Kilkuset wiernych uczestniczyło w hołdzie z kwiatów w dniu Niepokalanego Poczęcia NMP na Jasnej Górze

2022-12-08 21:32 aktualizacja: 2022-12-09, 08:46
Procesja Światła i złożenie kwiatów przed figurą Matki Bożej na Jasnej Górze w Częstochowie. Fot. PAP/	Waldemar Deska
Procesja Światła i złożenie kwiatów przed figurą Matki Bożej na Jasnej Górze w Częstochowie. Fot. PAP/ Waldemar Deska
Kilkuset częstochowian i pielgrzymów wzięło w czwartek wieczorem na Jasnej Górze udział w nawiązującym do tradycji rzymskiej hołdzie z kwiatów. Było to główne wydarzenie częstochowskich uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Przed stojącą na kilkumetrowej kolumnie figurą Matki Bożej po raz czternasty złożony został bukiet białych róż. Wielu wiernych z tej okazji specjalnie przyjeżdża do Częstochowy, by zawierzyć się Maryi – podają służby prasowe sanktuarium.

"Maryjo, gdy za naszą granicą toczy się brutalna wojna, pomóż nam ratować siebie i świat od wszelkiej przemocy, od powietrza, głodu, ognia i wojny, od nagłej i niespodziewanej śmierci wybaw nas" - modlił się podczas hołdu metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Uczestnikom uroczystości dziękował przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski, który życzył zgromadzonym, by trwający Adwent był dobrze przeżywanym czasem.

Jasnogórski zwyczaj modlitwy i składania Matce Bożej hołdu z białych kwiatów został zapoczątkowany w 2009 r. i jest nawiązaniem do rzymskiej tradycji tzw. omaggio floreale, czyli obdarowywania Maryi kwiatami. Hołd z kwiatów - wskazują ojcowie paulini - symbolicznie wyraża "jedność z papieżem, wdzięczność za Kościół i wspólną o niego troskę, a w symbolicznym kwiecie każdy z nas składa swoje życie Niepokalanej".

Rzymska tradycja hołdu z kwiatów została zapoczątkowana w tym mieście w 1938 r., kiedy ówczesny papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować 8 grudnia na placu Hiszpańskim akt oddania czci Matce Najświętszej. Odtąd co roku papież składał Matce Bożej wieniec z kwiatów; stąd jasnogórskie uroczystości są również wyrazem jedności z Ojcem Świętym.

Jasnogórska uroczystość w dniu święta Niepokalanego Poczęcia NMP ma już 14-letnią tradycję, zapoczątkowaną w roku poświęcenia nowej figury Matki Bożej Niepokalanej na placu przed jasnogórskim Szczytem. Do 1917 r. w tym miejscu stał postawiony przez zaborcę pomnik cara Aleksandra II, zastąpiony następnie posągiem Maryi. W stanie wojennym wierni układali pod figurą krzyż z kwiatów i zniczy. Kilkanaście lat temu nadszarpniętą przez czas figurę Maryi zastąpiła nowa.

Czwartkowe uroczystości rozpoczęły się nieszporami w kaplicy Matki Bożej. Po nieszporach grupa duchownych i wiernych w tzw. procesji światła przeszła przed figurę Niepokalanej na placu przed Jasną Górą. Tam metropolita częstochowski dokonał aktu zawierzenia Kościoła, ojczyzny i świata Matce Bożej. Następnie w koszu drabiny strażackiej arcybiskup został wyniesiony w górę, aby złożyć u stóp figury wiązankę białych róż.

Choć składany na Jasnej Górze hołd z kwiatów jest zwyczajem przejętym z Rzymu, jednak wypracowaną w minionych latach częstochowską specyfiką jest to, że oprócz duchownych uczestniczą w nim również wierni, składając pod figurą Matki Bożej przyniesione przez siebie kwiaty.

W czwartek, kiedy na Jasnej Górze składany był Matce Bożej hołd z kwiatów, przypada także 69. rocznica zapoczątkowania codziennej wieczornej modlitwy Apelu Jasnogórskiego. Po raz pierwszy odbyła się ona 8 grudnia 1953 r. - o godzinie 21. odmówiło ją wówczas kilka osób zgromadzonych w Kaplicy Matki Bożej, by prosić o uwolnienie uwięzionego przez władze PRL ówczesnego prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Charakterystyczną częścią modlitwy jest trzykrotnie powtarzana antyfona: "Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam".(PAP)

gn/