Efekt zmian klimatycznych. We Włoszech kwitnie uprawa bananów, mango i awokado

2022-12-05 16:31 aktualizacja: 2022-12-05, 16:31
Świeże mango, fot. PAP/EPA/ALAA BADARNEH
Świeże mango, fot. PAP/EPA/ALAA BADARNEH
Zmiany klimatycznie sprawiły, że we Włoszech trzykrotnie wzrosły w ciągu ostatnich pięciu lat uprawy egzotycznych owoców, w tym mango i bananów. Jest też coraz więcej włoskich awokado, a nawet trzciny cukrowej.

Jak podkreślają eksperci, cytowani przez Ansę, uprawy owoców, które dotąd kojarzyły się wyłącznie z innymi kontynentami, zajmują obecnie 1200 hektarów w Apulii, Kalabrii i na Sycylii na południu kraju.

W Palermo rolnicy ze związku Coldiretti zorganizowali pierwszą wystawę produktów z tych upraw.

Na Sycylii uprawy awokado i mango, a także marakui znajdują się w rejonie Mesyny i na polach w pobliżu wulkanu Etna. Ale można tam znaleźć też tak niecodzienne owoce, jak występujący głównie w Meksyku czarny sapot i pigwica właściwa uprawiana w Ameryce Środkowej.

Apulia szczyci się obecnie już nie tylko pomidorami, których jest prawdziwym zagłębiem, ale także uprawami bananów, limonek, jagód goji. W tamtejszej gminie Castellaneta zasadzono 32 tysiące drzew awokado, a w krainie Salento jest ich około 100 tysięcy.

Z Kalabrii pochodzą orzechy makadamia, uprawiane głównie na Hawajach i w południowej Afryce. W tym regionie na czubku „włoskiego buta” uprawiana jest także trzcina cukrowa.

Z sondażu, przeprowadzonego przez Instytut badań rynkowych Ixe wynika, że 70 procent Włochów szuka w sklepach i na targach egzotycznych do niedawna owoców, pochodzących z krajowych upraw. Tłumaczą to większą gwarancją świeżości oraz swoimi obawami o bezpieczeństwo produktów z importu.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

js/