ONZ. Źródła dyplomatyczne: Rosja zamówiła setki irańskich rakiet i dronów [RELACJA NA ŻYWO]

2022-12-07 06:46 aktualizacja: 2022-12-08, 08:05
Irańskie drony, Fot. PAP/SalamPix/ABACA
Irańskie drony, Fot. PAP/SalamPix/ABACA
Według źródeł dyplomatycznych w ONZ Rosja ponownie zamówiła w Iranie setki dronów i rakiet balistycznych. "Wiemy, że Iran planuje znacznie zwiększyć dostawy bezzałogowców i rakiet do Rosji" - poinformowały źródła, na które powołuje się agencja dpa. Amerykańska telewizja ABC podała wcześniej, że Rosja wykorzystała już wszystkie drony, które sprowadziła w sierpniu z Iranu. Według anonimowych źródeł stacji, Moskwa w przeprowadzonych w ostatnich dniach bombardowaniach Ukrainy przestała używać sprowadzonych z Iranu dronów Shahed-136, które nazywane są "dronami-kamikaze", ponieważ eksplodują przy uderzeniu w cel, i bezzałogowców Mohajer-6, bo wyczerpała ich zapasy.

22:09 Ukraiński poseł i agent rosyjskich służb oskarżony o pranie brudnych pieniędzy

Amerykańska prokuratura federalna ogłosiła w środę zarzuty wobec posła ukraińskiej Rady Najwyższej Andrija Derkacza, oskarżając go o pranie brudnych pieniędzy w związku z zakupem dwóch mieszkań w Beverly Hills. Derkacz już wcześniej został uznany za agenta rosyjskich służb w związku z udziałem w operacji wpływu na amerykańskie wybory.

"Działając w rosyjskiej kampanii dezinformacji, by podważyć instytucje USA, Derkacz jednocześnie zmówił się, by nielegalnie móc korzystać z zachodniego stylu życia dla siebie i swojej rodziny" - powiedział w oświadczeniu asystent dyrektora biura FBI w Nowym Jorku Michael Driscoll.

21:29 Szef ukraińskiej dyplomacji: sankcje UE powinny też objąć rosyjski przemysł produkcji rakiet

Wysłałem w środę list do szefa dyplomacji UE Josepa Borrella, w którym wnioskowałem o poszerzenie zakresu sankcji UE przeciwko Rosji o surowe ograniczenia nałożone na przemysł produkcji rakiet i wszystko, co służy do wystrzeliwania śmiercionośnych pocisków na Ukrainę - napisał na Twitterze ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

"Następny pakiet sankcyjny, zaproponowany przez Komisję Europejską, zawiera kilka istotnych punktów, na które Ukraina od dawna zwracała uwagę. Chodzi m.in. o restrykcje przeciwko większej liczbie rosyjskich banków oraz uniemożliwienie nadawania kolejnym rosyjskim kanałom propagandowym. (...) Rosja musi (też jednak) zostać całkowicie pozbawiona możliwości uderzania w cywilną infrastrukturę krytyczną Ukrainy" - zadeklarował Kułeba

20:31 Doradca prezydenta Zełenskiego: maski opadły, Rosja prowadzi wojnę by zagarnąć nasze terytorium

Maski opadły, ponieważ Władimir Putin potwierdził dzisiaj to, co było oczywiste dla całego świata: Rosja toczy wojnę z Ukrainą, by zagarnąć nasze terytorium - ocenił w środę na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, odnosząc się do wcześniejszej wypowiedzi prezydenta Rosji o "sukcesach" inwazji na sąsiedni kraj.

"Specjalna operacja wojskowa (propagandowe określenie Kremla, oznaczające agresję na Ukrainę - PAP) to, być może, długotrwały proces, ale zdobycie przez Rosję nowych terytoriów jest znaczącym osiągnięciem. To duża rzecz. Co tu ukrywać - Morze Azowskie stało się wewnętrznym morzem Federacji Rosyjskiej. Już car Piotr I (rządzący w XVII i XVIII wieku - PAP) walczył o zdobycie dostępu do Morza Azowskiego" - powiedział w środę Putin podczas spotkania z przedstawicielami prezydenckiej Rady ds. Praw Człowieka.

W ocenie Podolaka takie sformułowania oznaczają otwarte przyznanie się rosyjskich władz do rzeczywistych powodów napaści na Ukrainę.

