Krajowa Sieć Onkologiczna. Rząd przyjął projekt ustawy

2023-01-03 12:59 aktualizacja: 2023-01-04, 06:57
Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu przyjęła projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu przyjęła projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Fot. PAP/Radek Pietruszka
"Rząd przyjął projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej" – poinformował we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Projekt przewiduje m.in., że poszczególne etapy leczenia onkologicznego będą przebiegać według ściśle określonych standardów, przy współpracy specjalistów różnych dziedzin. "KSO to jest element naszego inwestowania w służbę zdrowia, a poziom tego inwestowania jest absolutnie bez precedensu" - mówił na konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu na konferencji prasowej podkreślił, że "nowotwory to seryjny zabójca w Polsce, który zbiera bardzo śmiertelne żniwo". Jak wskazał, rocznie około 180 tys. Polaków otrzymuje diagnozę o nowotworze złośliwym.

Premier zwrócił uwagę, że w leczeniu najważniejsze jest wczesne wykrycie choroby. "Musimy jeszcze więcej wysiłków włożyć w profilaktykę, w jak najwcześniejsze wykrywanie nowotworów. Tak jak rolą naukowców i lekarzy jest opracowywanie skutecznych metod leczenia, tak rolą państwa i rządu jest zbudowanie systemu, aby ta wiedza i lekarstwa mogły być we właściwy sposób, na najwłaściwszym, etapie zastosowane" – powiedział premier Morawiecki.

"Zależy nam na tym, aby poprzez wdrożenie projektu ten dostęp do leczenia był jak najbardziej sprawiedliwy i równomierny na terytorium całego kraju – dodał.

Szef rządu wskazał, że wciąż dużym problemem jest wykrywalność nowotworów na ich wczesnym etapie. "Ten czynnik ma być centralnym punktem całego naszego programu pod tytułem Krajowa Sieć Onkologiczna" – podkreślił.

Zapewnił, że rząd chce wdrożyć projekt jak najszybciej. "Będziemy starali się, aby ta ustawa jak najszybciej trafiła do Sejmu; jeśli nie na najbliższe, to na kolejne posiedzenie" - oświadczył premier Morawiecki.

Sieć ma zapewnić kompleksową opiekę onkologiczną w całym kraju

Projekt przewiduje, że podmioty lecznicze spełniające kryteria kwalifikacyjne określone w ustawie utworzą Krajową Sieć Onkologiczną.

Sieć ma zapewnić kompleksową opiekę onkologiczną w całym kraju, a poszczególne etapy leczenia będą przebiegać według ściśle określonych standardów, przy współpracy specjalistów różnych dziedzin. Priorytetem jest zapewnienie każdemu dorosłemu pacjentowi, niezależnie od miejsca zamieszkania, opieki onkologicznej opartej na jednakowych standardach diagnostyczno-terapeutycznych. 

Pacjent będzie miał koordynatora 

Minister Niedzielski podczas konferencji poinformował, że wprowadzenie Krajowej Sieci Onkologicznej zostało poprzedzone trwającym ok. trzech lat programem pilotażowym, realizowanym w Dolnośląskim Centrum Onkologicznym i w Świętokrzyskim Centrum Onkologicznym.

"Projekt ustawy, który dzisiaj przyjęliśmy, zupełnie zmieni zarówno organizację opieki nad pacjentem, ale też sam model prowadzenia pacjenta onkologicznego" – ocenił.

Poinformował, że jednym z rozwiązań przetestowanych w czasie pilotażu jest to, że każdy pacjent w Polsce będzie miał przypisanego koordynatora. "Rolą koordynatora będzie zapewnienie tego, że pacjent jest prawidłowo prowadzony na ścieżce pacjenta" – mówił.

Niedzielski oświadczył, że pilotaż został przedłużony do końca pierwszego kwartału. "Ale nie dlatego, że zakładamy, że tak późno wejdzie w życie ustawa" - zaznaczył.

"Przedłużyliśmy ten pilotaż, aby ośrodki, które realizowały opiekę nad pacjentem onkologicznym, zgodnie z tymi standardami, które są zawarte w projekcie ustawy, nie musiały na tę chwilę do uchwalenia ustawy przestać realizować świadczenia zgodnie z tymi założeniami" - wyjaśnił Niedzielski.  

KSO będą tworzyły specjalistyczne ośrodki leczenia onkologicznego

Niedzielski zapowiedział, że ośrodki onkologiczne zostaną podzielone na trzy kategorie: od najbardziej do najmniej specjalistycznych. "Ten podział oznacza, że tylko ośrodki najbardziej wyspecjalizowane będą mogły realizować procedury, które wymagają największego zaangażowania" – stwierdził.

Według ministra zdrowia oznacza to, że trudne przypadki będą leczone w ośrodkach właściwie do tego przygotowanych. "Te ośrodki będą bardzo ściśle monitorowane. (...) Będziemy monitorowali skuteczność leczenia tych ośrodków i co dwa lata dokonywali podsumowania" – zapowiedział.

W informacji w wykazie prac rządu informowano, że strukturę KSO będą tworzyły specjalistyczne ośrodki leczenia onkologicznego III, II i I poziomu referencyjnego (SOLO III poziomu, SOLO II poziomu, SOLO I poziomu) wraz z centrami kompetencji i ośrodkami satelitarnymi, jak również ośrodki kooperacyjne. Tylko podmioty lecznicze wchodzące w skład KSO będą uprawnione do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie opieki onkologicznej, finansowanych ze środków publicznych.

Minister zdrowia wyjaśnił też, że ścieżka pacjenta będzie wystandaryzowana i oparta na najwyższych międzynarodowych standardach leczenia pacjenta onkologicznego.

"Bardzo ważnym zagadnieniem jest zapewnienie najlepszej opieki niezależnie od tego, gdzie mieszka pacjent. To jest ważne, żeby pacjenci mogli skorzystać z najbardziej fachowej pomocy. Zaprojektowaliśmy szczególne rozwiązanie w postaci konsylium, które (...) będzie decydowało o dalszym przebiegu leczenia i będzie z udziałem najwyższych ośrodków referencyjnych" – zastrzegł.

Dodał, że elementem systemu będzie ogólnopolska infolinia, na którą pacjenci będą mogli dzwonić. 

Choroby nowotworowe stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów Polaków. Bezwzględna liczba nowotworów złośliwych w kraju stale wzrasta, czego przyczyną jest zarówno starzenie się społeczeństwa, jak i wzrost narażenia na czynniki związane ze stylem życia.(PAP)

Autorki: Karolina Kropiwiec, Aleksandra Kiełczykowska

mmi/