Ranking "The Sunday Times Tax List": 43-letni miliarder w największym stopniu zasila podatkami brytyjski budżet

2023-01-27 17:46 aktualizacja: 2023-01-27, 17:48
Łączne zobowiązania podatkowe stu osób lub rodzin sklasyfikowanych w tegorocznym rankingu wynoszą 5,181 mld funtów. Fot. PAP/Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Łączne zobowiązania podatkowe stu osób lub rodzin sklasyfikowanych w tegorocznym rankingu wynoszą 5,181 mld funtów. Fot. PAP/Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Osobą w największym stopniu zasilającą podatkami brytyjski budżet jest Alex Gerko, urodzony w Moskwie miliarder, który niedawno zrzekł się rosyjskiego obywatelstwa - wynika z opublikowanej w piątek najnowszej edycji rankingu "The Sunday Times Tax List".

Według rankingu, jego zobowiązania podatkowe za 2022 rok wyniosły 487,4 mln funtów, co jak wskazano, wystarcza do opłacenia rocznych pensji 12 503 nauczycieli.

43-letni Gerko jest z wykształcenia matematykiem, a fortunę przyniosła mu założona w 2015 roku firma XTX Markets, zajmująca się algorytmicznym tradingiem giełdowym. Jest też otwartym krytykiem rosyjskiego dyktatora Władimira Putina i jego napaści na Ukrainę, m.in. wzywał do tego, by na większą liczbę Rosjan nałożyć sankcje.

Na drugim miejscu jest rodzina Coates - Denise, John i Peter - właściciele internetowej firmy bukmacherskiej Bet365, którzy liderowali w trzech poprzednich edycjach rankingu. Ich podatek za ubiegły rok wynosi 460,2 mln funtów. Trzecie miejsce - z podatkiem w wysokości 392,3 mln funtów - zajmuje Stephen Rubin z rodziną, właściciele holdingu Pentland Group, skupiającego szereg producentów sprzętu i odzieży sportowej.

Denise, John i Peter Coates nadal jednak bezapelacyjnie prowadzą, jeśli chodzi o łączną kwotę zapłaconych podatków w czasie pięciu lat istnienia "The Sunday Times Tax List" - w tym czasie zasilili brytyjski budżet kwotą 1,95 mld funtów. Na drugim miejscu jest Rubin i rodzina - 1,13 mld, a na trzecim Gerko - 679,8 mln.

Łączne zobowiązania podatkowe stu osób lub rodzin sklasyfikowanych w tegorocznym rankingu wynoszą 5,181 mld funtów, z czego na pierwszą dziesiątkę na liście przypada 2,333 mld. Ta ostatnia liczba oznacza wzrost o 14 proc. w stosunku do rankingu sprzed roku. Na liście jest 11 osób lub rodzin, których podatki przekraczają 100 milionów funtów, a podatki osób najniższej sklasyfikowanych wynoszą 10,7 mln. Ponad 30 osób lub rodzin na liście stu największych podatników - więcej niż w jakiejkolwiek innej branży - zajmuje się nieruchomościami.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)
gn/