Mirowski: jest dofinansowanie do wymiany kopciucha i docieplenia domu w programie "Czyste Powietrze"

2022-12-16 08:30 aktualizacja: 2022-12-16, 13:05
Wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski. Fot. PAP/Zbigniew Meissner
Wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski. Fot. PAP/Zbigniew Meissner
Nawet 136 tys. zł może wynieść dofinansowanie do wymiany kopciucha i docieplenia domu w nowej edycji programu "Czyste Powietrze" - powiedział PAP wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski.

Zastępca prezesa NFOŚiGW a także pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu "Czyste Powietrze" i efektywności energetycznej budynków, zapowiedział, że 3 stycznia 2023 roku rusza nabór wniosków do nowej edycji programu "Czyste Powietrze". "Ogłosiliśmy duże zmiany w programie (...), które przede wszystkim podwyższają kwoty dotacji na wymianę kopciucha i docieplenie domu" - za powiedział Mirowski.
 
Wskazał, że obecnie maksymalna dotacja w ścieżce prefinansowania to 79 tys. zł, natomiast po zmianach wyniesie ona 136,2 tys. zł. "Wprowadzamy zachęty finansowe do przeprowadzenia kompleksowej termomodernizacji budynku, urealniamy wysokość kosztów kwalifikowanych w stosunku do aktualnych cen materiałów i urządzeń oraz podnosimy maksymalne kwoty dotacji dla przedsięwzięcia" - wyliczył. Zaznaczył, że wprowadzone zmiany mają zachęcić Polaków nie tylko do wymiany źródła ciepła na bardziej ekologiczne, ale też do zwiększenia efektywności energetycznej budynków.
 
Mirowski zapowiedział też, że osoby, które w pierwszej edycji programu złożyły wniosek na wymianę pieca, teraz będą mogły złożyć kolejny - na termomodernizację i dodatkowo otrzymać do 70 tys. zł.  "Jeżeli wykonamy tzw. głęboką termomodernizację, czyli docieplimy dom, wymienimy stolarkę drzwiową i okienną, docieplimy dach i stropodach, a także wymienimy źródło ciepło, to będziemy mogli zaoszczędzić nawet 70 proc. zużywanej energii" - argumentował. W jego ocenie udział w programie jest doskonałą lokatą, "bo nie dość, że dostajemy bezzwrotną dotację, to jeszcze ta dotacja generuje oszczędności, bo zużywamy mniej opału (..., podnosimy wartość domu".
 
Aby dotacje zostały wykorzystane w skuteczny sposób, nowa odsłona programu "Czyste Powietrze" przewiduje przeprowadzenie specjalnego audytu, który pozwoli przewidzieć efekty termomodernizacji. Wiceprezes powiedział, że przewidziano dodatkowe dofinansowanie takiego badania do kwoty 1 200 zł, które jest kosztem kwalifikowanym, ale nie jest wliczane do limitu maksymalnej kwoty dotacji określonej dla poszczególnych rodzajów przedsięwzięć.
 
Pytany, kto najbardziej będzie mógł skorzystać na wprowadzanych zmianach, powiedział, że program podzielony jest na trzy części i wysokość dotacji uzależniona jest dochodu. Przy czym - jak mówił - podwyższono progi dochodowe uprawniających do otrzymania podstawowego, podwyższonego lub najwyższego poziomu dofinansowania.
 
Przypomniał, że w pierwszej edycji do programu mogły wejść osoby, których roczny dochód nie przekraczał 100 tys. zł, natomiast teraz będzie to do 135 tys. zł. Wskazał, że przy podstawowym poziomie dofinansowania maksymalna dotacja wyniesie 67,2 tys. zł, przy poziomie podwyższonym będzie to 100,2 tys. zł, natomiast trzeci poziom dofinansowania dla osób zarabiających 1090 zł miesięcznie (w gospodarstwie wieloosobowym) i 1 526 zł (w gospodarstwie jednoosobowym) umożliwia otrzymanie najwyższej dotacji, czyli 136 tys. zł. "Aby otrzymać dofinansowanie na kompleksową termomodernizację, wymagany jest audyt energetyczny budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego w tym budynku. Należy zrealizować w całości wariant z wykonanego audytu energetycznego gwarantujący osiągnięcie zmniejszenia zapotrzebowania na energię użytkową do 80 kWh/(m2 rok) lub zmniejszenia zapotrzebowania na energię użytkową o minimum 40 proc., nie później, niż do dnia zakończenia realizacji przedsięwzięcia" - powiedział.

 
Obecnie do programu priorytetowego „Czyste Powietrze” złożonych zostało ponad 530 000 wniosków i stale spływają kolejne do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 
Poziom dofinansowania ze złożonych wniosków wynosi blisko 10 mld zł, zaś z zawartych umów to ponad 8,3 mld zł. Łącznie wypłacono do beneficjentów środki o wartości 4 mld zł, ale na rozliczenie inwestycji beneficjenci mają nawet do 36 miesięcy, stąd różnica pomiędzy kwotą wskazaną w umowach i kwotą wypłaconych środków.
 
Na budżet programu składają się środki z różnych źródeł i zostały one ustalone w planie wdrażania programu na poziomie 103 mld zł. (PAP)
 
Autorka: Ewa Wesołowska
 
ewes/