W Afganistanie rusza kampania szczepień przeciwko polio. W tle pogłoski o "sterylizacji muzułmanów"

2023-01-23 16:39 aktualizacja: 2023-01-23, 17:27
Fot. PAP/EPA/STRINGER
Fot. PAP/EPA/STRINGER
Ministerstwo Zdrowia Publicznego Afganistanu poinformowało w poniedziałek o rozpoczęciu kampanii szczepień przeciw polio. Kampania będzie prowadzona w 16 z 34 prowincji kraju - doniosła agencja DPA.

Ministerstwo zapowiedziało, że kampania potrwa cztery dni i obejmie ponad 5,3 miliona dzieci poniżej piątego roku życia.

Dane UNICEF wskazują, że Afganistan i sąsiedni Pakistan są ostatnimi państwami świata, w których wirus polio występuje endemicznie. W obu krajach zespoły medyczne rozprowadzające szczepionki oraz ochraniający ich policjanci byli wielokrotnie atakowani. Popularna jest bowiem teoria spiskowa mówiąca o "prawdziwym celu" szczepień, jakim ma rzekomo być sterylizacja muzułmanów.

Polio w Afganistanie 

Dziki wirus poliomyelitis występuje obecnie w dwóch krajach – Pakistanie i Afganistanie. Globalna kampania na rzecz eradykacji poliomyelitis radykalnie zmniejszyła liczbę przypadków tej przerażającej choroby. W 1988 roku zarejestrowano 350 000 przypadków choroby w 125 krajach.

W 2020 roku odnotowano 139 potwierdzonych przypadków poliomyelitis, z których wszystkie wystąpiły w Pakistanie (85 przypadków) i Afganistanie (56 przypadków). W 2021 roku, do końca sierpnia, odnotowano tylko dwa przypadki – po jednym w każdym z tych krajów.

Z kolei w ubiegłym roku Pakistan odnotował 20, a Afganistan cztery przypadki zachorowań na polio. 

Dziki wirus poliomyelitis może rozprzestrzeniać się w przypadku braku szczepień. Jeśli Afganistan straci kontrolę nad szczepieniami i monitorowaniem choroby, wirus może przedostać się do innych części kraju. Istnieje również przepływ ludzi między Afganistanem a Pakistanem. Szczepienia są konieczne, żeby do tego nie doszło (Źródło: https://szczepienia.pzh.gov.pl/polio-w-afganistanie).

mmi/