 2013 r. przez poprzedniego prezydenta Sauliego Niinisto i koncentrują się na bieżących kwestiach polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. W tegorocznym panelu poświęconym roli Europy w wymiarze globalnym udział weźmie także minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, a także m.in. szefowie dyplomacji Litwy, Łotwy oraz Norwegii.

sma/

Zobacz także

  • Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski podczas wypowiedzi dla mediów nt. mechanizmu PURL, przed posiedzeniem ministrów spraw zagranicznych państw NATO, fot. PAP/Wiktor Dąbkowski
    Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski podczas wypowiedzi dla mediów nt. mechanizmu PURL, przed posiedzeniem ministrów spraw zagranicznych państw NATO, fot. PAP/Wiktor Dąbkowski

    Wspólny pakiet Polski, Niemiec i Norwegii dla Ukrainy. Sikorski: przekażemy 500 mln dolarów

  • Holenderskie myśliwce, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/ANP/SEM VAN DER WAL
    Holenderskie myśliwce, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/ANP/SEM VAN DER WAL

    Ta baza miała być ważnym zapleczem dla NATO, teraz zostanie zamknięta. Podano przyczynę

  • Szef NATO Mark Rutte, fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS
    Szef NATO Mark Rutte, fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS

    Rutte o przystąpieniu Ukrainy do NATO. "Nie ma konsensusu"

  • Mark Rutte, fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT
    Mark Rutte, fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

    "Trzeba było go zmienić, ale były też w nim dobre rzeczy". Szef NATO o planie pokojowym USA

Serwisy ogólnodostępne PAP