Ukraiński wywiad: Rosji kończą się pociski dalekiego zasięgu [RELACJA NA ŻYWO]

2022-12-06 08:24 aktualizacja: 2022-12-07, 07:10
Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Jak ocenia szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow, rosyjskie zasoby precyzyjnych pocisków rakietowych dalekiego zasięgu powoli się wyczerpują. "Arsenał rosyjskich pocisków już dawno osiągnął stan krytycznego minimum. (...) Oni wprawdzie przez cały czas produkują nowe pociski rakietowe, lecz ilość wytwarzanego uzbrojenia jest znikoma w porównaniu z ogromną liczbą rakiet wystrzeliwanych podczas ataków na Ukrainę" - powiedział Budanow. Dodał, że Rosja będzie w stanie przeprowadzić jeszcze tylko kilka zmasowanych ataków na Ukrainę.

21:27 Obiecaliśmy sobie, że będziemy dalej wspólnie działać w kwestiach dotyczących migracji, infrastruktury, transportu oraz Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego - mówił we wtorek w Bratysławie po spotkaniu szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej szef polskiego MSZ Zbigniew Rau.

Rozmowy w stolicy Słowacji były pierwszym od kilku miesięcy spotkaniem ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej "w formacie całościowym", tzn. takim, w którym wzięli udział ministrowie z wszystkich czterech krajów. Głównymi tematami spotkania była wojna w Ukrainie i współpraca w ramach V4.

Na konferencji prasowej podsumowującej spotkanie minister spraw zagranicznych i europejskich Słowacji Rastislav Kacer przyznał, że są sprawy, w których państwa V4 różnią się między sobą i np. w kwestiach powiązanych z wojną w Ukrainie "nie ma absolutnej zgody". Ale - jak mówił - Polska, Czechy, Słowacja i Węgry są sąsiadami, mają wspólne dziedzictwo oraz mają "wspólne dobre pomysły".

21:14 Stany Zjednoczone nie umożliwiają, ani nie zachęcają Ukrainy do ataków na terytorium Rosji - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Zastrzegł przy tym, że informacje, iż to Ukraina odpowiada za uderzenia nie zostały potwierdzone.

"Nie pomagamy Ukrainie w uderzaniu poza jej granicami, nie zachęcamy Ukrainy do uderzania poza swoimi granicami. Wszystko co robimy i co robi świat ma na celu wsparcie niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" - oświadczył Price podczas konferencji prasowej.

20:04 Komisja Europejska zaproponuje nałożenie restrykcji na sektor górniczy Rosji w ramach dziewiątego pakietu sankcji UE, który ma ograniczyć Kremlowi możliwość finansowania wojny z Ukrainą - podał "Financial Times", powołując się na trzy osoby, znające szczegóły tego planu.

Propozycja KE przewiduje zakaz inwestowania w sektor górniczy, do którego trafia jedna czwarta zagranicznych inwestycji w Rosji

19:56 Nie wetowaliśmy żadnego wsparcia dla Ukrainy, nie popieramy tego, by źródłem pomocy był kredyt; z własnego budżetu damy Ukrainie pomoc - powiedział w Bratysławie szef MSZ Węgier Peter Szijjarto pytany o doniesienia o zablokowaniu przez jego kraj pomocy finansowej UE dla Ukrainy.

Wcześniej we wtorek cytowany przez portal Euronews minister finansów Węgier Mihaly Varga, poinformował, że Budapeszt zablokował porozumienie w sprawie pakietu pomocowego dla Ukrainy o wartości 18 mld euro. Węgierskie władze już wcześniej zapowiadały, że nie zgodzą się na unijną pożyczkę dla Ukrainy i przekażą temu krajowi równowartość swojego wkładu w ramach dwustronnego porozumienia.

