Boris Pistorius nowym ministrem obrony Niemiec

2023-01-17 10:28 aktualizacja: 2023-01-17, 12:04
Fot. PAP/EPA/FOCKE STRANGMANN
Fot. PAP/EPA/FOCKE STRANGMANN
Po poniedziałkowej rezygnacji minister obrony Christine Lambrecht (SPD), jej następcą ma zostać dotychczasowy minister spraw wewnętrznych Dolnej Saksonii Boris Pistorius (SPD) – informuje we wtorek dpa.

Kanclerz Olaf Scholz ma nowego szefa Bundeswehry. Nowym ministrem obrony zostanie Boris Pistorius, szef MSW Dolnej Saksonii – potwierdza dziennik „Bild”, który jako pierwszy informował w piątek o planowanej zmianie kadrowej na czele resortu obrony.

Według ustaleń „Bilda”, kanclerz Scholz poinformował już swoich współkoalicjantów z Zielonych i FDP o tej zmianie w składzie rządu. Pistorius zastąpi na stanowisku Christine Lambrecht, która złożyła w poniedziałek dymisję po „bezprecedensowej serii niepowodzeń” – dodaje „Bild”.

Jak ocenia dziennik, nominacja Pistoriusa na szefa resortu obrony to dobra decyzja. W latach 1980-81 odbył on służbę wojskową w Achim. Od 2013 roku pełnił funkcję szefa resortu spraw wewnętrznych i sportu Dolnej Saksonii, wcześniej był burmistrzem Osnabrueck.

Ten doświadczony polityk lokalny już wcześniej był wymieniany jako kandydat na urzędy polityczne na stopniu federalnym. „Pistorius jest uznawany za wybitnego polityka regionalnego i eksperta od spraw bezpieczeństwa wewnętrznego” – podkreśla „Bild”.

Wraz z nominacją Pistoriusa gabinet Scholza nie będzie się już składał w połowie z kobiet. Na początku swojej kadencji Scholz obiecał w tej sprawie parytet – co najmniej połowę składu jego rządu miały stanowić kobiety. Zgodnie z tym kobieta powinna była zastąpić Lambrecht na stanowisku ministra obrony. Jednak, jak podkreślali zgodnie politycy i media, „czym innym jest takie założenie podczas tworzenia rządu, a co innego obsadzanie ważnych stanowisk rządowych w obecnej sytuacji” wojny w Europie.

„Kanclerz federalny nie powinien obsadzać ważnego dla bezpieczeństwa Niemiec resortu obrony, kierując się kryterium równości płci, a jedynie kryterium kompetencji. Po czterech słabych ministrach Bundeswehra w końcu zasługuje na kogoś, kto się na niej zna” – skomentował w niedzielę poszukiwania nowego ministra obrony Wolfgang Kubicki, wiceszef FDP.

Autorka: Marzena Szulc (PAP)

mmi/