Wywiad wojskowy: Rosja czeka na nowe drony i przygotowuje rakiety do kolejnego ataku [RELACJA NA ŻYWO]

2023-01-04 06:45 aktualizacja: 2023-01-05, 06:48
Ukraiński żołnierz, Fot. Instagram/national_guard_of_ukraine
Ukraiński żołnierz, Fot. Instagram/national_guard_of_ukraine
Rosja czeka na nowe drony i przygotowuje rakiety do kolejnego ataku, choć ma problem z uzupełnianiem ich zapasu - powiedział w wywiadzie dla RBK-Ukraina przedstawiciel Wywiadu Wojskowego Ukrainy (HUR) Wadym Skibicki. "Rosjanie będą teraz próbowali stosować nowe metody. Jeśli nie będą mieli wystarczającej liczby rakiet do masowego nalotu, połączą ataki różnymi pociskami o wysokiej precyzji, X-22 i S-300 - zwłaszcza w rejonach przyfrontowych, oraz drony kamikadze. Widzimy, jak Rosjanie przez dwa dni z rzędu aktywnie ich używali. Teraz przygotowują rakiety do kolejnego zmasowanego uderzenia" - ocenił.

22:01 Tichon Dziadko, redaktor naczelny niezależnej rosyjskiej telewizji Dożd , której na początku grudnia władze Łotwy odebrały licencję na nadawanie poinformował, że stacja zebrała 120 tys. euro na zakup generatorów dla Ukrainy, za pośrednictwem fundacji Breath.

Dziadko poinformował w środę na Twitterze, że fundusze zebrano podczas audycji w noc sylwestrową. Fundacja Breath, do której trafiły te środki działa w Holandii i zajmuje się pomocą humanitarną dla ludności cywilnej na Ukrainie.

21:39 Prezydent USA Joe Biden powiedział w środę, że rozważa przekazanie Ukrainie wozów bojowych Bradley. Potwierdził w ten sposób wcześniejsze doniesienia mediów.

Pytany na lotnisku w Covington w Kentucky o to, czy wozy Bradley są "na stole", jeśli chodzi o przyszłe pakiety uzbrojenia dla Ukrainy, Biden odpowiedział twierdząco, nie podając więcej szczegółów.

19:53 Zniszczono kwaterę żołnierzy rosyjskim w mieście Tokmak położonym w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Dodano, że w ataku zginęło bądź zostało rannych około 80 rosyjskich najeźdźców.

We wtorkowym uderzeniu zlikwidowano też część z używanego w obwodzie zaporoskim sprzętu wojska rosyjskiego - uzupełniono w komunikacie Sztabu ogłoszonym w mediach społecznościowych. 

 

18:22 Kijów otrzymał tytuł "Honorowego Najlepszego Miasta Świata 2023" w najnowszym rankingu agencji Resonance - podał w środę portal Kyiv Independent. Kijów jest dziś sercem Europy, które kontynuuje walkę o życie i rozwój - skomentował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.

16:52 W środę na przejściu granicznym Korczowa-Krakowiec na Podkarpaciu odbyło się symboliczne przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju mieszkańcom rejonu jaworowskiego na Ukrainie.

Tradycja przekazywania światełka sięga już ponad 20 lat. Uroczystość organizują samorządowcy z dwóch przygranicznych powiatów jarosławskiego i lubaczowskiego.

Tegoroczna uroczystość była wyjątkowa, gdyż z racji toczącej się wojny w Ukrainie stała się dodatkowo symbolem wsparcia i otuchy dla naszych wschodnich sąsiadów.

16:51 Najpewniej dochodzić będzie do kolejnych ataków na Rosję, coraz dalej w głąb jej terytorium - przyznał w wywiadzie dla portalu ABC News szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Kyryło Budanow.

Budanow nie powiedział jednak, czy za przewidywanymi atakami stać będzie ukraińskie państwo. Dodał, że "ucieszył go" widok uszkodzonego lotniska Engels zlokalizowanego setki kilometrów od ukraińskiej granicy w Rosji. Kijów nie przyznał się do ataku przeprowadzonego 26 grudnia 2022 roku.

16:05 W Bachmucie, mieście w obwodzie donieckim Ukrainy, które od miesięcy szturmują wojska rosyjskie, dwie starsze kobiety zginęły w ostrzale artyleryjskim prowadzonym przez siły Rosji - poinformowała w środę policja regionu. Tożsamości zabitych jeszcze nie ustalono.