19:46 Prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedził we wtorek, w Dniu Sił Zbrojnych Ukrainy, jeden ze szpitali w obwodzie charkowskim, w którym leczeni są ranni żołnierze. Szef państwa udekorował odznaczeniami rannych i personel medyczny. Wcześniej we wtorek Zełenski odwiedził żołnierzy w Słowiańsku w obwodzie donieckim.

"Dziękuję wam bardzo za ratowanie naszych wojowników, za to że pomagacie naszym bohaterom przetrwać. W tym dniu chciałbym również życzyć zdrowia ludziom, którzy dbają o zdrowie ukraińskich żołnierzy - naszym wojskowym medykom. Uważajcie na siebie, ponieważ chronicie Ukrainę" - powiedział Zełenski zwracając się do pracowników szpitala. Odebrał też meldunki dotyczące sytuacji w placówce, kondycji rannych i przebiegu ich kuracji.

"To dla mnie zaszczyt być dziś tutaj z wami. Dziękuję za bohaterstwo z jakim bronicie naszego państwa, jego niepodległości i spójności terytorialnej, wolności i życia naszego narodu. Jak najszybciej wracajcie do zdrowia" - zwrócił się do rannych żołnierzy.

18:36 Ministerstwo zdrowia Ukrainy wezwało we wtorek do przełożenia zaplanowanych operacji do czasu ustabilizowania się dostaw energii. W ostatnich tygodniach rosyjskie ataki poważnie uszkodziły infrastrukturę energetyczną Ukrainy i doprowadziły do przerw w dostawach prądu.

Szpitale nadal zapewniają opiekę medyczną w nagłych przypadkach, ale planowe operacje powinny zostać tymczasowo zawieszone, by odciążyć system ochrony zdrowia w związku z możliwymi przyszłymi przerwami w dostawach prądu - przekazało ministerstwo w komunikacie.

Zaplanowane operacje zostaną przeprowadzone, kiedy dostawy prądu zostaną ustabilizowane - zapewniono. Dodano, że lekarze powinni indywidualnie oceniać, czy dany zabieg można przełożyć na późniejszy termin.

18:32 Rosja celowo stwarza kryzys humanitarny na Ukrainie, co stanowi zbrodnię wojenną - powiedział we wtorek ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski na forum Rady Bezpieczeństwa. Dyplomata podkreślił też skalę polskiej pomocy humanitarnej, szacowanej na 1,5 proc. PKB.

Szczerski zabrał głos na posiedzeniu RB ONZ poświęconym sytuacji humanitarnej na Ukrainie. Jak podkreślał na początku spotkania zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Martin Griffiths, rosyjska agresja zmusiła do ucieczki z domów ponad 14 mln Ukraińców, z czego 6,5 mln to uchodźcy wewnętrzni, zaś 7,8 mln opuściło Ukrainę i przedostało się do Europy.

"W przeciwieństwie do większości konfliktów, gdzie kryzysy humanitarne towarzyszą agresji wojskowej, w przypadku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie, kryzys humanitarny jest bronią celowo używaną przez agresora" - powiedział Szczerski. "Jedynym celem agresora na tym etapie jest stworzenie i dalsze pogłębienie kryzysu humanitarnego na Ukrainie. Takie działania Federacji Rosyjskiej stanowią zbrodnię wojenną" - dodał.

18:21 W UE istnieje konsensus w sprawie roamingu dla uchodźców z Ukrainy - poinformował dziennikarzy w Brukseli podsekretarz stanu w KPRM Paweł Lewandowski. Chodzi o to, by uchodźcy, którzy są w Polsce i w innych krajach UE, mogli tak samo dzwonić i wykorzystywać swoje telefony komórkowe, jakby byli u siebie na Ukrainie.

We wtorek w Brukseli spotkali się unijni ministrowie odpowiedzialni za kwestie telekomunikacji. Polskiej delegacji przewodniczył Lewandowski.

17:27 Prezydent Francji Emmanuel Macron odrzucił we wtorek „kontrowersje tam, gdzie ich nie ma” po swoich słowach o konieczności udzielenia gwarancji bezpieczeństwa Rosji, na które krytycznie zareagowały Polska, USA i Ukraina.

