Niezależne media: grupa rosyjskich generałów przybyła do Mińska

2022-12-01 11:55 aktualizacja: 2022-12-01, 15:30
Aleksander Łukaszenka, Fot. PAP/EPA/ANDREI STASEVICH/BELTA/POOL
Aleksander Łukaszenka, Fot. PAP/EPA/ANDREI STASEVICH/BELTA/POOL
Grupa rosyjskich generałów przybyła do Mińska - podał w czwartek Biełaruski Hajun, niezależny projekt medialny, monitorujący ruchy wojsk i uzbrojenia na terytorium Białorusi. Źródło to zaznacza, że oficjalne media nie informowały o tej wizycie.

Samolot wojskowy z generałami na pokładzie wystartował z lotniska Czkałowski w obwodzie moskiewskim i wylądował w czwartek rano w Maczuliszczach niedaleko Mińska - podał Biełaruski Hajun. Autorzy projektu informują też na serwisie Telegram o rosyjskim samolocie rządowym, który nieco później pojawił się w przestrzeni powietrznej Białorusi i zmierzał w stronę Mińska. 

Białoruskie media oficjalne podały, że w czwartek odbyło się spotkanie Alaksandra Łukaszenki z przedstawicielami resortów siłowych Białorusi. Z relacji mediów nie wynikało, by na naradzie byli obecni przedstawiciele Rosji.

Biełaruski Hajun podał, że przed około tygodniem, w dniach 24-25 listopada, również pojawiły się doniesienia o przyjeździe na Białoruś grupy generałów rosyjskich. Wówczas podano, że cele wizyty jest inspekcja tzw. regionalnej grupy wojsk ćwiczącej na poligonach na terytorium Białorusi. Niewykluczone, że w czwartek odbywa się kontynuacja inspekcji - oceniają autorzy.

Chociaż białoruskie siły nie wsparły wojsk Rosji w inwazji na Ukrainę, reżim Łukaszenki udostępnił terytorium swojego państwa na potrzeby Moskwy. Z Białorusi przeprowadzono pod koniec lutego natarcie na północ Ukrainy, w tym na obwód kijowski. Rosyjskie jednostki dokonywały też stamtąd ostrzałów rakietowych ukraińskich miast, w tym obiektów cywilnych. Na białoruskich poligonach szkoleni są zmobilizowani Rosjanie. (PAP)

kw/