Wicepremier Gliński: przez siedem ostatnich lat budżet resortu kultury wzrósł o ponad 100 procent

2023-01-20 15:15 aktualizacja: 2023-01-20, 15:27
Fot. PAP/Rafał Guz
Fot. PAP/Rafał Guz
"Odpowiedzialne państwo wspiera takie obszary jak kultura. Przez siedem ostatnich lat budżet resortu kultury wzrósł o ponad 100 proc." - powiedział wicepremier minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. „Obecnie budujemy (bądź już oddaliśmy do użytku), modernizujemy, rozbudowujemy ponad 300 instytucji muzealnych w całym kraju” - zaznaczył.

Minister Gliński w opublikowanym w piątek wywiadzie dla „Dziennika Zachodniego” mówił m.in. o tym, że kiedy przed ponad 7 laty obejmował urząd było wiele „białych plam” jeśli chodzi o „instytucjonalizację polskiej pamięci”. „Obecnie budujemy (bądź już oddaliśmy do użytku), modernizujemy, rozbudowujemy ponad 300 instytucji muzealnych w całym kraju” - zaznaczył Gliński.

Jak dodał, drugi obszar, który wymagał dużej zmiany, to kwestia odpowiedzialności państwa za kulturę.

„Po przemianach 1989 roku, na początku lat 90., oddano kulturę samorządom. W 99 procentach. To nie była w pełni rozsądna decyzja. Oczywiście reforma samorządowa, upodmiotowienie społeczności lokalnych, było bardzo ważne i należało to przeprowadzić, natomiast przeniesienie na barki samorządów odpowiedzialności, przede wszystkim finansowej, za kulturę - obok wielu innych zadań - musiało doprowadzić do tego, że bardzo wiele instytucji kultury w Polsce pozostało niedoinwestowanych albo też po prostu 'zginęły' na rynku. I w tym obszarze zrobiliśmy dwie rzeczy - uratowaliśmy te instytucje, które dało się uratować, na przykład poprzez przekształcenie. Dotyczy to np. Polskiego Wydawnictwa Muzycznego, Państwowego Instytutu Wydawniczego, Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, Instytutu im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie czy Instytutu Śląskiego” - wskazał. 

„Nie mamy pretensji do samorządów, bo trudno wymagać, żeby samorządy odpowiadały w 90 procentach za polską kulturę. Od tego jest także budżet centralny, od tego jest odpowiedzialne państwo, żeby wspierać właśnie takie obszary jak kultura. Nie byłoby to jednak możliwe bez zwiększania nakładów na kulturę” - podkreślił w dalszej części wywiadu prof. Gliński.

Jak dodał, przez siedem ostatnich lat budżet resortu kultury wzrósł o ponad 100 proc., co przekłada się na współprowadzenie kolejnych instytucji kultury i powoływanie nowych placówek czy wzbogacenie oferty muzealnej i inwestycje. Gliński mówił, że gdy obejmował urząd ministra resort kultury współprowadził około 30 muzeów i 15 instytucji artystycznych. Dziś jest to odpowiednio ponad 60 muzeów i instytucji pamięci oraz ponad 30 instytucji artystycznych. 

„Zintensyfikowaliśmy także działania w obszarze restytucji strat wojennych. Odzyskujemy to, co w czasie II wojny światowej zostało zrabowane przez Niemców i Rosjan, te straty były przecież olbrzymie. Od 2016 r. udało nam się odzyskać prawie 700 obiektów, choć jest to wciąż kropla w morzu tego, co utraciliśmy. Zmieniliśmy bardzo dużo także w obszarze ochrony zabytków. Gdy rozpoczynałem swoją pracę jako minister kultury, budżet ministerialnego programu na zabytki wynosił ok. 90 mln zł, obecnie jest to 220 mln zł. Powołaliśmy także Narodowy Fundusz Ochrony Zabytków, Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków” - wyliczał Gliński. (PAP)

mmi/