Prezydent Macron odniósł się do tej krytyki na szczycie UE-Bałkany Zachodnie w stolicy Albanii - Tiranie.

„Myślę, że nie powinniśmy robić wielkiej sprawy z tego, co powiedziałem (…) Zawsze mówiłem to samo, to znaczy, że w końcu w rozmowach pokojowych będą tematy terytorialne dotyczące Ukrainy i należą one do Ukraińców oraz będą tematy bezpieczeństwa zbiorowego i architektury bezpieczeństwa w całym regionie” – dodał Macron.

17:09 Bundeswehra wystawiła na aukcji internetowej 36,4 tys. niepotrzebnych już armii wełnianych koców. „Na Ukrainie panuje mróz. Zamiast sprzedawać koce z zapasów Bundeswehry przez internet, powinniśmy udostępnić je Ukrainie w ramach pomocy zimowej, nie odbierając niczego naszym żołnierzom” – skomentował we wtorek na łamach dziennika „Welt” poseł Marcus Faber (FDP).

Koce wystawiono na sprzedaż na rządowym portalu Vebeg, zajmującym się sprzedażą różnorodnych używanych towarów, niepotrzebnych resortom. Na sprzedaż trafiają przedmioty przede wszystkim z zasobów sił zbrojnych – w tym pojazdy, samoloty, helikoptery, odzież, sprzęt techniczny, opony. Są to zwykle rzeczy używane, niepotrzebne, „w różnym stanie”.

16:37 Iran jak na razie nie dostarczył Rosji rakiet balistycznych i najprawdopodobniej tego nie zrobi, ponieważ władze w Teheranie znajdują się pod silną presją międzynarodową, a dodatkowo są zajęte tłumieniem antyrządowych protestów - ocenił Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Iran znajduje się pod silnym naciskiem dyplomatycznym, a protesty również wzmocniły presję na rząd (...). Rząd zaczyna tracić kontrolę nad irańskim społeczeństwem, narastają problemy wewnętrzne. Dlatego po prostu nie mają czasu na to, by zajmować się Rosją. To nie jest ich priorytet" - powiedział Podolak w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "The Guardian".

16:26 Minister spraw zagranicznych Indii Subrahmanyam Jaishankar zapowiedział we wtorek, po spotkaniu z szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock, że jego kraj będzie nadal kupować rosyjską ropę, niezależnie od decyzji, jakie w sprawie importu tego surowca z Rosji podejmuje UE.

Indie uznają za priorytet własne potrzeby energetyczne, a państwa europejskie nie powinny postępować w ten sposób, że również kierują się własnymi potrzebami energetycznymi, ale "proszą Indie o to, by robiły coś innego" - oświadczył Jaishankar. "Europa dokona takich wyborów jakich dokona. To jej prawo" - powiedział dziennikarzom.

15:42 Władze wykonawcze miasta Dniepr w środkowo-wschodniej części Ukrainy podjął decyzję o przeniesieniu pomników Puszkina, Łomonosowa, Gorkiego i innych postaci rosyjskiej kultury na teren miejskiego schroniska dla zwierząt - poinformował mer miasta Borys Fiłatow.

"Dziś komitet wykonawczy rady miejskiej Dniepru niezależnie postanowił przenieść pomniki Puszkina, Łomonosowa, Gorkiego i innych (rosyjskich twórców kultury) na terytorium przedsiębiorstwa komunalnego Zookontrol (schronisko dla zwierząt - PAP). Niech na razie tam zostaną. Będzie bezpieczniej" - napisał Fiłatow na Facebooku. 

Mer Fiłatow dodał, że demontaż i przeniesienie pomników rozpocznie się w najbliższych dniach.