20:20 "FT": Rosja, chcąc ominąć sankcje i ukryć trasy swoich tankowców, podaje ich fałszywe pozycje

Rosja testuje metody omijania sankcji na eksport ropy i ukrawania tras swoich tankowców poprzez podawanie fałszywych pozycji statków za pośrednictwem Systemu Automatycznej Identyfikacji (AIS) - podał w środę "Financial Times".

Organizacja pozarządowa Global Fishing Watch (GFW) ustaliła, że 138-metrowy statek Kapitan Szemilkin odbył dwie podróże, ukrywając swoje prawdziwe położenie i stosując techniki, które jako pierwsze wykorzystały Iran i Wenezuela - kraje również eksportujące ropę i objęte sankcjami. "FT" podaje, że zdołał potwierdzić wnioski GFW.

20:07 Bruksela chce włączyć rosyjską armię i trzy banki do dziewiątego pakietu sankcji wobec Moskwy

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaproponowała w środę dodanie prawie 200 osób i podmiotów gospodarczych do unijnej listy sankcji wobec Moskwy. W dziewiątym pakiecie restrykcji miałyby znaleźć się rosyjskie siły zbrojne i trzy banki w Rosji.

"Osiem przyjętych do tej pory pakietów sankcji już boli (Rosję). Ale dzisiaj zwiększamy presję w odpowiedzi na wojnę na Ukrainie" - powiedziała von der Leyen, cytowana przez agencję AFP.

Wyjaśniła, że zaproponowała dodanie do sankcyjnej listy "rosyjskich sił zbrojnych, a także oficerów i firm rosyjskiego przemysłu obronnego".

19:51 Czterech policjantów zginęło podczas operacji rozminowywania w obwodzie chersońskim

Czterech policjantów zginęło, a czterech kolejnych zostało rannych w środę w wyniku eksplozji rosyjskich min; zabici i poszkodowani funkcjonariusze zajmowali się usuwaniem ładunków wybuchowych na wyzwolonych terenach obwodu chersońskiego na południu Ukrainy - powiadomił na Facebooku komendant główny ukraińskiej policji Ihor Kłymenko.

Ofiary śmiertelne pochodziły z obwodu czerkaskiego w centralnej części kraju. Jednym z zabitych był komendant policji w tym regionie Mychajło Kuratczenko. Stan rannych policjantów jest ciężki, lekarze walczą o ich życie - napisał Kłymenko w mediach społecznościowych.

 

19:04 Gruzja. Premier Garibaszwili wykluczył udzielenie pomocy wojskowej Ukrainie

Premier Gruzji Irakli Garibaszwili wykluczył w środę udzielenie pomocy wojskowej Ukrainie - pisze portal Nowosti-Gruzja. "Dostawy wojskowe na Ukrainę są wykluczone; takie jest pryncypialne stanowisko rządu" - oświadczył premier.

"Jeśli chodzi o pomoc wojskową, jasno i jednoznacznie powiedzieliśmy, że tego nie zrobimy. My jako państwo nigdy nie włączymy się w tę wojnę. To jest nasze jasne stanowisko" – powiedział Garibaszwili.

Dodał, że gruziński rząd zrobił już bardzo dużo, dostarczając Ukrainie pomoc humanitarną i takie wysiłki będą kontynuowane zarówno ze strony rządu, jak i społeczeństwa gruzińskiego. Zaznaczył, że Gruzja przyjmuje także uchodźców ukraińskich.

17:43 Niezależne media rosyjskie: doradcom Putina zabroniono poruszać kwestie dotyczące wojny z Ukrainą

Członkowie Rady ds. Praw Człowieka, organu konsultacyjnego prezydenta Rosji, spotkali się w środę z Władimirem Putinem; podczas rozmowy doradcy nie mogli poruszać z szefem państwa "niewygodnych" tematów, zwłaszcza dotyczących inwazji na Ukrainę - powiadomił niezależny rosyjski portal Wiorstka.

Na liście zabronionych zagadnień znalazły się m.in. kwestie dotyczące rosyjskich strat ponoszonych na froncie, przepisów prawnych o "dyskredytacji" rosyjskich sił zbrojnych, egzekucji byłego żołnierza prywatnej firmy wojskowej, znanej jako grupa Wagnera, a także protestów matek zmobilizowanych żołnierzy.

