Wojska rosyjskie przeprowadziły atak irańskimi dronami na Kijów [RELACJA NA ŻYWO]

2022-12-14 06:55 aktualizacja: 2022-12-15, 07:53
Fot. PAP/Viacheslav Ratynskyi
Fot. PAP/Viacheslav Ratynskyi
W środę rano wojska rosyjskie przeprowadziły atak dronowy na Kijów. Uszkodzono dwa budynki w centrum miasta i jeden dom pod ukraińską stolicą - przekazały władze. Dodano, że w nalotach nikt nie ucierpiał. Alarm przeciwlotniczy został odwołany. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował siłom obrony przeciwlotniczej za zestrzelenie irańskich dronów. Na ataki odpowiedziała także ambasada USA w Ukrainie.

21:33 W okupowanym Mariupolu i okolicach widać wzmożoną aktywność wojsk rosyjskich - oświadczył w środę Petro Andriuszczenko, doradca mera lojalnego wobec władz w Kijowie. Na ulicach pojawiły się transporty czołgów, przybywa też wojskowych - poinformował urzędnik.

21:18 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środę, że osiągnięto w tym tygodniu "znaczny postęp w kwestii dotyczącej obrony przeciwlotniczej". Władze kraju "robią wszystko, by pozyskać nowocześniejsze i potężniejsze systemy" tej obrony - zapewnił.

W wystąpieniu opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej Zełenski poinformował, że przeprowadził w środę naradę z dowódcami. "Mówiliśmy w szczególności o ochronie nieba. Stale wzmacniamy naszą obronę przeciwlotniczą i obronę przed dronami. Robimy wszystko, by pozyskać dla Ukrainy nowocześniejsze i potężniejsze systemy" - zapewnił. Podkreślił także, że osiągnięto "w tym tygodniu ważny postęp w kwestii dotyczącej obrony przeciwlotniczej".

20:55 Ukraińscy wolontariusze z organizacji Cars4Ukraine szukają na brytyjskiej prowincji używanych, popularnych wśród farmerów, samochodów typu pick-up, które po dokonaniu modyfikacji pomagają w odpieraniu rosyjskiej napaści.

Wprawdzie wolontariusze z Cars4Ukraine poszukują samochodów na potrzeby wojny w różnych krajach Europy, ale niespodziewanie to w Wielkiej Brytanii jest najlepszy rynek na ich zakup. Jak informuje dziennik "Daily Telegraph", spośród ok. 150 samochodów pozyskanych już przez organizację, z Wielkiej Brytanii pochodzi aż dwie trzecie.

Iwan Ołeksij z Cars4Ukraine wyjaśnia, że starzejące się pick-upy są w Wielkiej Brytanii wyraźnie tańsze niż w kontynentalnej Europie - można je kupić już za 2000 funtów. Jednym z powodów jest to, że mają kierownicę po prawej stronie, co powoduje, że grono potencjalnych nabywców w normalnej sytuacji jest ograniczone do rynku brytyjskiego i irlandzkiego.

20:32 Sąd w Krasnojarsku na Syberii skazał na ponad cztery lata kolonii karnej 30-letniego Siergieja Ułukszonowa, który planował przedostać się na Ukrainę i walczyć po stronie tego kraju; podobne śledztwa trwają wobec Igora Pokusina i Sawielija Frołowa - podały w środę rosyjskie media niezależne.

"Nowaja Gazieta.Jewropa" informuje, że Ułukszonow został skazany na cztery lata i osiem miesięcy kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Powołując się na prorządowy dziennik "Kommiersant", gazeta internetowa podała, że Ułukszonow na procesie przyznał się do winy. Rozprawa odbyła się częściowo za zamkniętymi drzwiami; sąd oświadczył, że materiały sprawy karnej zawierają dane objęte tajemnicą państwową.

