Kolejne dzieło sztuki zaatakowane przez aktywistów. Ucierpiał obraz Moneta

2022-10-23 18:10 aktualizacja: 2022-10-24, 10:13
Atak na obraz Moneta w Muzeum Barberini w Poczdamie. Fot. Twitter/NEXTA
Atak na obraz Moneta w Muzeum Barberini w Poczdamie. Fot. Twitter/NEXTA
W niedzielę, 23 października doszło do kolejnego zajścia z udziałem aktywistów w muzeum sztuki. Reprezentanci grupy "Last Generation" wylali puree ziemniaczane na obraz Claude'a Moneta w poczdamskim Muzeum Barberini - podaje portal Nexta.

Obraz "Stogi siana - w południe" Claude'a Moneta stał się obiektem wandalizmu ze strony grupy aktywistów "Last Generation". Jak podaje portal Nexta, dzieło sztuki zostało w 2019 roku sprzedane za 110 milionów dolarów. "Prawdopodobnie płótno było przeszklone", czytamy w tweecie.

Załączone nagranie pokazuje dwie osoby w odblaskowych kamizelkach wylewające zawartość puszki z puree ziemniaczanym na obraz francuskiego impresjonisty. Następnie kobieta i mężczyzna smarują dłonie klejem i przykładają do ściany pod obrazem. 

Jak deklaruje organizacja "Last Generation" na profilu na Facebooku, jej celem jest walka ze zmianami klimatu.

Zajście z Poczdamu to kolejny przypadek działań ekoaktywistów w  ostatnich dniach. Reprezentanci "Just Stop Oil" dokonali podobnego czynu w londyńskiej National Gallery. Wtedy "Słoneczniki" Van Gogha zostały oblane zupą pomidorową przez dwie aktywistki. Grupa protestuje też w innych miejscach brytyjskiej stolicy. Zawiesili swój baner na moście królowej Wiktorii, oblali farbą witryny jednej z galerii handlowych, przyklejali się także do dróg. 

Organizacja "Last Generation" nie skomentowała jeszcze incydentu.

Autorka: Klaudia Grzywacz