Niemieccy politycy w sprawie Leopardów dla Ukrainy. "Polska przeszła do ofensywy, a uparty kanclerz stoi na drodze"

2023-01-13 13:17 aktualizacja: 2023-01-13, 16:37
Niemiecki Leopard, Fot. PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL
Niemiecki Leopard, Fot. PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL
Johann Wadephul (CDU), wiceszef frakcji Unii, zarzucił kanclerzowi Scholzowi upór w kwestii dostawy czołgów na Ukrainę. Wiele krajów od dawna chce coś zrobić w tej sprawie, „Polska przeszła do ofensywy, a uparty kanclerz stoi na drodze” – stwierdził Wadephul w programie „Fruehstart” RTL/ntv. Z kolei szef spraw zagranicznych w Bundestagu Michael Roth (SPD) zaapelował do Zachodu o szybką decyzję w sprawie czołgów dla Ukrainy.

„Nie taka powinna być rola Niemiec. Scholz bardzo szybko zaprzepaścił rolę lidera. Niemcy muszą być liderem w obronie wolności na Ukrainie” – podkreślił Wadephul.

W środę Polska zgodziła się przekazać Ukrainie „kompanię czołgów” Leopard 2. Także Finlandia wyraziła w czwartek „ostrożną gotowość” do przekazania Ukrainie swoich Leopardów. „Zwiększa to presję na kanclerza Olafa Scholza i rząd koalicyjny, aby zareagowali na wielomiesięczne żądania Kijowa, dotyczące dostaw ciężkiej broni” – informuje w piątek dpa.

Za dostawami czołgów na Ukrainę wypowiedziała się także Marie-Agnes Strack-Zimmermann (FDP). „Niemcy muszą w końcu wydać pozwolenie na eksport czołgów Leopard 2” – podkreśliła posłanka Bundestagu w wywiadzie dla grupy medialnej Funke.

„Kanclerz powinien zacząć działać w obliczu dramatu na Ukrainie. (…) Tak czy inaczej, powinniśmy rozpocząć szkolenie na Leopardzie 2 już teraz, równolegle ze szkoleniem ukraińskich żołnierzy na bojowym wozie piechoty Marder. W innym wypadku tracimy cenny czas” – wyjaśniła Strack-Zimmermann. (PAP)

Polityk SPD wzywa Zachód do szybkiej decyzji w sprawie dostarczenia Ukrainie czołgów 

Do kwestii przekazania Ukrainie czołgów odniósł się również polityk partii SPD, przewodniczący komisji spraw zagranicznych w Bundestagu Michael Roth.

"Uważam, że ważne jest, aby jak najszybciej uzgodniono, jak partnerzy podejdą do kwestii czołgów" – powiedział polityk SPD w piątek w radiu Deutschlandfunk.

Obecnie widzi "duży ruch" w tej sprawie.

"Mamy zapowiedzi od naszych brytyjskich partnerów, że mogą dostarczyć czołgi, ale otrzymaliśmy też jasny sygnał z Warszawy, że nie powinno się to odbywać w pojedynkę, ale w ścisłej współpracy z międzynarodowymi partnerami" – powiedział Roth. "Teraz o tym rozmawiamy. W każdym razie nie słyszałem 'nie' od rządu federalnego. Nie widzę żadnych czerwonych linii, jeśli chodzi o systemy uzbrojenia". (PAP)

kw/