Ułukszonow został zatrzymany 8 kwietnia na Białorusi przez tamtejszą straż graniczną i przekazany rosyjskiej Federalnej Służbie Bezpieczeństwa. FSB utrzymuje, że zamierzał on wstąpić do jednego z oddziałów ukraińskich i otrzymał od służb ukraińskich instrukcję, jak przekroczyć nielegalnie granicę z Białorusią. Śledczy określili Ułukszonowa jako "zażartego przeciwnika polityki wewnętrznej i zagranicznej" Rosji. W materiałach śledztwa mowa jest też o tym, iż od pierwszych dni wojny przeciwko Ukrainie mężczyzna publikował negatywne komentarze na jej temat w mediach społecznościowych.

18:57 Brytyjski rząd ogłosił w środę podniesienie kwoty, którą w ramach podziękowania otrzymują osoby goszczące w swoich domach uchodźców z Ukrainy z 350 do 500 funtów miesięcznie, ale ta wyższa suma będzie wypłacana dopiero po roku.

Ponad dwie trzecie z prawie 150 tys. ukraińskich uchodźców, którzy przyjechali do Wielkiej Brytanii, otrzymało wizy poprzez program "Domy dla Ukrainy". W ramach niego osoby prywatne, ale też władze lokalne, kościoły czy organizacje charytatywne mogą oferować zakwaterowanie uchodźców na co najmniej sześć miesięcy, za co dostają z budżetu wsparcie w wysokości 350 funtów miesięcznie.

W ostatnich dniach brytyjskie media informowały jednak, że w związku z rosnącymi kosztami życia część osób rezygnuje z dalszego goszczenia uchodźców po upływie minimalnego okresu sześciu miesięcy, co powoduje wzrost liczby Ukraińców, którzy zostają bez dachu nad głową. Ta liczba w najbliższym czasie może rosnąć jeszcze bardziej, bo większość uchodźców jest w Wielkiej Brytanii na razie krócej niż pół roku.

18:53 Administracja USA przygotowuje kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy i skupia się na wzmocnieniu ukraińskiej obrony powietrznej - powiadomił w środę rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Oświadczył też, że obecna liczba 100 tys. żołnierzy USA w Europie pozostanie na tym poziomie "w przewidywalnej przyszłości".

"Pracujemy nad następnym (pakietem) i kiedy będzie gotowy do ogłoszenia, podamy szczegóły. Powiem jednak, że priorytetem są dla nas zdolności obrony powietrznej, bo to jest pilna potrzeba, którą mają Ukraińcy. Bo nawet dzisiaj byli celem ataku rakietowego z Rosji" - powiedział Kirby podczas wirtualnej konferencji prasowej.

18:42 Ukraiński państwowy koncern Enerhoatom poinformował w środę, że pracownikom Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, którzy pozostali lojalni wobec Kijowa zaoferuje wyższe bonusy. Elektrownia jest okupowana przez rosyjskie wojska, ale nadal pracuje tam ukraiński personel - przypomina Reuters.

Enerhoatom ogłosił też, że ostrzeżenia rosyjskich sił okupujących elektrownię, jakoby jej pracownicy mieliby przestać otrzymywać pensje po 1 stycznia, są "kolejnym bezwstydnym kłamstwem".

"Enerhoatom nadal gwarantuje wypłacanie pensji pracownikom (elektrowni). (...) Ponadto, od 1 stycznia podnosi z 20 proc. do 50 proc. bonus dla personelu, który pozostaje lojalny Ukrainie" - poinformowano w komunikacie.

17:35 Rosyjscy wojskowi na okupowanych terenach Ukrainy organizują katownie przeznaczone dla dzieci; działały one np. w obwodzie charkowskim, również w Chersoniu istniała cela dla dzieci - powiadomił ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec.

"Na terenach okupowanych są katownie dla dzieci. (...) W Bałaklii w obwodzie charkowskim widziałem dwie katownie. Pewien chłopiec przebywał tam 90 dni; był prowadzony na egzekucję. W Chersoniu było 10 katowni i w jednej z nich oddzielna cela, w której trzymano dzieci" - powiedział Łubinec.

Rzecznik, którego wypowiedź przekazał portal Suspilne, podał przykład chłopca, którego Rosjanie zatrzymali, bo sfotografował telefonem komórkowym rosyjski sprzęt wojskowy. Chłopiec ten był "przetrzymywany w katowni z zastosowaniem tortur" - relacjonował Łubinec.