14:20 "Białoruś wysyła na granicę z Ukrainą nielegalnych migrantów, głównie z Pakistanu i Iranu, próbując w ten sposób rozpoznać możliwości reagowania strony ukraińskiej i znaleźć "słabe miejsca" w ochronie granicy. Stanowi to element przygotowań do przerzucania na Ukrainę wrogich grup dywersyjnych" - ostrzegły we wtorek ukraińskie władze.

13:57 Obywatele krajów Unii Europejskiej rozumieją, że Ukraina walczy nie tylko o swoje przetrwanie, ale też o stabilność i dobrobyt całej Wspólnoty - powiedział we wtorek dziennikarzom w Brukseli ambasador Ukrainy przy UE Wsewołod Czencow.

13:42 Rosyjskie zasoby precyzyjnych pocisków rakietowych dalekiego zasięgu powoli się wyczerpują, dlatego wróg będzie w stanie przeprowadzić jeszcze tylko kilka zmasowanych ataków na Ukrainę; później zapasy tych rakiet po prostu się skończą - oznajmił we wtorek szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow.

13:24 O uwolnieniu w ramach wymiany 60 ukraińskich wojskowych, 58 mężczyzn i dwóch kobiet – powiadomił we wtorek szef gabinetu prezydenta Andrij Jermak. 

„W Dzień Sił Zbrojnych Ukrainy do domu wraca 60 żołnierzy sił zbrojnych, gwardii narodowej, straży granicznej – 58 mężczyzn i dwie kobiety; 15 oficerów i 45 szeregowych i podoficerów” – powiadomił Jermak w Telegramie we wtorek.

13:08 W odbudowie zniszczonego i okupowanego przez rosyjskie wojska Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy uczestniczą m.in. migranci zarobkowi z Tadżykistanu. Pracownicy z Azji Centralnej skarżą się, że Rosjanie ich oszukują i nie wypłacają pełnych wynagrodzeń - powiadomiła we wtorek niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia.

12:51 Rząd Węgier zablokował porozumienie w sprawie pakietu pomocowego dla Ukrainy o wartości 18 mld euro – poinformował we wtorek w Brukseli minister finansów Węgier Mihaly Varga, cytowany przez portal Euronews.

11:55 Ataki przy pomocy dronów, przeprowadzone w poniedziałek na lotniska w głębi Rosji, to najbardziej zuchwała ukraińska operacja od początku wojny, dokonana przy wsparciu sił specjalnych - powiadomił amerykański dziennik "New York Times" za anonimowym źródłem we władzach w Kijowie.

11:51 Wołodymyr Zełenski opublikował we wtorek nagranie ze Słowiańska w obwodzie donieckim, ważnego miasta w strefie przyfrontowej. Z okazji Dnia Sił Zbrojnych Ukrainy prezydent złożył życzenia żołnierzom.

11:30 24 lutego 2022 roku wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę, a zaledwie kilka dni wcześniej kanclerz Olaf Scholz gościł na Kremlu u rosyjskiego przywódcy Władimira Putina. W wywiadzie dla tygodnika „Stern”, opublikowanym we wtorek z okazji rocznicy urzędowania jego rządu, socjaldemokrata bronił tej wizyty, przedstawiając ją jako ważną próbę zapobieżenia atakowi na Ukrainę.

10:04 Niektóre pociski manewrujące, wystrzelone pod koniec listopada przez rosyjskie wojska przeciwko celom cywilnym na Ukrainie, zostały wyprodukowane latem lub nawet we wrześniu; świadczy to o tym, że produkcja uzbrojenia w Rosji trwa niezależnie od zachodnich sankcji - oznajmił "New York Times" za niezależnymi dziennikarzami śledczymi.

09:30 Działająca na Łotwie od lipca niezależna telewizja Dożd została decyzją władz pozbawiona koncesji. Przyczyną miał być „szereg naruszeń”, w tym wypowiedź jednego z prowadzących na temat „polepszenia warunków rosyjskich żołnierzy na froncie”.

