Powstał raport o wymarzonych zawodach w różnych krajach. Kim chcą być Polacy?

2023-01-27 17:35 aktualizacja: 2023-01-27, 17:45
Klawiatura komputera. Fot. PAP/DPA/McPHOTO
Klawiatura komputera. Fot. PAP/DPA/McPHOTO
Pilotowanie samolotów to najbardziej pożądana profesja na świecie. Jako zawód marzeń wskazali ją m.in. Amerykanie, Kanadyjczycy, Australijczycy i Brytyjczycy. Na czele listy wymarzonych zajęć jest też pisanie książek, taniec i prowadzenie własnego kanału na YouTube. Polacy sukces zawodowy kojarzą z budową mieszkań, bo wymarzonym zawodem dla naszych rodaków jest deweloper. Takie dane przynosi niezwykła mapa stworzona przez działającą w branży finansowej firmę Remitly.

Remitly to firma, która świadczy usługi finansowe dla migrantów. Jej eksperci regularnie badają, skąd i dokąd ludzie wyjeżdżają w poszukiwaniu wykaształcenia i pracy, a także to, jakimi zawodami się interesują. W najnowszym raporcie postanowili jednak sprawdzić także to, o jakich zawodach marzą ludzie w poszczególnych krajach świata. Aby się tego dowiedzieć, skorzystali z wyszukiwarki Google - sprawdzili wyszukiwania frazy “jak zostać…” w różnych krajach.

Jak się okazało, internauci z całego świata do frazy "jak zostać" najczęściej dodawali słowo "pilotem". Ten zawód bije rekordy popularności m.in. w USA, Kanadzie, Australii, na Wyspach Brytyjskich, a także w Papui Nowej Gwinei, Mikronezji i Mołdawii. Łącznie w różnych krajach świata było aż 930 630 zapytań o to, co trzeba zrobić, by zarabiać na życie za sterami samolotu.

Na kolejnych miejscach w pierwszej piątce najbardziej pożądanych zawodów znalazł się pisarz (801 200 wyszukań), tancerz (278 270), youtuber (195 070) i przedsiębiorca (178 380). Wygląda więc na to, że wzięcie mają zawody związane z mobilnością. Prawdopodobnie to skutek pandemii, która nie dość, że sprawiła, że tęskniliśmy za podróżami, to wiele osób przekonała, że wcale nie mają ochoty siedzieć w biurze. Wyraźnie widać też, że modne są też zawody związane z działalnością w Internecie i mediach społecznościowych. Oprócz wspomnianego youtubera w pierwszej dwudziestce wymarzonych zawodów znalazł się też influencer (7 miejsce) i bloger (12).

W cenie są też profesje tradycyjnie kojarzone nie tylko z dobrymi zarobkami, ale też sławą. Na szóstym miejscy listy jest aktor, trzy pozycje niżej znalazł się piosenkarz. Poza ścisłą czołowką znalazły się za to zawody kojarzące się ze stabilnością, jaką daje budżetówka. Najwyżej znalazł się nauczyciel (10 miejsce), lekarz jest na pozycji 13., strażak na 16., a na 17. sędzia.

Na tle przedstawicieli innych krajów interesująco wypadli Polacy. Jak się okazuje nasi rodacy najczęściej wpisywali w Google frazę "jak zostać deweloperem". Podobne marzenia zawodowe ujawnili tylko mieszkańcy Chorwacji, Bośni i Hercegowiny oraz Afganistanu.

Oglądając mapę przygotowaną przez Remitly nie sposób nie zauważyć pewnych zależności kulturowych. O byciu pilotem marzą w większości mieszkańcy krajów anglojęzycznych. Z kolei na Półwyspie Arabskim najbardziej kusząca jest kariera poety, a Skandynawia i kraje bałtyckie to prawdziwe zagłębie aspirujących pisarzy.

W opracowaniu nie uwzględniono niektórych krajów, m.in. Rosji, Mongolii, Iranu i Korei Północnej. (PAP Life)

kgr/