16:58 Projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, który przewiduje m.in., że uchodźcy będą pokrywać część kosztów utrzymania w miejscach zbiorowego zakwaterowania, w związku ze zgłoszeniem poprawek w trakcie drugiego czytania został w środę ponownie skierowany do prac w komisji.

W środę w Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W związku ze zgłoszeniem poprawek projekt został ponownie skierowany do prac w Sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych (AiSW). Posiedzenie komisji ma się odbyć jeszcze w środę wieczorem.

16:00 Ukraińska armia obrała ostatnio za cel okupowane przez rosyjskie siły miasto Melitopol, co wskazuje, że kolejnym ruchem Ukraińców będzie prawdopodobnie ofensywa mająca wyprzeć siły Rosjan z południowej Ukrainy - pisze dziennik "New York Times".

Ukraińskie siły starają się odizolować i zniszczyć wojska wroga w Melitopolu i wokół miasta, posługując się precyzyjnymi pociskami rakietowymi dalekiego zasięgu, dywersją i atakami na wybranych przedstawicieli władz okupacyjnych - relacjonuje nowojorski dziennik.

Melitopol uznawany jest za bramę wiodącą na Krym, ponieważ położony jest na skrzyżowaniu bardzo ważnych autostrad oraz linii kolejowej, które łączą Rosję z półwyspem i innymi okupowanymi na Ukrainie terytoriami - wyjaśnia "NYT".

W poniedziałek uszkodzono strategicznie ważny most łączący Melitopol z pobliską miejscowością Kostiantyniwka; przeprawa była wykorzystywana przez wroga do transportu żołnierzy i sprzętu wojskowego - poinformował lojalny wobec władz w Kijowie mer Melitopola Iwan Fedorow.

15:48 Jean-Claude Van Damme odwiedził Ukrainę. 

15:30 Dzięki skutecznej współpracy ukraińskiej armii z ruchem oporu na okupowanych terenach, w poniedziałek ostrzelano zgrupowanie rosyjskich wojsk w Gorłówce, w zajętej przez wroga części Donbasu; zginęło ponad 100 żołnierzy agresora - powiadomił w środę portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez władze w Kijowie.

15:13 W ciągu ostatniej doby na Ukrainie zginęło 14 osób, a cztery zostały ranne w wyniku nieostrożnego obchodzenia się z ogniem; jest to skutek przerw w dostawach elektryczności, gazu i ogrzewania, spowodowanych rosyjskimi ostrzałami infrastruktury energetycznej - powiadomiła w środę ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).

15:11 Władze obwodu biełgorodzkiego w Rosji, graniczącego z Ukrainą, opublikowały zdjęcia prac fortyfikacyjnych prowadzonych w regionie - podała w środę rosyjska redakcja BBC. Na zdjęciach widać okopy oraz betonowe zapory przeciwczołgowe połączone drutem kolczastym.

14:30 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas środowej uroczystości wręczenia Nagrody im. Sacharowa wezwał Parlament Europejski do przyjęcia rezolucji w sprawie utworzenia specjalnego trybunału ds. agresji Rosji na Ukrainę.

14:14 Siły rosyjskie ostrzelały w środę przed południem z wyrzutni rakietowych centrum wyzwolonego Chersonia na południu Ukrainy. W wyniku ataku uszkodzone zostały dwie kondygnacje budynku, w którym znajduje się siedziba wojskowej administracji obwodu chersońskiego - poinformował na Telegramie zastępca szefa administracji prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

13:40 Na wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji terenach w zachodniej części obwodu chersońskiego, na południu Ukrainy, odnotowano dotąd 64 przypadki przestępstw seksualnych popełnionych przez żołnierzy wroga; to więcej, niż w innych regionach kontrolowanych wcześniej przez siły najeźdźcy - powiadomiła w środę ukraińska Prokuratura Generalna.

12:54 Następstwa ostrzału Chersonia.

12:34 Rosjanie ostrzelali dzisiaj budynek administracji wojskowej w Chersoniu. Według wstępnych informacji nie ma ofiar, uszkodzeniu uległy dwa pięta - podała telewizja Biełsat.

