Może zabraknąć mięsa na święta. Portugalia ma problem

2022-12-19 17:26 aktualizacja: 2022-12-20, 09:15
Sklep mięsny w Portugalii Fot. Rolf Haid/PAP/DPA
Sklep mięsny w Portugalii Fot. Rolf Haid/PAP/DPA
W poniedziałek w Portugalii rozpoczął się strajk pracowników Generalnej Dyrekcji Żywienia i Weterynarii (DGAV), który może doprowadzić do niedoborów mięsa w sklepach podczas okresu bożonarodzeniowo-noworocznego.

Jak podały w komunikacie władze DGAV, protestujący żądają poprawy warunków pracy i wprowadzenia ułatwień w procesie awansowania. Strajk ma się zakończyć dopiero 30 grudnia.

Według władz Portugalskiego Stowarzyszenia Przemysłu Mięsnego (APIC) protest inspektorów-weterynarzy prawdopodobnie doprowadzi do odczuwalnych braków mięsa na rynku.

“Strajk wstrzyma dostawy mięsa do sklepów, gdyż ubojnie bez pracy inspektorów-weterynarzy nie będą mogły funkcjonować. Bez ich obecności w zakładach nie będzie można zabić żadnego zwierzęcia”, powiedziała Graca Mariano z kierownictwa APIC.

Cytowani przez portugalskie media właściciele ubojni potwierdzili, że w przypadku utrzymania 11-dniowego strajku będą zmuszeni do tymczasowego wstrzymania pracy swoich zakładów.

“Dotychczas zdarzały się już dwudniowe strajki inspektorów DGAV i możliwa była reorganizacja harmonogramu pracy naszego zakładu. Jednak w przypadku 11-dniowego protestu utrzymanie pracy ubojni jest praktycznie niemożliwe”, stwierdził przedsiębiorca sektora mięsnego z Aveiro Jose Santos.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

mar/