16:46 Biały Dom o atakach na rosyjskie bazy: jasno wyrażaliśmy swoje obawy dotyczące eskalacji

Jasno i konsekwentnie mówiliśmy o swoich obawach dotyczących eskalacji konfliktu, ale ostatecznie decyzję podejmują Ukraińcy - powiedział w środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Odniósł się w ten sposób do ukraińskich uderzeń na rosyjskie bazy lotnicze.

"Z pewnością bardzo jasno mówiliśmy o naszych obawach dotyczących eskalacji, ale koniec końców, to są decyzje, które leżą w gestii Ukraińców i oni muszą się do tego odnieść" - powiedział Kirby podczas wirtualnej konferencji prasowej, pytany o niedawne ataki na lotniska wojskowe głęboko wewnątrz Rosji. Kirby zaznaczył jednocześnie, że nie ma potwierdzenia, kto stoi za uderzeniami.

16:03 Osiem osób zginęło w rosyjskim ostrzale Kurachowe 

Osiem osób zginęło w środę w rosyjskim ostrzale miasta Kurachowe we wschodniej Ukrainie - poinformował zastępca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

15:48 Litwa w tej chwili może jeszcze przyjąć około 6-8 tys. uchodźców z Ukrainy – poinformowała w środę litewska minister opieki społecznej i pracy Monika Navickiene. Dodała, że w razie większej fali uciekinierów wojennych jej kraj może przygotować około 30 tys. miejsc zakwaterowania w halach sportowych.

„Dzisiaj jesteśmy gotowi do przyjęcia około sześciu do ośmiu tysięcy osób” – powiedziała dziennikarzom Navickiene. Wskazała, że są przygotowane bursy, szkoły i inne budynki, które nie są obecnie wykorzystywane przez poszczególne gminy.

Według minister, w razie potrzeby "w stosunkowo krótkim czasie jest możliwość przyjęcia około 30 tys. osób”. „Prawdopodobnie byłyby to już hale sportowe, które moglibyśmy szybko przystosować do przyjęcia uchodźców wojennych” – powiedziała Navickiene dodając, że „warunki mieszkania tu nie byłyby zbyt komfortowe”.

15:38 Duchowny Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM) w Lisiczańsku w obwodzie ługańskim został skazany na 12 lat więzienia przekazywanie Rosjanom informacji o pozycjach ukraińskich żołnierzy - podała w środę Prokuratura Generalna Ukrainy.

Prokuratorzy dowiedli przed sądem, że duchowny pomagał w działaniach bojowych rosyjskim wojskom walczącym z armią ukraińską - poinformowała Prokuratura Generalna na Telegramie.

Od połowy kwietnia 2022 roku zbierał informacje o liczebności i rozmieszczeniu sprzętu sił zbrojnych Ukrainy w Siewierodoniecku i okolicach. Informacje przekazywał Rosjanom poprzez Messengera - powiadomiła prokuratura.

"Wróg wykorzystywał otrzymane informacje w celu nakierowywania ostrzału" - napisano w powiadomieniu.

15:15 Kultura jest główną siłą napędową kreatywności społeczeństwa. Kluczowe jest ułatwienie dostępu do dziedzictwa kulturowego jako ważnego elementu wspólnej tożsamości - podkreślił wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński. Polski rząd wspiera proces digitalizacji obiektów dziedzictwa kulturowego na Ukrainie - dodał.

"Kultura jest główną siłą napędową kreatywności społeczeństwa, dlatego kluczowe jest ułatwienie dostępu do dziedzictwa kulturowego jako ważnego elementu wspólnej tożsamości i cennego zasobu twórczego – najpierw poprzez udostępnienie zbiorów za pomocą technologii cyfrowych, a następnie przeprowadzenie digitalizacji całego narodowego dziedzictwa kulturowego" - powiedział Piotr Gliński, który w środę wziął online udział w VI Międzynarodowym Forum "Kreatywna Ukraina" zorganizowanym przez Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy. Forum odbywa się w dniach 7-8 grudnia. Głównym tematem Forum jest rola i rozwój przemysłów kreatywnych w czasie wojny.

Jak podkreślił w komunikacie resort kultury "wicepremier Gliński wskazał, że polski rząd wspiera proces digitalizacji obiektów dziedzictwa kulturowego na Ukrainie oraz stworzenia cyfrowej platformy ich archiwizacji, ochrony i upowszechniania".