12:18 Jedna osoba została ranna w wyniku wybuchu miny, pozostawionej przez okupacyjne wojska rosyjskie przy granicy Ukrainy z Białorusią – poinformowała w środę Państwowa Straż Graniczna Ukrainy, która przypomniała o ograniczeniach w ruchu ludności w pasie przygranicznym.

12:12 W rosyjskich regionach Buriacja, Czeczenia i Kałmucja, a także na okupowanych terenach obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy zostanie wprowadzony pilotażowy program "obozów patriotyczno-sportowych" dla młodzieży w wieku 14-18 lat; celem inicjatywy będzie m.in. nauka obsługi dronów - powiadomiły w środę władze Ługańszczyzny.

11:05 Rada Najwyższa wypełniła wszystkie zalecenia Komisji Europejskiej niezbędne do rozpoczęcia negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej - ogłosił w środę przewodniczący ukraińskiego parlamentu Rusłan Stefanczuk.

10:26 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował siłom obrony przeciwlotniczej za zestrzelenie irańskich dronów, którymi Rosja zaatakowała w środę rano jego kraj, uderzając m.in. w Kijów. Na ataki odpowiedziała także ambasada USA w Ukrainie.

„Ten ranek terroryści rozpoczęli od 13 Shahedów. Wstępnie wszystkie 13 zostały zestrzelone przez ukraińskie siły obrony przeciwlotniczej. Zuchy! Jestem dumny. Szanowni obywatele, dziękujemy obronie przeciwlotniczej” – powiedział Zełenski w nagraniu, opublikowanym w Telegramie.

Na poranne ataki zareagowała także ambasada Stanów Zjednoczonych w Kijowie. „Drony w Kijowie dziś rano, ale wiem, że budzenie się od rosyjskich bomb stało się częstym zjawiskiem, które Ukraińcy bohatersko i z godnością znoszą w całej Ukrainie. Jesteśmy z wami – w drodze jeszcze więcej pomocy” – napisała ambasador Bridget A. Brink na Twitterze.

10:25 "Rosyjski aparat propagandowy stara się stymulować debatę publiczną w Polsce, przekonując opinię publiczną, że pomaganie Ukrainie odbija się na sytuacji życiowej Polaków" - ocenił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

10:11 W czwartek unijni przywódcy zbiorą się na szczycie w Brukseli. Najważniejsze tematy rozmów to: trwałe wsparcie wojskowe i finansowe dla Ukrainy, przegląd środków podjętych w celu walki z kryzysem energetycznym i stosunki transatlantyckie.

10:02 Rosja zwerbowała do udziału w wojnie z Ukrainą 23 tys. więźniów. Dowódcy zupełnie nie liczą się z tymi osobami, wysyłając ich na pierwszą linię frontu, a Kreml może w ten sposób uniknąć napięć społecznych, ponieważ śmierć skazańców nie wywołuje reakcji wśród obywateli - podał rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

09:42 Napięcia dotyczące sposobu prowadzenia wojny na Ukrainie sięgają najwyższych szczebli rosyjskiej hierarchii wojskowej, czego przejawem są pogłoski o zwolnieniu szefa Sztabu Generalnego gen. Walerija Gierasimowa - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

09:24 Rosjanie ostrzelali dzielnice mieszkalne w Chersoniu. Uszkodzone zostały m.in. szkoła, obiekt sportowy i budynki mieszkalne - podał portal Ukraińska Prawda.

08:51 Atak wojsk białoruskich na Ukrainę pozostaje mało prawdopodobny, pomimo ogłoszenia na Białorusi niezapowiadanej inspekcji wojsk – ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW) w najnowszej analizie. Dodaje, że w Rosji nasila się krytyka ministerstwa obrony ze strony „patriotycznych blogerów”.

08:27 W Kijowie odwołano alarm przeciwlotniczy. W obwodach żytomierskim i kijowskim alarm przeciwlotniczy trwał od godziny 5.57 (4.57 w Polsce). Został odwołany około godz. 9 rano (godz. 8 czasu polskiego).

