Ast: 12 grudnia komisja sprawiedliwości ws. wniosku o wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry

2022-12-05 07:58 aktualizacja: 2022-12-05, 11:24
Zbigniew Ziobro. Fot. PAP/Piotr Nowak
Zbigniew Ziobro. Fot. PAP/Piotr Nowak
Na poniedziałek, 12 grudnia, zwołałem posiedzenie komisji sprawiedliwości poświęcone zaopiniowaniu wniosku opozycji o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości - poinformował szef komisji Marek Ast (PiS). W sejmowym głosowaniu nad wotum będziemy bronić Zbigniewa Ziobry - dodał.

W połowie listopada kluby KO i Lewicy oraz koło Polska 2050 złożyły w Sejmie kolejny wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości i szefa Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry. Szef klubu KO Borys Budka, uzasadniając wniosek opozycji o odwołanie Ziobry uzasadniał, że to "powiedzenie sprawdzam dla tych wszystkich, którzy mówią dziś, jak bardzo potrzebne są pieniądze z funduszy europejskich". Przekonywał, że w tej chwili "jedyną blokadą środków europejskich dla Polski jest weto, które zgłasza Ziobro".

"Dziś wisi w powietrzu wniosek opozycji o kolejne wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości. Ja zwołałem w tej sprawie komisję sprawiedliwości, by ten wniosek zaopiniowała" - powiedział w poniedziałek w Polskim Radiu 24 przewodniczący komisji Marek Ast (PiS). Jak przekazał, posiedzenie komisji odbędzie się w kolejny poniedziałek.

Ast: będziemy oczywiście bronić ministra Zbigniewa Ziobry

"Premier (Mateusz) Morawiecki zapewniał, będziemy tutaj oczywiście bronić ministra Zbigniewa Ziobry, jak we wszystkich dotychczasowych wnioskach, które były składane, (...) były bezskuteczne, każdy kończył się niepowodzeniem" - powiedział Ast.

Polityk PiS pytany, czy koalicja z Solidarną Polską jeszcze istnieje, oraz o wypowiedzi działaczy SP wyglądające raczej na słowa polityków opozycji niż koalicji, odparł, że "to, że jest pewien spór w koalicji rządzącej, to jest zupełnie naturalne".

"Mamy trochę inną wizję naszego miejsca w Europie i sposobu postępowania, patrzenia na polskie interesy w Europie niż Zbigniew Ziobro" - powiedział Ast. Jak jednocześnie dodał, "to nie jest powód, by zrywać koalicję".

Zgodnie z konstytucją Sejm wyraża członkom Rady Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (231).

W ubiegłą środę rzecznik PiS Rafał Bochenek informował, że wniosek ws. Ziobry najprawdopodobniej będzie rozpatrywany na kolejnym posiedzeniu Sejmu; Izba zbierze się w dniach 13-14 grudnia. Jak wynika z informacji na stronach sejmowych, posiedzenie komisji sprawiedliwości i praw człowieka - poświęcone zaopiniowaniu wniosku opozycji - odbędzie się 12 grudnia o godz. 19.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

dsk/