Sejm wznowił obrady. Będzie głosował nad nowelą ustawy o Sądzie Najwyższym

2023-01-13 10:12 aktualizacja: 2023-01-13, 11:06
Sala plenarna Sejmu. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Sala plenarna Sejmu. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Sejm w piątek, po godz. 10 wznowił obrady; posłowie przeprowadzą głosowania m.in. nad projektem noweli ustawy o Sądzie Najwyższym, który ma być kluczowym krokiem dla odblokowania środków z KPO dla Polski, a także nad projektem o powołaniu tzw. komisji weryfikacyjnej w sprawie rosyjskich wpływów.

Piątek to ostatni dzień obrad trzydniowego posiedzenia, zgodnie z informacją na stronie Sejmu, posłowie przeprowadzą szereg głosowań m.in. nad projektem noweli ustawy o Sądzie Najwyższym, który według autorów ma być kluczowym krokiem dla odblokowania środków z KPO dla Polski.

Głosowany ma być także projekt o powołaniu tzw. komisji weryfikacyjnej, która miałaby badać wpływy rosyjskie na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007-2022.

Posłowie będą także głosować nad ustawą o inwestycjach w zakresie energetyki jądrowej, która przewiduje rozszerzenie katalogu inwestycji towarzyszących budowie elektrowni jądrowych, w szczególności o inwestycje niezbędne do prowadzenia badań środowiskowych i lokalizacyjnych na potrzeby budowy samej elektrowni oraz infrastruktury towarzyszącej.

Głosowaniu zostaną poddane także wnioski o uchylenie immunitetu kilkorgu posłom: Przemysławowi Czarnkowi, Arkadiuszowi Mularczykowi, Gabrieli Lenartowicz, Monice Falej, Tomaszowi Treli i Sławomirowi Skwarkowi.

Posłowie będą głosować także nad szeregiem ustaw, które wróciły z Senatu. Wśród nich znajduje się nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, kodeksu pracy, Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, a także ustawa o Systemie Informacji Finansowej, o której odrzucenie wnioskował Senat, ustawa o Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego, ustawa o bezpieczeństwie morskim oraz nowela ustawy o Państwowej Komisji ds. pedofilii. (PAP)

dsk/