15:46 Ukraiński państwowy operator sieci przesyłowej Ukrenerho poinformował, że zużycie energii elektrycznej w kraju wzrosło ze względu na chłodniejsze dni i intensyfikację działalności biznesowej po feriach zimowych.

Według Ukrenerho w celu utrzymania równowagi systemu energetycznego we wszystkich ukraińskich obwodach wprowadzono limity zużycia. W przypadku przekroczenia tych limitów stosowane są awaryjne przerwy w dostawie prądu – poinformowała spółka.

15:44 W irańskich dronach wykorzystywanych przez Rosję w atakach na Ukrainę znajdują się części produkowane przez kilkanaście amerykańskich i zachodnich firm - wynika z ustaleń ukraińskiego wywiadu, z którymi zapoznała się telewizja CNN.

Różnego typu części, od drobnych elementów jak moduł GPS po silniki, zostały znalezione w dronie, który ukraińskie siły strąciły jesienią ubiegłego roku. Wywiad Ukrainy udostępnił listę tych części administracji prezydenta USA Joe Bidena.

Jak komentuje CNN, ustalenia ukraińskiego wywiadu pozwalają ocenić, jak trudnym zadaniem dla amerykańskiej administracji jest zablokowanie produkcji dronów w Iranie. W grudniu CNN podał, że Biały Dom stworzył specjalny zespół, którego zadaniem jest zbadanie, w jaki sposób zachodnie technologie docierają do objętego sankcjami Iranu.

15:20 Pod okupacją rosyjską znajduje się ponad 20 procent ukraińskich gruntów ornych - oświadczył minister rolnictwa Ukrainy Mykoła Solski podczas briefingu w agencji Ukrinform. Jak dodał, ziemie te należą do obszarów w największym stopniu zaminowanych.

"Jest oczywiste, że mamy straty - ponad 20 procent ziem ornych nie jest teraz pod kontrolą Ukrainy; są one pod okupacją" - powiedział Solski, cytowany przez agencję UNIAN. Jak opisywał, ziemie wykorzystywane rolniczo, które znalazły się pod okupacją, przed wojną głównie zasiewane były pszenicą ozimą, jęczmieniem, kukurydzą i słonecznikiem.

14:34 Rozpętana przez Rosję wojna, która pociągnęła za sobą zachodnie sankcje zdemolowała rosyjską służbę zdrowia. Lekarze uciekli z kraju, albo zostali wcieleni do wojska - poinformował portal The Insider.

W placówkach służby zdrowia zaczyna brakować wielu leków, zwłaszcza drogich i potrzebnych do leczenia poważnych chorób; najlepsi lekarze uciekli z kraju, a inni zostali wysłani na front i na tereny okupowane - napisał niezależny rosyjski portal.

14:18 Niemcy szukają kolejnych sposobów, by pomóc Ukrainie chronić jej obywateli oraz infrastrukturę – oświadczyła minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock. Podkreśliła przy tym, że „jakikolwiek spadek determinacji Europy w tej sprawie byłby dobrodziejstwem dla Moskwy” – poinformowała agencja Reutera.

„W tym roku musimy nadal chronić i rozwijać wspólną europejską jedność, która uczyniła nas silnymi w zeszłym roku” - powiedziała Baerbock podczas konferencji prasowej w Lizbonie.

13:58 Kluczowe postaci kampanii domagających się od niemieckiego rządu zmiany stosunku do Ukrainy i zaprzestania pomocy temu krajowi mają powiązania z państwem rosyjskim lub skrajną prawicą - wynika ze śledztwa agencji Reutera, w którym zidentyfikowano wielu głównych przedstawicieli tego ruchu.

We wrześniu 2022 roku na placu pod iglicami gotyckiej katedry w Kolonii zebrało się około 2 tys. demonstrantów, aby wezwać rząd Niemiec do zerwania z zachodnią koalicję wspierającą Ukrainę i do zawarcia pokoju z Rosją - napisała agencja w opublikowanym we wtorek artykule.

"Musimy przestać być wasalami Amerykanów" - oświadczył na demonstracji niemiecki polityk skrajnej prawicy Markus Beisicht. Tłum klaskał i wymachiwał rosyjskimi i niemieckimi flagami.

13:36 Rosja przesunęła nowe jednostki wojskowe na północ Krymu, aby zachować kontrolę nad korytarzem lądowym prowadzącym na półwysep - powiedział przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Czerniak, cytowany przez portal Ukrinform.

"Taka była ich strategia na zdobycie obwodu donieckiego i wybrzeża Morza Azowskiego, mieli również plany, by odciąć Ukrainę od Morza Czarnego" - powiedział.

12:51 Rosja czeka na nowe drony i przygotowuje rakiety do kolejnego ataku, choć ma problem z uzupełnianiem ich zapasu - powiedział w opublikowanym w środę wywiadzie dla RBK-Ukraina przedstawiciel Wywiadu Wojskowego Ukrainy (HUR) Wadym Skibicki.

12:40 "Postawa Władimira Putina i sama rosyjska inwazja na Ukrainę to powód, dla którego ważne jest, aby dalej dostarczać Ukraińcom broń, aby mogli stawiać opór i chronić ludzkie życie" - oświadczyła w środę szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock na konferencji w Lizbonie.

11:24 Amerykańskie systemy obrony powietrznej Patriot dotrą na Ukrainę tak szybko, jak to możliwe. Przygotowania do przekazania tej broni już się rozpoczęły - powiedział w środę podczas briefingu online minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

10:12 Właściciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn przyznał, że jego najemnicy nie są w stanie przełamać ukraińskiej obrony w Bachmucie w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy; winą za to Prigożyn stara się obarczyć rosyjskie ministerstwo obrony - ocenia w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

08:28 Ministerstwo obrony Rosji potwierdziło śmierć 89 rosyjskich żołnierzy w wyniku ataku sił ukraińskich w okupowanej Makiejewce, w obwodzie donieckim, w noc noworoczną. Wcześniej rosyjskie władze informowały o 63 zabitych żołnierzach - podał w środę portal Nowaja Gazieta.

07:12 W nocy z wtorku na środę w zaanektowanym przez Rosję Sewastopolu słychać było wybuchy - poinformował na Telegramie lojalny wobec władz w Kijowie doradca mera okupowanego Mariupola Petro Andriuszczenko.

00:23 W swym wtorkowym wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził przekonanie, że Rosjanie rzucą do walki wszystkie siły w celu podjęcia próby zmiany ostatecznego rezultatu wojny  lub chociaż opóźnienia ich porażki.

"Nie mamy wątpliwości, że obecni władcy Rosji rzucą wszystkie siły jakie im pozostały i każdego, którego zdołają zmobilizować aby spróbować odwrócić przebieg wojny i co najmniej opóźnić ich porażkę" - powiedział Zełenski cytowany przez portal Ukrainska Pravda.

Ukraińskie prezydent podkreślił, że "musimy zniszczyć ten rosyjski scenariusz". "Jesteśmy na niego przygotowani, terroryści muszą przegrać. To będzie ostateczna klęska terrorystycznego państwa" - dodał.

Załenski zauważył też, że Rosja mobilizuje "tych, których chce wykorzystać jako mięso armatnie, my mobilizujemy cywilizowany świat - w imię życia".  

23:58 "We wtorek wieczorem  Rosja dokonała ataku rakietowego na miasto Zaporoże" - poinformował na Telegramie szef wojskowej administracji obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch. W części wschodniej Ukrainy ogłoszono alarm przeciwrakietowy.

21:39 Szybko, przy niewielkich kosztach Ukraińcy znakomicie tworzą improwizowaną, skomunikowaną cyfrowo sieć dowodzenia i kontroli, pozwalającą żołnierzom na wykorzystanie danych wywiadowczych i świetną koordynację działań - pisze we wtorek amerykański dziennik "Wall Street Journal".

20:21 Kanada dostarczyła Ukrainie pojazdy „Senator” wyprodukowane przez kanadyjską firmę Roshel Defence Solutions.

Specjalizujący się w informacji nt. wojskowości Defence-blog.com podał, cytując przedstawiciela firmy, że „Roshel dostarczyła ponad 100 pojazdów. Ponad 300 jest w drodze na Ukrainę”. O przekazaniu pierwszej partii kanadyjskich pojazdów informowano również w poniedziałek i wtorek w mediach społecznościowych, wiadomość  zretweetowała także kanadyjska firma.

19:43 Od początku wojny w Ukrainie wiele zachodnich firm, takich jak McDonald's, H&M czy Ikea, wycofało się tymczasowo lub całkowicie z prowadzenia interesów w Rosji. Jednak wiele zachodnich firm wciaż działa w Rosji, w tym tacy niemieccy potentaci jak Bayer, Storck czy Ritter Sport – informuje we wtorek portal dziennika „Bild”.

(PAP)