6-latek w USA postrzelił nauczycielkę bronią matki. Dyrekcja bagatelizowała ostrzeżenia

2023-01-25 22:35 aktualizacja: 2023-01-26, 09:51
Pistolet SW40V. Fot. PAP/DPA/Frank Duenzl
Pistolet SW40V. Fot. PAP/DPA/Frank Duenzl
Administracja szkoły Newport News, w stanie Wirginia, zignorowała niejednokrotne ostrzeżenia, że 6-latek ma broń, zanim postrzelił nauczycielkę. Zdaniem dyrekcji uczeń miał na to „zbyt małe kieszenie”.

"W ciągu kilku godzin, administracja szkoły została trzykrotnie ostrzeżona przez zaniepokojonych nauczycieli i pracowników, że chłopiec miał przy sobie broń i groził ludziom" – cytuje w środę CNN Diane Toscano, prawniczkę postrzelonej nauczycielki Abby Zwerner.

Według Toscano, kiedy inny nauczyciel powiedział administracji, że uczeń włożył broń do kieszeni i zabrał ją na przerwę, otrzymał odpowiedź: chłopiec ma "małe kieszenie".

Toscano zarzuciła administracji szkoły, że "nie podjęła działań" pomimo tego, że wiedziała o zbliżającym się niebezpieczeństwie". 

Zapowiedziała złożenie pozwu w imieniu Zwerner. 25-letnia nauczycielka w wyniku postrzelenia w klasie doznała obrażeń ręki i klatki piersiowej. Początkowo znajdowała się w stanie krytycznym.

6-latek został aresztowany 6 stycznia po tym, gdy przyniósł legalnie zakupioną broń swojej matki do szkoły w plecaku. Zdaniem policji użył broni celowo.

Rodzina chłopca twierdzi, że cierpi on na „ciężką niepełnosprawność”. Oddał strzał po sprzeczce z nauczycielką.

Użycie broni palnej w szkołach przez tak młodego podejrzanego są bardzo rzadkie. Zgodnie z szkolną bazą danych, obejmującą dzieci od przedszkola do 12 klasy, w przypadku sześciolatków zdarzyło się to trzykrotnie - w 2000, 2011 i 2021 roku.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

kgr/