09:28 Grabież i niszczenie obiektów kultury przez Moskwę to walka z naszą tożsamością; rosyjska taktyka wygląda tak, że wszystko, co jest związane z ukraińską historią i ukraińskim dziedzictwem albo powinno zostać zrujnowane, albo zrabowane - powiedział minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko w rozmowie z portalem Politico.

09:12 My dzisiaj twardo mówimy, że prezydent Francji Emmanuel Macron popełnia błąd mówiąc to, co mówi - powiedział we wtorek wiceszef MSZ Marcin Przydacz, pytany o ostatnie wypowiedzi prezydenta Francji na temat Rosji. Zdaniem Przydacza, każde próby kontaktu z Władimirem Putinem wzmacniają go wewnętrznie.

08:59 Rosja może szukać sposobu na wycofanie się z wojny z Ukrainą bez negocjowania porozumienia pokojowego; jeśli Kreml próbowałby doprowadzić do takiej sytuacji, byłoby to podyktowane chęcią przegrupowania wojsk w celu ponownego ataku - ostrzegł sekretarz stanu USA Antony Blinken, cytowany przez dziennik "Wall Street Journal".

08:14 Poniedziałkowe ataki dronów na lotniska w pobliżu Riazania i Engelsa wywołały frustrację wśród rosyjskich komentatorów i blogerów; w ocenie niektórych osób z tego środowiska te incydenty zagrażają wiarygodności Rosji jako mocarstwa nuklearnego - poinformował w najnowszej analizie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

07:17 Władze obwodu kurskiego poinformowały o ataku bezzałogowca na lotnisko wojskowe w Kursku – powiadomiły ukraińskie media. Rzecznik dowództwa Sił Powietrznych Ukrainy powiedział, że Rosja wciąż ma dużo samolotów, by atakować Ukrainę.

06:57 "Rosyjska armia zrujnowała stary polski kościół we wsi Kyseliwka w obwodzie mikołajowskim, strzelając do niego z czołgów i helikopterów" - opowiedzieli PAP mieszkańcy tej miejscowości, która dawniej zamieszkana była głównie przez Polaków i nazywała się Polackie.

00:47 Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło w poniedziałek, że zestrzelono ukraińskie drony, które zaatakowały dwie bazy lotnictwa wojskowego w głębi Rosji -  w rejinie Saratowa i Riazania. Według komunikatu dwa samoloty zostały uszkodzone,  trzech żołnierzy zginęło a czterech zostało rannych. Kijów nie potwierdził dotychczas,że to siły ukraińskie dokonały tego ataku.

23:07 W Bachmucie w obwodzie donieckim, który znajduje się na linii frontu, pozostaje 12 tys. mieszkańców; miasto jest bez prądu i gazu – powiadomił w poniedziałek wieczorem szef władz obwodu donieckiego .

22:30 Ze względu na rozpętaną przez Rosję wojnę z Ukrainą była niemiecka kanclerz Angela Merkel spada z piedestału - ocenia w poniedziałek holenderski dziennik “Trouw”. Wojna Putina i kryzys energetyczny rodzą pytania o jej przywództwo - dodaje gazeta.

21:47 Wzmocnienie ukraińskiej obrony powietrznej. Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow rozmawiał telefonicznie z szefem Pentagonu Lloydem Austinem - poinformowała agencja Interfax-Ukraina.

"Chciałbym wyrazić ogromną wdzięczność Lloydowi Austinowi, który autentycznie troszczy się o sytuację na Ukrainie. Podczas naszej dzisiejszej rozmowy telefonicznej, tuż po zmasowanym ataku rakietowym Rosji, omówiliśmy dalsze kroki mające na celu wzmocnienie obrony powietrznej Ukrainy. Dziękuję USA za nieustające wsparcie!" - napisał Reznikow na Twitterze.

Rosja przeprowadziła w poniedziałek kolejny, już dziewiąty od października, zmasowany atak rakietowy na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej.

(PAP)