Niedzielski: w nowym roku wprowadzamy testy różnicujące grypę, RSV i COVID-19

2022-12-22 13:11 aktualizacja: 2022-12-22, 17:08
Fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)
"W nowym roku wprowadzamy testy różnicujące grypę, RSV i COVID-19" – przekazał w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia przekazał w czwartek w mediach społecznościowych najważniejsze decyzje sztabu w sprawie sytuacji epidemicznej.

"Przygotowujemy bufor łóżek pediatrycznych oraz zwiększoną aprowizację leków – przede wszystkim antywirusowych, ale też antybiotyków" – wskazał Niedzielski.

Dodał, że w nowym roku wprowadzone zostaną testy różnicujące grypę, RSV i COVID-19.

Kulminacja zachorowań na COVID-19, grypę i RSV

W środę minister Niedzielski informował, że tygodniowo mamy blisko 270 tys. zachorowań na grypę, połowa z nich przypada na dzieci. Zajętych jest 10 tys. miejsc pediatrycznych. Dodatkowo szef resortu zdrowia zlecił Narodowemu Funduszowi Zdrowia prowadzenie stałego monitoringu obłożenia pediatrii.

Jak w połowie grudnia informowała PAP, w wielu miastach oddziały pediatryczne są obłożone, co jest powodem kulminacji zachorowań na COVID-19, grypę i RSV.

Sezon epidemiczny grypy trwa w Polsce od października do maja. Szczepienia przeciw tej chorobie są zalecane i wykonywane przez cały sezon jesienno-zimowy. Optymalny okres szczepienia to czas przed rozpoczęciem okresu zwiększonej zachorowalności. W Polsce występuje on od stycznia do marca.

Bezpłatną szczepionkę przeciw grypie otrzymują osoby powyżej 75 lat i kobiety w ciąży. Refundacja w wysokości 50 proc. należy się m.in. osobom z obniżoną odpornością i pacjentom powyżej 60 lat. Reszta pacjentów zapłaci 100 proc. Zależnie od typu szczepionki ich cena wynosi od ok. 50 zł do ok. 100 zł.(PAP)

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

mmi/