"Rozpoczęliśmy projekt katalogowania strat zabytków architektury i stanowisk archeologicznych. W celu gromadzenia i opracowywania dowodów rosyjskich zbrodni wojennych w Warszawie powołane zostało Centrum Dokumentacji Zbrodni Rosyjskich na Ukrainie im. Rafała Lemkina" – przekazał minister kultury cytowany w komunikacie.

15:07 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został w środę wybrany Człowiekiem Roku przez magazyn "Time". Dziennikarze amerykańskiego tygodnika oddali także hołd "duchowi Ukrainy".

"Niezależnie od tego, czy wojna o Ukrainę budzi nadzieję, czy strach, Wołodymyr Zełenski zelektryzował świat w sposób, jakiego nie widzieliśmy od dziesięcioleci" – napisał redaktor "Time'a" Edward Felsenthal i dodał, że według niego tegoroczny wybór "nigdy nie był tak oczywisty".

"Za udowodnienie, że odwaga może być równie zaraźliwa jak strach, za inspirowanie ludzi i narodów do jednoczenia się w obronie wolności, za przypomnienie światu o kruchości demokracji i pokoju – Wołodymyr Zełenski i ,duch Ukrainy, są osobowościami roku TIME 2022" — napisano w nowojorskim magazynie.

Szef pisma podkreślił, że w tygodniach, które minęły od rozpoczęcia rosyjskiej agresji, decyzja Zełenskiego, by nie uciekać z Kijowa, ale zostać i zgromadzić poparcie, była kluczowa dla przebiegu tej wojny.

"Z jego pierwszego 40-sekundowego posta na Instagramie z 25 lutego, pokazującego, że jego gabinet i społeczeństwo obywatelskie są nienaruszone i na miejscu – w codziennych przemówieniach wygłaszanych zdalnie w instytucjach takich jak parlamenty, Bank Światowy i przy wręczaniu nagród Grammy – prezydent Ukrainy był wszędzie" – uzasadniał wybór Felsenthal.

5 grudnia Zełenski został uznany Człowiekiem Roku według "Financial Timesa".

14:51 Ogółem już 31 podejrzanych przesyłek wysłano do ukraińskich placówek dyplomatycznych w piętnastu krajach – powiadomił minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

W ciągu ostatnich dwóch dni takie przesyłki z groźbami wysłano do ambasad we Włoszech, Polsce, Portugalii, Rumunii i Danii oraz do konsulatu w Gdańsku – sprecyzował szef ukraińskiej dyplomacji. Groźne pakunki wysyłano także do placówek w Austrii, Watykanie, Hiszpanii, Kazachstanie, Holandii, USA, Francji, Chorwacji, Czechach i na Węgrzech.

14:09 "Nie byliśmy przygotowani na to co zobaczymy na Ukrainie, to co znaleźliśmy jest niewyobrażalne" - mówią holenderscy eksperci, którzy badali rosyjskie zbrodnie. Zespół specjalistów medycyny sądowej żandarmerii wojskowej (Koninklijke Marechaussee) badał m.in. zwłoki ukraińskich jeńców wojennych.

„Badaliśmy ciała w kostnicy w Kijowie, które jednak były w bardzo złym stanie, gdyż część z nich była spalona, co utrudniało badania” – powiedział portalowi NOS major Angelo Wouters, stojący na czele zespołu, który właśnie wrócił do kraju.

Holendrzy badali także zwłoki ukraińskich jeńców, którzy zginęli w rosyjskim obozie jenieckim w Ołeniwce. Zostały one przekazane stronie ukraińskiej na początku października w ramach wymiany.

13:51 "Sto szesnaście czołgów Abrams wzmocni bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO" - napisał na Twitterze ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski, nawiązując do wyrażenia zgody przez Departament Stanu na sprzedaż używanych czołgów Polsce.

13:20 Zapewnienie o gotowości do ścisłej współpracy dwustronnej oraz w formacie wielostronnym w celu zapewnienia członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej i NATO w jak najkrótszym czasie - to niektóre z punktów deklaracji końcowej, przyjętej w środę przez członków Zgromadzenia Parlamentarnego Polski, Litwy i Ukrainy.

Dokument został przyjęty w środę w Wilnie. Podpisali go szefowie delegacji parlamentarnych: marszałek Senatu Tomasz Grodzki, przewodnicząca litewskiego Sejmu Viktoria Czmilyte-Nielsen oraz przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk.

