Ukraińcy: odpowiemy na wszelkie możliwe sposoby na rakietowy terror Rosji [RELACJA NA ŻYWO]

2022-12-10 07:21 aktualizacja: 2022-12-11, 07:28
Wojna w Ukrainie. Fot. PAP/Mykola Kalyeniak
Wojna w Ukrainie. Fot. PAP/Mykola Kalyeniak
Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow powiedział w sobotę w wywiadzie telewizyjnym, że Ukraina gotowa jest odpowiedzieć na wszelkie możliwe sposoby na przedłużający się "rakietowy terror Rosji".

22:30 Kongres USA naciska na Pentagon, by nakłonić go do zmiany przepisów dotyczących obowiązkowych rezerw amunicji na wypadek potencjalnych konfliktów, ponieważ spowalniają one dostawy wojskowe dla Ukrainy - pisze amerykański magazyn "Foreign Policy", powołując się na źródła w Kongresie.

20:57 Trenowani w bazie wojskowej w Toledo, w środkowej Hiszpanii, obywatele Ukrainy są cywilami szkolonymi do walki z rosyjską inwazją, podało ministerstwo obrony w Madrycie, precyzując, że osoby te mieszkały wcześniej na obszarach objętych działaniami wojennymi.

20:47 W sobotę rano na Krymie na osiedlu typu miejskiego Sowietśke podpalono koszary dla niedawno zmobilizowanych rosyjskich żołnierzy – podał w sobotę portal Ukrinform.

20:04 Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow: jesteśmy gotowi odpowiedzieć na "rakietowy terror Rosji".

"Jesteśmy gotowi na wszystko. Przecież nie będziemy nikogo pytać o wszystko, co dotyczy naszych interesów, gdzie i w którym miejscu musimy pokonać wroga. Pochodzi on z ziem, które rozciągają się od naszego terytorium, a kończą na Władywostoku. I nie będziemy nikogo pytać, jak mamy zniszczyć wroga” – oznajmił Daniłow.

Najlepszą metodą „zapobiegnięcia eskalacji konfliktu” jest całkowita i bezwarunkowa militarna klęska Rosji - podkreślił.

W środę rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby, pytany o niedawne ukraińskie ataki na lotniska wojskowe głęboko wewnątrz Rosji, powiedział, że Waszyngton jasno wyrażał "obawy dotyczące eskalacji (konfliktu), ale koniec końców, to są decyzje, które leżą w gestii Ukraińców i oni muszą się do tego odnieść".

"Kiedy dajemy im (Ukraińcom) system uzbrojenia, należy on do nich, oni decydują, gdzie go użyć" - dodał Kirby. 

19:04 Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak, który spotkał się z szefową Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Mirjaną Spoljaric Egger, powiedział, że Kijów oczekuje od MKCK bardziej konkretnych kroków na rzecz ukraińskich jeńców - poinformowały służby prasowego kancelarii prezydenta.

18:04 Trwająca na Ukrainie wojna była tematem przemówień laureatów Pokojowej Nagrody Nobla z Ukrainy oraz Rosji. "To nie jest walka między dwoma państwami, ale starcie systemu autorytarnego oraz demokracji" - mówiła w Oslo Ołeksandra Matwijczuk z ukraińskiego Centrum Wolności Obywatelskich.

17:04 Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w zachodniej części Morza Czarnego znaleziono około 40 min wojskowych, podały w sobotę rumuńskie siły zbrojne.

16:04 Kanclerz Niemiec Olaf Scholz chce kontynuować rozmowy z prezydentem Rosji, Putinem. "Mamy zupełnie różne opinie" - przyznał Scholz w sobotę podczas spotkania w swoim okręgu wyborczym w Poczdamie. "Mimo to będę z nim nadal rozmawiać, bo chcę przeżyć moment, w którym możliwe jest wyjście z sytuacji".

15:04 Na froncie wojny z Rosją zginął walczący na w obronie Ukrainy ochotnik z Białorusi, Aliaksiej Audziejenka – poinformował w sobotę białoruski ochotniczy pułk im. Kastusia Kalinouskiego. Jest to już 16. Białorusin, który poległ od początku działań wojennych.

 

14:04 "W wyniku nocnych ataków Rosji na obwód odeski jego główne miasto, Odessa, zostało niemal całkowicie odcięte od prądu" – poinformował w sobotę w Telegramie zastępca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

13:27 "Rosja nadal odmawia dostępu do ukraińskich jeńców, przetrzymywanych w obozie w Ołeniwce w okupowanej części obwodu donieckiego" – oświadczył ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla Radia Swoboda.

12:30 "Władze Ukrainy przychylnie patrzą na możliwość odegrania przez Stolicę Apostolską roli mediatora w przyszłych negocjacjach pokojowych, ale "smutna prawda jest taka, że nie nadszedł jeszcze moment  na mediacje, a powodem jest prezydent Putin"- powiedział  Dmytro Kułeba w  rozmowie opublikowej  w sobotę przez Ansę.

11:22 "Od początku otwartej fazy wojny Rosji przeciwko Ukrainie władze obwodu ługańskiego na wschodzie kraju udokumentowały śmierć 415 cywilów, jednak pełna skala rosyjskich zbrodni będzie znana dopiero po wyzwoleniu" – oświadczył szef obwodowej administracji wojskowej Serhij Hajdaj.

11:10 Służba Bezpieczeństwa Ukrainy prowadzi działania kontrwywiadowcze w obiektach Cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego w obwodzie charkowskim. Są one wymierzone w rosyjskie służby specjalne – poinformowała w sobotę rano obwodowa delegatura SBU.

Rewizje trwają w 14 zgromadzeniach zakonnych i świątyniach, m.in. w katedralnym Soborze Zwiastowania w Charkowie i katedralnym Soborze Wniebowstąpienia Pańskiego w Iziumie.

SBU wkroczyła do obiektów religijnych podległej Moskwie Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej wraz z funkcjonariuszami Gwardii Narodowej MSW i Państwowej Straży Granicznej Ukrainy.

„Biorąc pod uwagę zbrojną agresję fr (Federacji Rosyjskiej – PAP) działania te prowadzone są w celu uniemożliwienia wykorzystania wspólnot religijnych jako ośrodków „ruskiego mira” oraz zabezpieczenia społeczeństwa przed prowokacjami i aktami terrorystycznymi” – ogłosiła charkowska SBU na swoim profilu na Facebooku.

10:10 Rosja najprawdopodobniej zużyła dużą część własnych pocisków balistycznych i próbuje to uzupełnić sprowadzając setki takich pocisków z Iranu - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

09:42 Rosyjskie służby specjalne nasilają działania przeciwko ukraińskiemu ruchowi oporu na okupowanych terytoriach – ostrzegł w sobotę rządowy portal Centrum Narodowego Sprzeciwu,  szczególną uwagę Rosjanie zwracają na Krym.

08:40 „Jednostki dowództwa powietrznego Południe wojsk lotniczych Sił Zbrojnych Ukrainy strąciły dziesięć wrogich dronów kamikaze nad obwodami chersońskim, mikołajowskim i odeskim” – przekazano w komunikacie na Telegramie dowództwo operacyjne Południe ukraińskich wojsk lotniczych. 

07:01 Wojna na Ukrainie skierowała uwagę Stanów Zjednoczonych z powrotem do Europy, jednak, w dłuższym okresie, Waszyngton nie zdoła utrzymać obecnego poziomu zaangażowania w związane z nią sprawy - pisze Max Bergmann w artykule dla amerykańskiego czasopisma "Foreign Affairs". USA powinny dążyć do lepiej uzbrojonej Unii Europejskiej i przejęcia przez nią większej odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo - podkreśla.

06:25 Rosjanie uderzyli w Nikopol w południowej części Ukrainy, w obwodzie dniepropetrowskim. Wróg użył ciężkiej artylerii. Są ranni - podaje w sobotę portal ukraińska Prawda. 

06:07 Portal Ukraińska Prawda poinformował o ataku dornów w Odessie. "Znaczne zniszczenia obiektów energetycznych, tysiące odbiorców bez prądu" -napisano. 

00:39 Rząd Australii zdecydował w sobotę o nałożeniu ukierunkowanych sankcji, na osoby i podmioty w Iranie i Rosji uznając, że są one zaangażowane w "rażące naruszenia praw człowieka i nadużycia" - poinformowała minister spraw zagranicznych Penny Wong, którą cytuje agencja Bloomberg.

22:30 Wsparcie Zachodu dla Ukrainy jest dziś w interesie Ukrainy, ale i całej Europy - ocenił w piątek pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Dodał, że bez zatrzymania rosyjskiej agresji czekają nas lata bardzo trudnej sytuacji w Europie.

21:30 Władze Białorusi przekazały w piątek, że zgodzą się, bez żadnych wstępnych warunków, na tranzyt przez jej terytorium przeznaczonego na eksport ukraińskiego zboża do portów na Litwie - powiadomił rzecznik ONZ Stephane Dujarric.

20:30 Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba: nie uważam, że świat się rozpadnie, jeśli Rosja się rozpadnie. To ludzie w Rosji sprawią, że ich kraj się rozpadnie, tak jak to się stało z Imperium Rosyjskim w 1917 roku - powiedział polityk i przypomniał, że choć zachodni sojusznicy zgadzają się, że należy zapobiec militarnej klęsce Ukrainy, to nie wszyscy popierają cel, jakim jest całkowite jej zwycięstwo.

20:30 Rosja próbuje uzyskać więcej broni, w tym setki pocisków balistycznych, z Iranu, a niemal na pewno też broń z Korei Północnej i innych państw objętych sankcjami - oświadczyła w piątek ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ Barbara Woodward.

(PAP)