Policja przeszukuje domy aktywistów klimatycznych. Poważne zarzuty

2022-12-13 16:16 aktualizacja: 2022-12-13, 16:38
Aktywiści z grupy "Ostatnie Pokolenie". Fot. PAP/DPA/Sebastian Gollnow
Aktywiści z grupy "Ostatnie Pokolenie". Fot. PAP/DPA/Sebastian Gollnow
Policja przeszukała we wtorek domy aktywistów klimatycznych z grupy "Ostatniego pokolenia" w kilku krajach związkowych. Jednym z zarzutów postawionych przez prokuraturę w Neuruppin jest "tworzenie organizacji przestępczej". Chodzi głównie o ataki na rafinerię PCK w Schwedt od kwietnia 2022 r..

Ponieważ rafineria PCK w Schwedt (na wschodzie Niemiec) podlega jurysdykcji prokuratury w Neuruppin, tam prowadzone są dochodzenia - informuje portal rbb24. Według prokuratury prowadzone jest dochodzenie w sprawie jedenastu osób.

Według "Ostatniego pokolenia" przeszukania przeprowadzono w co najmniej sześciu krajach związkowych - w Bawarii, Badenii-Wirtembergii, Hesji, Dolnej Saksonii, Meklemburgii-Pomorzu Przednim i Saksonii.

"Ostatnie pokolenie" zapowiedziało za pośrednictwem Twittera, że będzie kontynuowało działalność "bez zmian". Grupa mówiła w tweecie o "próbie zastraszenia".

"Ostatnie pokolenie" prowadzi kampanie na rzecz większej ochrony klimatu za pomocą prowokacyjnych akcji, w tym blokad dróg i lotnisk czy ataków na obrazy w muzeach.

kgr/