MKOl ostrzegł Afganistan za politykę ws. sportu kobiet

2022-12-06 22:41 aktualizacja: 2022-12-07, 09:38
MKOL, Fot. PAP/EPA/DENIS BALIBOUSE/POOL
MKOL, Fot. PAP/EPA/DENIS BALIBOUSE/POOL
Międzynarodowy Komitet Olimpijski we wtorek ostrzegł, że może przestać współpracować z Afganistanem przed igrzyskami olimpijskimi w 2024 roku, jeśli kobietom nie wolno będzie uprawiać sportu pod rządami talibów.

MKOl zapowiedział, że jego wsparcie dla Narodowego Komitetu Olimpijskiego Afganistanu będzie zależeć od spełnienia warunków. W komunikacie podano, że oczekuje się umożliwienia kobietom uprawiania sportu z „bezpiecznym i integracyjnym dostępem” oraz udziału ich w administracji sportowej.

Drużyny Afganistanu uczestniczące w imprezach międzynarodowych muszą również składać się z zawodniczek mieszkających w kraju, a nie tylko tych żyjących za granicą.

Zarząd MKOl zagroził, że niespełnienie tych wymogów stawia pod znakiem zapytania występ reprezentacji Afganistanu w letnich igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

MKOl zaznaczył, że będzie kontynuował bezpośrednie wsparcie dla indywidualnych sportowców z Afganistanu, którzy chcą wziąć udział w igrzyskach olimpijskich.

Afganistan w ostatnich igrzyskach, w Tokio, wystawił reprezentację złożoną z czterech mężczyzn i jednej kobiety.

Przedstawiciel rządzących obecnie Afganistanem talibów we wrześniu zeszłego roku oznajmił, że kobiety mogą wychodzić z domów, ale "sport nie jest im potrzebny".

Organizacja Human Rights Watch wezwała w poniedziałek MKOl do natychmiastowego zawieszenia udziału Afganistanu w wydarzeniach sportowych i wstrzymania ich finansowania.

MKOl zawiesił Narodowy Komitet Olimpijski w Afganistanie w 1999 roku podczas poprzedniego okresu rządów talibów.(PAP)

kw/

TEMATY: