Ukraińskie wojsko szkoli się na Leopardach [WIDEO]

2023-02-13 16:25 aktualizacja: 2023-02-13, 21:24
Prezydent Andrzej Duda, wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz komendant Ośrodka Szkolenia Leopard mjr Maciej Banaszyński Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Prezydent Andrzej Duda, wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz komendant Ośrodka Szkolenia Leopard mjr Maciej Banaszyński Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Realizujemy cykl szkoleń ukraińskich czołgistów, by Ukraina mogła przeciwstawić się nawale rosyjskiej - mówił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. Wyraził nadzieję, że wkrótce uda się zgromadzić całą brygadę pancerną, która stanie do dyspozycji Ukrainy.

Prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak w poniedziałek odwiedzili 10. Brygadę Kawalerii Pancernej w Świętoszowie na Dolnym Śląsku, gdzie obserwowali pokaz szkoleń ukraińskich załóg czołgowych, a także spotkali się z polskimi instruktorami oraz ukraińskimi żołnierzami.

Prezydent podczas wystąpienia wskazywał, że na prośbę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i strony ukraińskiej strona polska zdecydowała się przekazać na rzecz temu krajowi kompanię czołgów Leopard, by "Ukraina mogła przeciwstawić się nawale rosyjskiej".

"Wezwaliśmy naszych sojuszników, poprosiliśmy, aby również przeznaczyli czołgi Leopard i inne dla Ukrainy w ramach komponentu pomocy; chcemy, aby zgromadziła się cała brygada pancerna, mamy pozytywną odpowiedź ze strony sojuszników" - mówił i wyliczał, które kraje zdecydowały się na przekazania czołgów.

"Mamy nadzieję, że wkrótce ta brygada pancerna w pełni stanie do dyspozycji Ukrainy" - mówił.

Jak dodał, przekazanie czołgów jest ważne, by wzmocnić ukraińskie siły i by mogła się przeciwstawić spodziewanej ofensywie Rosji. 

Prezydent: wspólnym wysiłkiem szkolimy ukraińskich żołnierzy 

Ćwiczenia będą trwały ponad miesiąc, a ich uczestnicy przejdą cały cykl szkoleniowy.

Prezydent podkreślił, że wraz z polskimi żołnierzami współpracują żołnierze-instruktorzy z Kanady i Norwegii. Podkreślił, że wspólnym wysiłkiem "tej swoistej koalicji pancernej na rzecz Ukrainy" jest realizowane nie tylko gromadzenie sprzętu, ale też szkolenie ukraińskich żołnierzy tak, by byli oni "przygotowani i mogli ruszyć, by przeciwstawić się rosyjskiej nawale".

"Z satysfakcją patrzymy z panem premierem na to, jak znakomicie nasi instruktorzy, współdziałając z kolegami i koleżankami z Kanady i Norwegii, tutaj radzą sobie z prowadzeniem zajęć i jak szybko żołnierze ukraińscy, doświadczeni czołgiści, którzy przyjechali tutaj prosto z frontu (...) pochłaniają wiedzę, +łapią+, jak to się mówi, o co chodzi, w jaki sposób trzeba obsługiwać te daleko nowocześniejsze urządzenia, jakimi są czołgi Leopard. I tutaj jest absolutne przekonanie, że ten cykl szkoleniowy, który przewidziano dla nich, jest wystarczający, żeby dobrze ich przygotować do służby na tych czołgach" - powiedział prezydent.

"Także realizujemy te działania sojusznicze nie tylko poprzez przekazywanie Ukraińcom uzbrojenia, nie tylko przez niesienie na Ukrainę pomocy humanitarnej, nie tylko poprzez to, że my Polacy, moi rodacy, przyjmujemy ich w domach swoich, że dajemy im pracę, ale że przyjeżdżają tutaj ukraińscy żołnierze, po to by się doskonalić w tym, by lepiej bronić swojej ojczyzny właśnie przy użyciu sprzętu zachodniego w standardach natowskich" - zaznaczył Andrzej Duda.

Dodał, że żołnierze uczą się także używania polskiego sprzętu, w tym wyrzutni przeciwlotniczych Piorun i armatohaubic Krab.

autor: Rafał Białkowski, Piotr Doczekalski, Wiktoria Nicałek

mar/