Pogrzeb Leonarda Pietraszaka. Podano datę

2023-02-03 12:47 aktualizacja: 2023-02-03, 15:30
Leonard Pietraszak podczas premiery książki "Ucho od śledzia" Fot. PAP/Leszek Szymański
Leonard Pietraszak podczas premiery książki "Ucho od śledzia" Fot. PAP/Leszek Szymański
Uroczystości pogrzebowe wybitnego aktora teatralnego i filmowego Leonarda Pietraszaka odbędą się we wtorek, 7 lutego w Bydgoszczy. Artysta spocznie na Cmentarzu Starofarnym - poinformowała w piątek rzeczniczka prezydenta miasta Marta Stachowiak.

Najpierw o godzinie 12 odprawiona zostanie msza święta w katedrze pw. świętych Marcina i Mikołaja na Starym Mieście, a następnie około godziny 13 odbędzie się pochówek na Cmentarzu Starofarnym przy ul. Grunwaldzkiej 15.

Rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy zaznaczyła, że wolą artysty było, by zamiast kwiatów, przekazać datek na Dom Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.

W bydgoskim ratuszu wystawiona jest księga kondolencyjna. Do księgi można wpisywać się w godzinach 8-20, również w weekend.

Pietraszak zmarł w wieku 86 lat. Aktor w swoim dorobku miał wiele kreacji teatralnych i filmowych. Popularność przyniosły mu role m.in. doktora Karola Stelmacha w "Czterdziestolatku", Krzysztofa Dowgirda w "Czarnych chmurach", pułkownika Waredy w "Karierze Nikodema Dyzmy" i Gustawa Kramera w kultowych filmach "Vabank" i "Vabank II".

Aktor urodził się w Bydgoszczy, gdzie się wychował i ukończył ukończył liceum ogólnokształcące. Bardzo często podkreślał, że czuje się bydgoszczaninem. W 2012 r. odsłonił swój podpis w Bydgoskiej Alei Autografów, a w 2018 r. otrzymał tytuł honorowego obywatela Bydgoszczy. W 2021 r. wraz z żoną Wandą przekazał Muzeum Okręgowemu w Bydgoszczy kolekcję obrazów Jana Stanisławskiego i jego uczniów. (PAP)

autor: Jerzy Rausz

mar/