Senat zgłosił poprawki do ustawy budżetowej na 2023 r. Izba wyższa proponuje więcej pieniędzy dla NFZ

2023-01-12 17:27 aktualizacja: 2023-01-12, 20:49
Senatorowie na sali obrad Fot. PAP/Radek Pietruszka
Senatorowie na sali obrad Fot. PAP/Radek Pietruszka
Senat w czwartkowym głosowaniu zgłosił poprawki do ustawy budżetowej na 2023 r. Zaproponował m.in. zwiększenie budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia o 6,5 mld zł, czy wykreślenie zapisu, na mocy którego publiczna radiofonia i telewizja mają otrzymać 2,7 mld zł w obligacjach.

Senat w czwartek podjął uchwałę w sprawie ustawy budżetowej na 2023 r. Izba wyższa przyjęła większość spośród 81 przygotowanych poprawek do ustawy budżetowej; odrzucona została jedna, a trzy zostały wykluczone przez inne przegłosowane poprawki.

Wśród poprawek, których przyjęcie poparł Senat są m.in. zwiększenie budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia o 6,5 mld zł, aby zrekompensować funduszowi zaprzestanie finansowania przez państwo części zadań służby zdrowia; zwiększenie o 2 mld zł wydatków na leczenie chorób nowotworowych u dzieci, o 700 mln zł wydatków na psychiatrię dziecięcą czy o 500 mln zł na in vitro.

Senatorowie zgodzili się też na wykreślenie zapisu, na mocy którego publiczna radiofonia i telewizja mają otrzymać 2,7 mld zł w obligacjach jako rekompensatę za utracone wpływy z abonamentu. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

mar/