Polska chce współpracować z Rwandą w obszarze gospodarki i obronności

2022-12-05 09:47 aktualizacja: 2022-12-05, 11:33
 Edouard Ngirente. Fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS
Edouard Ngirente. Fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS
Perspektywy wymiany handlowej i współpracy inwestycyjnej szczególnie w obszarze IT, a także kwestie związane z obronnością, będą tematami polskiej misji gospodarczej w Rwandzie. Rwanda w rankingach Doing Business zajmuje drugie miejsce w Afryce.

Resort rozwoju i technologii przekazał PAP, że w dniach 5-6 grudnia w Rwandzie przebywać będzie pierwsza polska misja gospodarcza, której będzie przewodzić wiceszef MRiT i pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych Grzegorz Piechowiak. W polskiej delegacji są także przedstawiciele Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Banku Gospodarstwa Krajowego, a także polskich firm zainteresowanych współpracą gospodarczą z rwandyjskimi partnerami.

Ministerstwo poinformowało, że najważniejszym spotkaniem w trakcie misji będzie rozmowa Piechowiaka z premierem Rwandy Édouardem Ngirente. Polska delegacja weźmie także udział w wielu spotkaniach z przedstawicielami rwandyjskich władz centralnych i samorządowych. Wiceminister spotka się także m.in. z ministrami technologii informacyjno-telekomunikacyjnych i innowacji, infrastruktury, spraw zagranicznych i współpracy międzynarodowej, zdrowia, obrony, finansów i planowania gospodarczego. Ważnym punktem wizyty będzie także Polsko-Rwandyjskie Forum Biznesu, w którym wezmą udział firmy z obu krajów.

Resort dodał, że głównymi tematami rozmów polsko-rwandyjskich będą perspektywy wymiany handlowej i współpracy inwestycyjnej, w szczególności w obszarze IT/ICT i innowacji. Rwanda jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się państw w Afryce i perspektywicznym partnerem gospodarczym. Jest na drugim miejscu w Afryce w rankingach Doing Business Banku Światowego (38. miejsce w skali globalnej).

W trakcie wizyty ma zostać podpisana także umowa między rządami Polski i Rwandy o współpracy w zakresie przemysłu obronnego. Planowane jest również spotkanie z miejscową Polonią oraz wizyta w hucie cyny – największej polskiej inwestycji w tym kraju.

Ministerstwo podkreśliło, że w ciągu ostatnich dwóch dekad gospodarka Rwandy odnotowała średni wzrost PKB na poziomie ok. 8 proc. rocznie, a dzięki inwestycjom w edukację i infrastrukturę osiągnęła swoje cele rozwoju.

"Priorytetem rządu Rwandy jest zdecydowany wzrost znaczenia przedsiębiorczości prywatnej i odejście od systemu pełnej zależności oraz pomocy państw ościennych. Dlatego w kraju wdrożono skuteczny program reform między innymi w ramach Krajowej Strategii Przemian, której celem są duże inwestycje oraz stworzenie korzystnego i konkurencyjnego środowiska biznesowego" - zwrócono uwagę.

Dodano, że dla Rwandy, która promuje się, jako regionalny hub konferencyjny i informatyczny priorytetowe znaczenie ma sektor IT. (PAP)

Autor: Michał Boroń

kgr/