Zastępca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko poinformował, że odłamki zestrzelonych dronów uszkodziły dwa budynki administracyjne w Kijowie oraz prywatny dom w podkijowskiej wsi Wysznewe.

07:45 Odłamki wypuszczonego przez Rosjan i zestrzelonego przez siły ukraińskie drona uszkodziły dwa budynki administracyjne w centrum Kijowa – poinformowała w środę miejska administracja wojskowa. W wyniku ataku nikt nie ucierpiał – przekazały władze.

„W rejonie stolicy siły obrony przeciwlotniczej zestrzeliły dziesięć Shahedów. Według wstępnych informacji ułamek drona uszkodził dwa budynki administracyjne w dzielnicy szewczenkowskiej. Informacje o ofiarach są ustalane” – oświadczyła administracja Kijowa na Telegramie 

07:01 Waszyngton wie, że wojna na Ukrainie może się przedłużać, a jeśli przywódca Chin Xi Jinping, ośmielony wyznaczeniem go na trzecią kadencję, spróbuje przejąć Tajwan, Stany Zjednoczone mogą zostać wciągnięte w równoległe konflikty z Chinami i Rosją – ocenił amerykański politolog Thomas G. Mahnken w artykule pt. „Czy USA mogą wygrać nową wojnę światową?”, opublikowanym na łamach magazynu „Foreign Affairs”.

USA są świadome, że Chiny i Rosja stanowią znaczne zagrożenie dla światowego porządku, a szczególnie niebezpieczne byłoby ich mocniejsze sprzymierzenie – skomentował Mahnken.

06:43 Mer Kijowa Witalij Kliczko powiadomił, że miasto zostało zaatakowane irańskimi bezzałogowcami. Wcześnie rano w środę pojawiły się informacje o wybuchach.

05:51 W środę, we wczesnych godzinach rannych w stolicy Ukrainy, Kijowie, słychać było wybuchy – poinformował Reuters.

Informacje służb ratunkowych wskazują, że w stolicy i otaczającym ją regionie ogłoszony został  alarm przeciwlotniczy na około 20 minut przed wybuchami. Gubernator obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba powiedział, że działają systemy obrony przeciwlotniczej.

05:32 Komisja Europejska zapowiedziała we wtorek, że dostarczy Ukrainie  30 milionów żarówek LED, w odpowiedzi na prośbę prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o 50 milionów takich żarówek, co znacznie zmniejszy niedobór prądu w kraju.

02:40 Departament Obrony USA nie widzi zagrożeń dla bezpieczeństwa transgranicznego ze strony Białorusi, która prowadzi nieplanowane ćwiczenia własnej armii w pobliżu granicy z Ukrainą, powiedział we wtorek generał Patrick Ryder, rzecznik Departamentu Obrony USA.

23:23 Zdaniem kanclerza Olafa Scholza, po zakończeniu wojny na Ukrainie współpraca z Rosją będzie znowu możliwa. Dlatego ważne jest, aby przygotować się na ten czas – stwierdził kanclerz podczas uroczystych obchodów 70-lecia Ost-Ausschuss (Komisji Wschodniej  Niemieckiej Gospodarki).

22:12 Komisja Helsińska USA powołuje koalicję z UE i Wielką Brytanią, by koordynować sankcje na Rosję i rosyjskich oligarchów - poinformowano we wtorek podczas briefingu online grupy, w którym udział wziął wiceszef polskiej dyplomacji Arkadiusz Mularczyk.

21:36 Nie mamy dziś nic do ogłoszenia w sprawie ewentualnych dostaw systemów obrony powietrznej Patriot na Ukrainę - powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu generał Patrick Ryder. Dodał, że ministerstwo obrony USA przygląda się szerokiemu wachlarzowi uzbrojenia, którym mogłoby wspomóc Ukrainę w wojnie z Rosją.

21:28 Na Ukrainie uruchomiono produkcję pocisków artyleryjskich kalibru 152 mm i 122 mm, używanego w radzieckich rodzajach broni – powiadomił we wtorek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

(PAP)