13:17 "Będziemy bronić każdego metra kwadratowego terytorium państw NATO, w tym Polski. Jesteście bezpiecznie, obiecuję wam to" - powiedział w środę ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

"Amerykańsko-polska relacja militarna i dotycząca bezpieczeństwa jest najsilniejsza w historii. Stoimy ramię w ramię pod względem personelu wojskowego, wyposażenia, dowodzenia, interoperacyjności" - podkreślił, dodając, że to stanowi ochronę dla polskich obywateli.

11:22 W zderzeniu ciężarówki przewożącej rosyjskich żołnierzy z busem niedaleko Szachtarska w obwodzie donieckim zginęło 16 osób - poinformował opozycyjny białoruski portal Nasza Niwa.

Bus, który brał udział w wypadku, jechał na trasie Szachtarsk-Torez - poinformowała Nasza Niwa.

W komunikacie nie sprecyzowano, ile ofiar jechało busem a ile ciężarówką. Poinformowano jedynie, że zginął kierowca ciężarówki przewożącej rosyjskich żołnierzy. Ponadto trzy osoby zostały ranne - napisała Nasza Niwa. 

10:58 Niewłaściwa strategiczna ocena sytuacji, czego przejawem jest budowa okopów w Biełgorodzie, jest jedną z krytycznych słabości Rosję, wynika to z tendencji do grupowego myślenia i dochodzenia do politycznie oczekiwanych wniosków - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że Rosja niedawno rozpoczęła rozbudowę pozycji obronnych wzdłuż międzynarodowo uznawanej granicy z Ukrainą, a także w głębi regionu biełgorodzkiego, a 6 grudnia gubernator Biełgorodu ogłosił, że tworzy lokalne "jednostki samoobrony".

"Kopanie okopów odnotowano w Biełgorodzie co najmniej od kwietnia 2022 roku, ale nowe konstrukcje to prawdopodobnie bardziej rozbudowane systemy, przeznaczone do odpierania zmechanizowanych ataków. Istnieje realna możliwość, że władze rosyjskie promują przygotowania obronne na uznanym przez społeczność międzynarodową terytorium Rosji, aby podsycić uczucia patriotyczne" - napisano.

10:37 "Estonia nie jest w stanie przyjąć kolejnej fali uchodźców z Ukrainy, ale porozumieliśmy się z Finami, którzy zgodzili się otworzyć swoje granice dla kolejnych osób uciekających przed wojną" - oświadczyła estońska premier Kaja Kallas w wywiadzie dla państwowego Raadio 4.

10:02  "Okupanci masowo ostrzeliwują Chersoń i okolicę, uderzyli w budynek wodociągu" - podaje w środę portal Ukrainska Prawda. 

09:38 Wśród czeczeńskich "ochotników" wysłanych na wojnę przez watażkę Kadyrowa jest co najmniej czterech skazanych za terroryzm. Wśród nich jest uczestnik ataku na szpital w Budionnowsku w 1995 roku, zwany "osobistym katem Basajewa" - poinformował niezależny portal rosyjski Wiorstka.

09:01 "Jako parlamentarzyści musimy zapewnić Ukrainie wszelkie możliwe wsparcie, także w procesie przygotowania jej do członkostwa w Unii Europejskiej" - podkreślał w środę w Wilnie marszałek Senatu Tomasz Grodzki.  Oznajmił, że tej zimy sojusznicy nie zostawią Ukrainy bez pomocy.

Grodzki ocenił, że wojna w Ukrainie może trwać jeszcze długo, a Moskwa będzie ją wykorzystywać jako narzędzie destabilizacji w skali globalnej.

Wyraził pogląd, że oczekiwanie na jakąkolwiek zmianę kursu Rosji jest nierealistyczne i naiwne. Stwierdził, że w obecnej sytuacji nie ma możliwości powrotu do jakichkolwiek relacji Zachód-Rosja. 

08:17 "Badamy zużycie amunicji w wojnie toczonej przez Rosją na Ukrainie, by upewnić się, że nasze zapasy przygotowane na ewentualne przyszłe konflikty są wystarczające" - powiedział we wtorek Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów amerykańskiej armii, gen. Mark Milley, cytowany przez agencję Reutera.

