Włochy wprowadzają obowiązkowe testy dla wszystkich podróżnych z Chin

2022-12-28 05:27 aktualizacja: 2022-12-28, 20:58
Testy na obecność koronawirusa dla podróżnych z Chin są powoli wprowadzane na włoskich lotniskach. Fot. PAP/EPA/DANIEL DAL ZENNARO (zdjęcie ilustracyjne)
Testy na obecność koronawirusa dla podróżnych z Chin są powoli wprowadzane na włoskich lotniskach. Fot. PAP/EPA/DANIEL DAL ZENNARO (zdjęcie ilustracyjne)
We Włoszech wprowadzone zostały obowiązkowe testy antygenowe dla wszystkich podróżnych przybywających z Chin, także tych w ruchu tranzytowym. Decyzję w tej sprawie podjął w środę minister zdrowia Orazio Schillaci w związku z szerzeniem się zakażeń koronawirusem w tym kraju. Oświadczył, że krok ten jest "niezbędny, by zagwarantować nadzór i ustalenie ewentualnych wariantów wirusa w celu ochrony ludności Włoch".

W związku z masowym szerzeniem się zakażeń w Chinach włoscy epidemiolodzy wystosowali apel o wprowadzenie obowiązku testów molekularnych dla osób przybywających z tego kraju oraz zastosowanie izolacji do momentu otrzymania jego wyniku.

Władze Chin, które zniosły w grudniu większość bardzo surowych obostrzeń związanych z polityką „zero Covid” podkreśliły, że dominujący teraz wariant Omikron jest łagodniejszy niż pierwotna odmiana koronawirusa i rzadko wywołuje zapalenie płuc. Po zniesieniu obowiązkowych testów i izolacji dla zakażonych Omikron zaczął się szerzyć po kraju na ogromną skalę.

„Ryzykujemy bardziej niż w czasach epidemii w Wuhan”

Komentując doniesienia chińskich władz profesor Massimo Ciccozzi z rzymskiego uniwersytetu medycznego powiedział: „Gdy koronawirus krąży tak masowo może powstać bardziej zakaźna mutacja”.

„Niepokoi fakt, że Pekin nie ogłasza danych. Światowa Organizacja Zdrowia powinna się ich domagać. Tak, jak jest teraz, nie jesteśmy w stanie dowiedzieć się, co się dzieje i zastosować ewentualną strategię”- powiedział epidemiolog, cytowany przez dziennik „La Repubblica”.

Zaniepokojony jest też specjalista chorób zakaźnych profesor Matteo Bassetti, który stwierdził, że decyzję w sprawie przybyszów z Chin należy podjąć na poziomie europejskim; „i to nie na miesiąc, ale na sześć” - wskazał.

„Ryzykujemy bardziej niż w czasach epidemii w Wuhan” w 2020 roku - uważa Bassetti.

W Mediolanie prawie połowa pasażerów z Chin zakażona koronawirusem

Wcześniej nieobowiązkowe testy covidowe dla podróżnych z Chin wprowadzono na lotniskach Malpensa w Mediolanie i Fiumicino w Rzymie. 

Jak poinformował w środę szef służby zdrowia w Lombardii Guido Bertolaso, prawie połowa pasażerów przybyłych z Chin i przebadanych na mediolańskim lotnisku Malpensa jest zakażona koronawirusem.

Przedstawiając wyniki testów wskazał, że w jednym z samolotów z Chin było 35 zakażonych na 92 pasażerów, a na pokładzie drugiego - 62 ze 120 osób.

Jak wyjaśniono, to krok w ramach prewencji, a jego celem jest ustalenie typu wariantu koronawirusa, występującego w Chinach.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

mmi/