Prezydent Duda: trwają prace nad stworzeniem wojsk medycznych

2023-01-27 13:42 aktualizacja: 2023-01-28, 07:46
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka
Są plany, które będą się materializowały już w najbliższym czas. Trwają prace nad stworzeniem wojsk medycznych - podkreślił w piątek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości 20–lecia utworzenia Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Prezydentowi podczas uroczystości towarzyszyła małżonka Agata Kornhauser-Duda. Wziął w niej udział również wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Podczas uroczystości Duda dziękował pracownikom Instytutu za opiekę nad żołnierzami i ich rodzinami, a także za świadczenie opieki nad pacjentami z całego kraju. Dziękował im też za pomoc w walce z pandemią Covid-19, w tym zagranicą.

"Dzisiaj, i w ciągu ostatniego roku, ogromnie dziękuję za pomoc Ukrainie. Wiem, że leczycie rannych żołnierzy, że wspieracie ukraińskie służby medyczne, że doskonalicie ich prowadząc szkolenia, że współpracujecie z nimi na co dzień. W istocie zatem każdego dnia swojej służby tutaj niesiecie także i pomoc broniącej się przed rosyjską napaścią Ukrainie" - mówił prezydent.

"Przed państwem także wielkie dzieła. Dzisiaj są plany, które będą się materializowały już pewnie w najbliższym czasie. Dosłownie dzisiaj pan premier, minister obrony narodowej, z szefem Instytutu pracują nad stworzeniem nowego rodzaju wojsk - przy również i naszym wsparciu, BBN - wojsk medycznych" - poinformował Andrzej Duda.

"Czasy, które obserwujemy dzisiaj z bliska pokazują jak niezwykle jest to ważne, jakie znaczenie ma medycyna pola walki dla wsparcia w sytuacji, kiedy konflikt zbrojny, który się toczy ma wymiar poważny" - dodał. 

Szef MON: wojskowa służba zdrowia jest zawsze tam, gdzie potrzebna jest pomoc 

"Bezpieczeństwo, nad którym czuwa Wojsko Polskie, ma wiele wymiarów - w tym także wymiar dotyczący bezpieczeństwa zdrowotnego. I tu bardzo ważną rolę odgrywa Wojskowa Służba Zdrowia; cieszy się zresztą ona dużym zaufaniem ze strony Polaków" - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

Jak podkreślił, wojskowa służba zdrowia jest "zawsze tam, gdzie potrzebna jest pomoc". "Kiedy sięgamy pamięcią do ostatnich wydarzeń, niewątpliwie wielką role odegrała Wojskowa Służba Zdrowia podczas pandemii. Jesteśmy wdzięczni za zorganizowanie szpitali, w tym szpitala modułowego" - wskazał, dodając, że WIM charakteryzuje się tym, że "poszukuje rozwiązań i wdraża nowe rozwiązania, często przełomowe".

Błaszczak zwrócił uwagę m.in. że w ubiegłym roku otwarty został, będący filią WIM, szpital wojskowy w podwarszawskim Legionowie. "Jestem przekonany, że Wojskowa Służba Zdrowia będzie się rozwijała" - zadeklarował, podkreślając, że istnieje omówiona z prezydentem Andrzejem Dudą koncepcja działań w tej sprawie. "To rzeczywiście istotne ze względu na wszystkie wyzwania, przed którymi stanął świat.

Dodał, że rozwój wojskowej służby zdrowia razem z szkoleniami wojskowymi czy zakupami sprzętu "tworzy jedną całość, całość, która jest gwarantem bezpieczeństwa naszej ojczyzny".(PAP)

Autorzy: Rafał Białkowski, Katarzyna Lechowicz-Dyl, Mikołaj Małecki

mmi/