Minister Maląg: w 2022 roku na politykę rodzinną przeznaczono niemal 86 miliardów złotych [WIDEO]

2022-12-30 07:00 aktualizacja: 2022-12-30, 16:07
Fot. PAP/Print screen
Fot. PAP/Print screen
Priorytetem dla nas jest bezpieczeństwo polskich rodzin, a w mijającym roku na politykę rodzinną przeznaczono prawie 86 mld zł. Wsparciem obejmiemy też obywateli Ukrainy dając im pracę i dach nad głową – powiedziała szefowa MRiPS Marlena Maląg.

 

Minister Maląg z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w rozmowie z PAP.PL podsumowała mijający rok 2022 i podkreśliła, że priorytetem jest bezpieczeństwo polskich rodzin.

Minister Maląg: priorytetem jest bezpieczeństwo polskich rodzin

"Po czasie pandemii w 2020 roku wydawało się, że właściwie już nic gorszego zdarzyć się nie może, a jednak może. Obecny rok upływa pod hasłem toczącej się wojny za naszą wschodnią granicą. Dlatego priorytetem jest bezpieczeństwo polskich rodzin" - podkreśliła i dodała, że dotyczy to bezpieczeństwa szeroko rozumianego, zarówno na granicy jak i w zakresie funkcjonowania na terenie kraju.
"Wsparciem  dotychczasowymi programami musimy objąć polskie rodziny oraz obywateli z Ukrainy poprzez danie im możliwości pracy czy dachu nad głową" - wyjaśniła.

Niskie bezrobocie

Według minister niskie bezrobocie w Polsce jest "nieprzypadkowe, to silna interwencja państwa w czasie covidu a następnie rozwijanie inwestycji strategicznych". "Te działania przekładają się na sytuację, którą dzisiaj mamy. Jesteśmy drugim państwem w Unii Europejskiej z najniższym bezrobociem. To cieszy, bo daje też możliwość dania pracy obywatelom Ukrainy, około 800 tysięcy osób pracuje, tutaj odprowadzane są podatki, składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych" - wskazała.

Wsparcie dla rodzin

Minister podkreśliła, że to jednak polskie rodziny muszą mieć wsparcie. "To wsparcie staraliśmy się zapewnić. To programy, które do tej pory funkcjonowały, świadczenie 500 plus, Dobry Start, świadczenie matczyne czy program Maluch plus, który będzie się rozwijał" - wyliczyła.

Przypomniała, że zostały wprowadzone nowe programy jak Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, dofinansowanie do opieki żłobkowej, które na stałe są wsparciem dla polskich rodzin. "Ten trudny czas toczącej się wojny w Ukrainie, wysoka inflacja to też tarcza antyinflacyjna, dodatki osłonowe, dofinansowanie do zakupu węgla czy innych paliw. To cały czas wsparcie dla rodzin, aby nie czuły się osamotnione, aby te negatywne skutki jak najmniej ich dotykały" - powiedziała.

Dodała, że wszystkie programy społeczne będą kontynuowane. "Tegoroczne wszystkie wydatki na politykę rodzinną wyniosły niemal 86 miliardów złotych, kolejny rok to 116 miliardów złotych" - wyjaśniła.

Pomoc seniorom

Minister zaznaczyła, że wsparciem otoczeni zostali również seniorzy. "Zależy nam, aby ta jesień życia była stabilna pod względem finansowym. To te rozwiązania, które wprowadzaliśmy poprzez waloryzację, trzynastą i czternastą emeryturę, która do tej pory była świadczeniem jednorazowym. Podsumowując ten rok to było ponad 44 miliardy złotych dodatkowego wsparcia dla seniorów, aby ta sytuacja finansowa była stabilna" - powiedziała.

Zdaniem minister ważna jest też aktywność seniorów i powstawanie domów oraz klubów seniora. "Dzisiaj tych klubów, domów seniora jest blisko 1100, a kolejne będą powstawały, bo do 5 stycznia samorządy mogą składać wnioski o zakładanie kolejnych klubów i domów seniora. Mamy na ten program zaplanowane w przyszłym roku 60 milionów złotych" - wyjaśniła i dodała, że jest przekonana, że "program będzie się cieszył sporym zainteresowaniem podobnie jak program Aktywni plus".

W przyszłym roku planowana jest kolejna waloryzacja, co jak wskazała minister związane jest z poziomem inflacji oraz 13 i 14 emerytura wprowadzona już na stałe.

Minister Maląg odniosła się też do kondycji Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. "Fundusz jest w dobrej kondycji. Jeżeli spojrzymy na dotację z budżetu państwa na zabezpieczenie wypłat emerytalnych to około 85 procent pokrywanych jest z funduszu. To rekordowy procent, dzięki dobremu zarządzaniu przez zarząd kierowany przez profesor Gertrudę Uścińską, a także radę nadzorczą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych" - podkreśliła.

"Silna Polska musi być oparta na silnej rodzinie"

W ocenie minister wyzwaniem na nadchodzący rok jest budowanie silnej Polski. "Ta silna Polska musi być oparta na silnej rodzinie, a więc będzie to dalsze wsparcie w postaci programów, które realizujemy, ze wzmocnieniem programu Maluch plus" - powiedziała.

Dodała, że planowane są zmiany w polityce prorodzinnej związane z sytuację demograficzną związane z kodeksem pracy. "Jesteśmy na ostatniej prostej we wdrażaniu między innymi pracy zdalnej, łączenia pracy zawodowej z życiem rodzinnym czy wydłużenia urlopu ojcowskiego, które mają spowodować, aby rynek pracy był przyjazny dla rodzin" - podsumowała minister Maląg.

Materiał wideo dostępny jest na PAP.PL

(PAP)

Autorka: Agnieszka Gorczyca

mj/