Drugi co do wielkości bank w Rosji dotknięty największym cyberatakiem w swojej historii

2022-12-06 12:59 aktualizacja: 2022-12-06, 13:15
Bank VTB. Fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
Bank VTB. Fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV
VTB, drugi co do wielkości bank w Rosji, został dotknięty największym cyberatakiem w swojej historii; zanotowano trudności w dostępie do aplikacji mobilnej i strony internetowej - poinformowała we wtorek agencja Reutera.

Bank poinformował, że odpiera ataki typu DDoS (distributed denial of service), w których hakerzy próbują zalać sieć niezwykle dużą ilością danych w celu jej sparaliżowania.

"Infrastruktura technologiczna banku jest w sposób bezprecedensowy poddana cyberatakom z zagranicy" - oświadczył bank. "Jest to największy atak od początku istnienia banku" - dodano w komunikacie, który przytacza agencja Reutera.

Reuters przypomniał też, że hakerzy opóźnili również rozpoczęcie przemówienia Putina na forum ekonomicznym Rosji na początku tego roku w Petersburgu.

W tym samym czasie prorosyjscy hakerzy przyznali się do odpowiedzialności lub zostali obwinieni za tegoroczne ataki na strony internetowe i infrastrukturę w takich krajach jak Litwa, Norwegia i Stany Zjednoczone - przypomniała agencja Reutera.

Bank VTB wydał oświadczenie, że co prawda większość ataków pochodzi z zagranicy, ale szczególne zaniepokojenie budzą również ruchy z rosyjskich adresów IP. Dodano, że będzie przekazywać wszystkie zidentyfikowane rosyjskie adresy IP do organów ścigania - poinformował Reuters. (PAP)

kgr/

TEMATY: