"Washington Post": najbardziej zakaźny wariant koronawirusa, XBB.1.5, może napędzić nową falę Covid-19

2023-01-08 20:07 aktualizacja: 2023-01-08, 20:31
Fot. GIUSEPPE LAMI  PAP/EPA (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. GIUSEPPE LAMI PAP/EPA (zdjęcie ilustracyjne)
Nowy wariant koronawirusa, XBB.1.5, szybko staje się dominującym szczepem w USA, odpowiada już za ponad 70 proc. przypadków Covid-19 w północno-wschodniej części kraju - podał dziennik "Washington Post".

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała XBB.1.5 za "najbardziej zakaźny" wariantu Omikronu. Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorób szacują, że zakażenie nim wzrosło z zaledwie 2 proc. przypadków na początku grudnia do ponad 27 proc. w pierwszym tygodniu stycznia.

Powołując się na swoje źródła „Washington Post” wyjaśnia, że silna mieszanka mutacji, ułatwia szerokie rozprzestrzenianie się wirusa. Obejmuje to też osoby, które były wcześniej zaszczepione lub zakażone.

"XBB nie ewoluował, ponieważ ludzie byli szczepieni. Bądźmy szczerzy, ewoluował dlatego, że ludzie byli zarażeni wieloma wirusami w tym samym czasie" – ocenił Vaughn Cooper, profesor biologii ewolucyjnej na Uniwersytecie w Pittsburghu.

W opinii wirusologów XBB.1.5 nie wydaje się skuteczniej unikać przeciwciał niż jego poprzednicy. Szybciej się jednak replikuje. Władze apelują o przyjmowanie szczepionki przeciwko subwariantom Omikronu.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

mj/