Rozpoczął się Tydzień Noblowski. Wręczenie nagród w sobotę

2022-12-06 17:41 aktualizacja: 2022-12-06, 20:35
Muzeum Nagrody Nobla, Fot. PAP/Daniel Zyśk
Muzeum Nagrody Nobla, Fot. PAP/Daniel Zyśk
Od przekazania przez tegorocznych noblistów osobistych przedmiotów do Muzeum Nagrody Nobla rozpoczął się we wtorek w Sztokholmie Tydzień Noblowski. W sobotę laureaci nagród Nobla odbiorą z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa złote medale oraz dyplomy.

W tym roku w stolicy Szwecji gości wyjątkowo aż 27 noblistów, gdyż na tegoroczną galę zaproszono także laureatów z lat poprzednich. W latach 2020-2021 uroczystości nie odbywały się z powodu pandemii Covid-19.

Jak poinformowała PAP Elin Granberg z Muzeum Nagrody Nobla, laureatka Nagrody Nobla z literatury za 2022 rok Francuzka Annie Ernaux przekazała na wystawę zabytkowy zegar-budzik, który "pokazuje, że czas jest ważny w jej powieściach".

Fot. PAP/Daniel Zyśk

"Budzik był też wykorzystywany przez noblistkę podczas pracy nad książkami" - podkreśliła Granberg.

Laureat Nobla z medycyny Szwed Svante Paabo pozostawił w muzeum dwa grube podręczniki z dedykacją, jakie otrzymał od swojego ojca, również noblisty z tej dziedziny z 1982 roku Sune Bergstroema.

Fot. PAP/Daniel Zyśk

"Teraz, gdy jego syn otrzymał Nobla historia zatoczyła koło" - zaznaczyła Granberg.

Podobnie książkę naukową, wyraźnie zużytą i "pomazaną", na temat chemii organicznej przekazała Amerykanka Carolyn Bertozzi, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie chemii.

Fot. PAP/Daniel Zyśk

Prezentowi towarzyszy słoik ulubionego masła orzechowego, który pomagał noblistce zachować wieczorami energię podczas pracy.

Fot. PAP/Daniel Zyśk

Tygodniowi Noblowskiemu w Sztokholmie towarzyszą również konferencje prasowe, spotkania ze studentami, odczyty lub wykłady laureatów, które stanowią warunek wypłaty nagrody pieniężnej wynoszącej 10 mln koron (920 tys. euro).

W stolicy Szwecji w 20 miejscach rozbłysły instalacje świetlne zaprojektowane przez artystów poświęcone laureatom i ich dziełom oraz odkryciom. Według organizatorów z Fundacji Noblowskiej w związku z kryzysem energetycznym wykorzystano oszczędne mapy LED. Świat może korzystać dzięki wynalazkowi laureatów Nagrody Nobla z fizyki w 2014 roku.

Z powodu sytuacji politycznej na wręczenie nagród Nobla oraz bankiet noblowski w Ratuszu w Sztokholmie nie zaproszono dyplomatów z Rosji oraz Białorusi.

Tradycyjnie oddzielne uroczystości odbędą się w Oslo, gdzie w sobotę 10 grudnia w rocznicę śmierci fundatora nagrody Alfreda Nobla złote medale oraz dyplomy otrzymają laureaci Pokojowej Nagrody Nobla.

Norweski Komitet Noblowski poinformował pod koniec listopada, że w imieniu więzionego przez reżim Alaksandra Łukaszenki białoruskiego opozycjonisty Alesia Bialackiego nagrodę odbierze jego żona Natalia Pińczuk. Laureatami Pokojowej Nagrody Nobla za 2022 rok zostali także rosyjska organizacja broniąca praw człowieka i badająca zbrodnie stalinowskie Memoriał, którą ma reprezentować jej prezes Jan Raczyński, a także ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich. Oczekiwany jest przyjazd szefowej tej organizacji Ołeksandry Matwijczuk. Goście mają przyjechać do Oslo w czwartek.

W Muzeum Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo otwarta zostanie wystawa poświęcona tegorocznym laureatom.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

kw/

TEMATY: