Jest śledztwo w sprawie wypadku porsche. Trzy osoby zginęły na miejscu

2023-01-30 15:57 aktualizacja: 2023-01-31, 09:26
Miejsce śmiertelnego wypadku na wysokości miejscowości Sikory Pawłowięta na drodze S8 Białystok-Warszawa Fot. PAP/Artur Reszko
Miejsce śmiertelnego wypadku na wysokości miejscowości Sikory Pawłowięta na drodze S8 Białystok-Warszawa Fot. PAP/Artur Reszko
Prokuratura Rejonowa w Wysokiem Mazowieckiem wszczęła śledztwo w sprawie niedzielnego wypadku na trasie ekspresowej S8, gdzie po uderzeniu porsche w ciężarówkę śmierć na miejscu poniosło trzech mężczyzn jadących autem osobowym. Powołany został m.in. biegły ds. ruchu drogowego; śledczy czekają na wyniki sekcji zwłok ofiar.

Do tragedii na drodze ekspresowej z Warszawy do Białegostoku doszło w niedzielę wczesnym rankiem na jezdni w kierunku Białegostoku, na wysokości miejscowości Sikory Pawłowięta (Podlaskie). Samochody jechały w tym samym kierunku, porsche uderzyło w tył naczepy ciężarówki. Po wypadku przez wiele godzin na miejscu zbierane były dowody i prowadzono oględziny; dopiero po popołudniu przywrócono tam ruch.

Jak podała policja, ofiary wypadku to mężczyźni w wieku 28, 35 i 36 lat, mieszkańcy powiatów: białostockiego i łomżyńskiego; policja informowała też w niedzielę, że jadący porsche nie mieli zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Regionalne władze Polskiego Stronnictwa Ludowego potwierdziły, że jedną z ofiar (pasażer auta osobowego) jest 36-letni działacz tej partii, szef struktur ludowców w powiecie łomżyńskim Tomasz Jakacki. W lokalnych mediach pojawiła się też informacja, że w wypadku zginął 35-letni lekarz ze szpitala w Łomży.

Śledztwo w sprawie wypadku ze skutkiem śmiertelnym wszczęła - właściwa miejscowo - Prokuratura Rejonowa w Wysokiem Mazowieckiem i to pod jej nadzorem wykonywane są pierwsze czynności. Prok. Dorota Ezman z wysokomazowieckiej prokuratury powiedziała PAP, że sekcje zwłok zaplanowane są na wtorek w Zakładzie Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku; na miejscu wypadku przeprowadzone zostały pierwsze techniczne oględziny pojazdów.

"Na opinie i na wnioski jeszcze za wcześnie, by powiedzieć co się wydarzyło. Będziemy zbierać też inne materiały do oceny przez biegłych" - zastrzegła prok. Ezman. W poniedziałek został powołany w śledztwie biegły z zakresu ruchu drogowego, w sprawie będzie wypowiadał się też specjalista z zakresu mechanoskopii; badaniu będzie poddane nie tylko porsche, ale również ciężarówka, kierowana przez litewskiego kierowcę. Był on trzeźwy, nie ucierpiał w wypadku.

Zarówno on, jak i jego pasażer, mają w sprawie status świadków. Z pierwszych odczytów tachografu wynika, że w momencie uderzenia ciężarówka jechała z prędkością niespełna 90 km/h. Nie wiadomo na razie, czy porsche nie miało już fabrycznie zamontowanej tzw. czarnej skrzynki, która byłaby ważnym dowodem.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

mar/