Zlekceważenie bólu kręgosłupa może doprowadzić do poważnych zwyrodnień. Dowiedz się, jak sobie z nim radzić

2022-12-07 13:57 aktualizacja: 2022-12-07, 14:31
Ból kręgosłupa jest coraz powszechniejszą dolegliwością. Fot. Pixabay
Ból kręgosłupa jest coraz powszechniejszą dolegliwością. Fot. Pixabay
Bóle szyi, dolnej i środkowej partii pleców to jedne z najczęstszych dolegliwości przewlekłych u dorosłych. Zlekceważenie bólu, objawów dysfunkcji może doprowadzić do zwyrodnień leczonych jedynie operacyjnie - przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia.

Przewlekłe bóle kręgosłupa są jednymi z najbardziej powszechnych i dokuczliwych chorób cywilizacyjnych. Wynikają one z braku aktywności fizycznej, nadmiernych obciążeń, jakimi codziennie poddajemy kręgosłup i stawy, a także z wszechobecnego stresu. Zlekceważenie bólu, objawów dysfunkcji może doprowadzić do zwyrodnień leczonych jedynie operacyjnie.

"Kiedyś mówiono, że siedząca praca biurowa należy do lekkich. Obecnie pogląd ten diametralnie się zmienia. Nie jest to dla organizmu naturalny tryb. Potrzebujemy ruchu i świeżego powietrza" - podkreśla NFZ.

Eksperci wskazują, że profilaktykę należy zacząć od utrzymywania prawidłowej masy ciała, przyjmowania właściwej postawy i prawidłowego chodu, zachowania prawidłowej techniki podnoszenia ciężarów, zapewnienia odpowiedniego materaca do spania, ograniczania siedzącego trybu życia i unikania długotrwałego stania lub klęczenia.

Na stan naszych stawów i kości korzystnie wpływa przebywanie na słońcu i świeżym powietrzu, dzięki czemu dostarczamy organizmowi witaminę D, która umożliwia przyswajania wapnia będącego budulcem kości. Ważną funkcję pełni dieta zawierająca wapń, fosfor i witaminę D. Nie powinniśmy też nadużywać alkoholu i kawy, palić papierosów i stosować drastycznych diet.

NFZ radzi, jak dbać o kręgosłup 

Aby uniknąć chorób kręgosłupa, trzeba zadbać o regularną aktywność fizyczną. Codzienny ruch, spacery, pływanie uprawianie pieszej turystyki, gra w tenisa, regularna gimnastyka oraz wchodzenie i schodzenie po schodach pozwalają kręgosłupowi zachować dobrą kondycję.

Dla osób, które borykają się z bólem kręgosłupa, barku i biodra NFZ stworzył aplikację Fizjo+. Znajdują się tam ćwiczenia poprawiające elastyczność i siłę mięśni, co w połączeniu z automasażem, może złagodzić ból lub go wyeliminować. Dzięki aplikacji można ułożyć plan ćwiczeń i wykonywać je w domu. (PAP)

Autorka: Agata Zbieg

mmi/