Prezydent złożył życzenia z okazji uroczystości barbórkowych

2022-12-04 13:11 aktualizacja: 2022-12-04, 21:22
Andrzej Duda. Fot. PAP/Rafał Guz
Andrzej Duda. Fot. PAP/Rafał Guz
Dziękuję za wysiłek, który ma szczególne znaczenie dla rozwoju Rzeczypospolitej; za fachowość, zaangażowanie i poświęcenie, za sprawą których wielkie bogactwa naturalne polskiej ziemi służą nam wszystkim - podkreślił prezydent Andrzej Duda w życzeniach z okazji Barbórki 2022.

"Proszę o przyjęcie najserdeczniejszych barbórkowych życzeń. Niech w Państwa domach oraz na tradycyjnych nabożeństwach i koleżeńskich spotkaniach, także w tym roku zagości świąteczna, serdeczna atmosfera" - przekazał prezydent w życzeniach barbórkowych zamieszczonych w niedzielę na stronie Kancelarii Prezydenta RP.

"Życzę, aby szczególnie w tych dniach odczuwali Państwo radość i dumę z przynależności do górniczej braci – oraz do tej wielkiej rodziny, jaką tworzą wszyscy, którzy na co dzień wspierają pracowników kopalń i ich trud. Niech Państwa sukcesy zawodowe budują pomyślność Państwa bliskich, zakładów pracy, miejscowości i regionów, a wreszcie całej naszej Ojczyzny" - wskazał Duda.

Prezydent złożył hołd wszystkim, którzy wykonując swoją niebezpieczną pracę odeszli w mijającym roku na wieczną szychtę. "Najbliższym zmarłych i poszkodowanych składam wyrazy głębokiego współczucia. Gorąco dziękuję instytucjom publicznym, organizacjom społecznym oraz wszystkim osobom, które niosą tym ciężko doświadczonym rodzinom wsparcie i otuchę" - przekazał.

Prezydent: dziękuję za fachowość, zaangażowanie i poświęcenie, za sprawą których wielkie bogactwa naturalne polskiej ziemi służą nam wszystkim

Głowa polskiego państwa podkreśliła, że "w wyniku zbrojnej inwazji Rosji od lutego bieżącego roku w Ukrainie, tuż za granicą Rzeczypospolitej, rozgrywa się tragedia wojny".

"Skala i brutalność tych walk, a także dokonywane przez agresora zbrodnie wstrząsnęły światem. Państwa europejskie, w tym kraje członkowskie UE, zostały zmuszone do zrewidowania dotychczasowych założeń swojej polityki dotyczącej bezpieczeństwa, gospodarki i energetyki. Taki namysł trwa również w Polsce. Oczekuję, że już wkrótce zaowocuje on konkretnymi rozwiązaniami i decyzjami – służącymi ochronie najważniejszych interesów naszego państwa i narodu, ale też respektującymi wypracowane dotąd standardy dialogu społecznego oraz wymogi sprawiedliwej transformacji energetycznej. Potrzeba nam spokoju, jedności i solidarności. Jestem przekonany, że Polska wyjdzie z tej próby obronną ręką" - wskazał Duda.

Prezydent podziękował górnikom "za wysiłek, który ma szczególne znaczenie dla rozwoju Rzeczypospolitej".

"Dziękuję za fachowość, zaangażowanie i poświęcenie, za sprawą których wielkie bogactwa naturalne polskiej ziemi służą nam wszystkim. Ufam, że w tym codziennym trudzie pomoże Państwu opieka świętej Barbary, wierność górniczemu etosowi oraz szacunek i wsparcie zarówno ze strony władz publicznych, jak i szerokich kręgów polskiego społeczeństwa" - przekazał Duda.

Prezydent bierze udział we mszy barbórkowej w intencji górników oraz ofiar wypadków i katastrof górniczych w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Pawłowicach (Śląskie). Nabożeństwu przewodniczy metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

Po mszy prezydent odwiedzi pobliską kopalnię Pniówek, gdzie w kwietniu seria wybuchów metanu zabiła 16 górników i ratowników górniczych. Ciała 7 z nich wciąż znajdują się pod ziemią - ze względów bezpieczeństwa rejon katastrofy trzeba było odgrodzić od pozostałych wyrobisk specjalnymi tamami.

Prezydent złoży kwiaty i zapali znicz przed pomnikiem św. Barbary

Prezydent złoży kwiaty i zapali znicz przed pomnikiem św. Barbary przed kopalnią oraz spotka się z rodzinami zaginionych i tragicznie zmarłych górników.

Trzy dni po katastrofie w Pniówku, w nieodległej kopalni Zofiówka po silnym wstrząsie i wypływie metanu zginęło 10 górników. Obydwa wypadki były największymi od lat górniczymi tragediami. Ogółem od początku tego roku w całym polskim przemyśle wydobywczym zginęło 37 górników, a 12 odniosło ciężkie obrażenia.

Węgiel i górnictwo znalazły się w tym roku w centrum uwagi nie tyko z powodu tragicznych wypadków. Sytuację rynkową branży diametralnie zmienił kryzys energetyczny związany z wojną w Ukrainie, oraz wprowadzone po wybuchu wojny embargo na rosyjski węgiel, który od lat uzupełniał krajową produkcję - szczególnie wśród odbiorców indywidualnych i w lokalnych ciepłowniach. Rynkowa luka jest uzupełniana importem, wypłacono też dodatki węglowe dla gospodarstw domowych i wprowadzono program preferencyjnej sprzedaży węgla przez samorządy.

Barbórka - tradycyjny Dzień Górnika - obchodzona jest nie tylko na Górnym Śląsku i Lubelszczyźnie, gdzie wydobywa się węgiel kamienny, ale też w innych regionach, gdzie świętują m.in. górnicy węgla brunatnego, pracownicy kopalń rud miedzi, cynku i ołowiu, soli, a także załogi zakładów wydobywczych nafty i gazu, wód leczniczych i termalnych. Wraz z firmami eksploatującymi kopaliny pospolite – kruszywa, piasek i żwir – w Polsce jest ok. 7,5 tys. zakładów górniczych: podziemnych, otworowych i odkrywkowych.

Łącznie krajowy przemysł wydobywczy bezpośrednio zatrudnia niespełna 170 tys. pracowników, w tym ponad 75 tys. w kopalniach węgla kamiennego.(PAP)

Autor: Aneta Oksiuta

dsk/