Minister Czarnek o wecie prezydenta: jestem zawiedziony

2022-12-15 12:51 aktualizacja: 2022-12-15, 17:26
Przemysław Czarnek. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Przemysław Czarnek. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Jestem zawiedziony, bo pan prezydent wychwalił tę ustawę w tym przemówieniu, w którym motywował weto - powiedział w rozmowie z Interią szef MEiN Przemysław Czarnek, komentując decyzje prezydenta Andrzeja Dudy o odmowie podpisania nowelizacji Prawa oświatowego.

Prezydent o decyzji w sprawie nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, regulującej m.in. zasady działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach, zwiększającej nadzór kuratorów, a także wprowadzającej zmiany w edukacji domowej, poinformował na czwartkowej konferencji prasowej.

W ocenie prezydenta mimo długo prowadzonych prac nad ustawą nie udało się osiągnąć społecznego kompromisu. Andrzej Duda zwracał uwagę, że nie było wysłuchania publicznego, a projekt nowelizacji był przedłożeniem poselskim, co ograniczyło konsultacje społeczne.

"Przyszły do mnie dokładnie 133 listy protestacyjne. Niektóre z tych listów są podpisane przez nawet kilkadziesiąt organizacji społecznych" - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Do decyzji prezydenta w rozmowie z Interią odniósł się minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. "Jestem zawiedziony, bo pan prezydent wychwalił tę ustawę w tym przemówieniu, w którym motywował weto, więc kompletnie nie rozumiem, o co chodzi" - stwierdził szef MEiN.

"10,5 mln ludzi zagłosowało na Prawo i Sprawiedliwość i pana prezydenta. I te 10,5 mln ludzi nie podpisało się pod tymi listami, więc kompletnie tego nie rozumiem. Nie wiem, zobaczymy. To są decyzje partyjne. Ja zrobiłem wszystko, co w mojej mocy. Powtarzam jednak, że był to poselski projekt ustawy, więc niech posłowie to komentują" - zaznaczył Czarnek.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

dsk/