08:06 Kreml wezwał do "ignorowania" nieoficjalnych doniesień o nowej fali mobilizacji, wyraźnie próbując uciszyć niepokój społeczeństwa i odzyskać kontrolę nad przekazem dotyczącym tej sprawy – ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

7:30 Relacje polsko-amerykańskie oraz zwiększenie obrony wschodniej flanki NATO są wśród kwestii, o których szef MSZ Zbigniew Rau ma rozmawiać podczas rozpoczynającej się środę czterodniowej wizyty w USA. Szef polskiej dyplomacji spotka się m.in. z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

07:06 Na terytorium Białorusi odbywa się sprawdzian reagowania na zagrożenie zamachami terrorystycznymi – powiadomiły media państwowe w środę, powołując się na sekretariat Rady Bezpieczeństwa. Jak podano, sprawdzian ma się odbywać w środę i w czwartek.

03:36 "Absolutnie nie powstrzymujemy Ukrainy, by pozyskała własną broń dalekiego zasięgu" - powiedział we wtorek sekretarz obrony USA Lloyd Austin. Jednocześnie szef dyplomacji Antony Blinken dodał, że USA nie zachęcają, ani nie pomagają Ukrainie dokonywać ataków na terytorium Rosji.

02:42 Według źródeł dyplomatycznych w ONZ Rosja ponownie zamówiła w Iranie setki dronów i rakiet balistycznych. "Wiemy, że Iran planuje znacznie zwiększyć dostawy bezzałogowców i rakiet do Rosji" - poinformowały źródła, na które powołuje się agencja dpa.

01:03 Premierzy Ukrainy Denys Szmyhal i Mołdawii Natalia Gavrilita ogłosili we wtorek w Kijowie, że oba kraje porozumiały się w sprawie uruchomienia nowych linii kolejowych łączących oba kraje.

Jak podali szefowie rządów obu państw, dzięki wspólnym inwestycjom uruchomione zostanie połączone towarowe pomiędzy Ukrainą a Mołdawią na linii Berezino-Basarabeasca. Wskazali, że może ono ożywić stosunki handlowe, w tym szczególnie usprawnić przesył ukraińskiego zboża.

Szmyhal i Gavrilita poinformowali też o nowym połączeniu pasażerskim, które połączy stolice obu krajów: Kijów z Kiszyniowem. “Te wspólne projekty w infrastrukturę pobudzą handel dwustronny i będą sprzyjać eksportowi naszych produktów na rynki UE, tworząc tym samym trwały mechanizm zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego dla Mołdawii i Ukrainy, a także na poziomie regionalnym” - powiedziała premier Gavrilita.

21:27 Obiecaliśmy sobie, że będziemy dalej wspólnie działać w kwestiach dotyczących migracji, infrastruktury, transportu oraz Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego - mówił we wtorek w Bratysławie po spotkaniu szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej szef polskiego MSZ Zbigniew Rau.

Rozmowy w stolicy Słowacji były pierwszym od kilku miesięcy spotkaniem ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej "w formacie całościowym", tzn. takim, w którym wzięli udział ministrowie z wszystkich czterech krajów. Głównymi tematami spotkania była wojna w Ukrainie i współpraca w ramach V4.

Na konferencji prasowej podsumowującej spotkanie minister spraw zagranicznych i europejskich Słowacji Rastislav Kacer przyznał, że są sprawy, w których państwa V4 różnią się między sobą i np. w kwestiach powiązanych z wojną w Ukrainie "nie ma absolutnej zgody". Ale - jak mówił - Polska, Czechy, Słowacja i Węgry są sąsiadami, mają wspólne dziedzictwo oraz mają "wspólne dobre pomysły".

21:14 Stany Zjednoczone nie umożliwiają, ani nie zachęcają Ukrainy do ataków na terytorium Rosji - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Zastrzegł przy tym, że informacje, iż to Ukraina odpowiada za uderzenia nie zostały potwierdzone.

"Nie pomagamy Ukrainie w uderzaniu poza jej granicami, nie zachęcamy Ukrainy do uderzania poza swoimi granicami. Wszystko co robimy i co robi świat ma na celu wsparcie niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" - oświadczył Price podczas konferencji prasowej.

20:04 Komisja Europejska zaproponuje nałożenie restrykcji na sektor górniczy Rosji w ramach dziewiątego pakietu sankcji UE, który ma ograniczyć Kremlowi możliwość finansowania wojny z Ukrainą - podał "Financial Times", powołując się na trzy osoby, znające szczegóły tego planu.

Propozycja KE przewiduje zakaz inwestowania w sektor górniczy, do którego trafia jedna czwarta zagranicznych inwestycji w Rosji.

(PAP)