Szef MSZ: jesteśmy przekonani, że dojdzie do zgody Turcji na akcesję Szwecji i Finlandii do NATO 

2023-02-03 15:21 aktualizacja: 2023-02-04, 09:00
Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Szwecji Tobiasem Billstroemem w Sztokholmie Fot. PAP/Mateusz Marek
Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Szwecji Tobiasem Billstroemem w Sztokholmie Fot. PAP/Mateusz Marek
Jesteśmy przekonani, że dojdzie do zgody Turcji na akcesję Szwecji i Finlandii do NATO najpóźniej przed szczytem Sojuszu w Wilnie; gdyby tak się nie stało, będzie to porażka nie tylko wizerunkowa, ale także w kategoriach zaufania do Sojuszu jako całości – mówił w Sztokholmie szef MSZ Zbigniew Rau. "Zbudowaliśmy strategiczne partnerstwo z Polską, będziemy kontynuować rozwijanie współpracy w takich obszarach jak bezpieczeństwo w regionie, wsparcie dla Ukrainy, rozszerzanie UE, związki transatlantyckie – powiedział szef MSZ Szwecji Tobias Billstroem.

Zbigniew Rau powiedział w piątek podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem szwedzkiej dyplomacji Tobiasem Billstroemem, że Polska od samego początku zdecydowanie wspiera  proces przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO i była jednym z pierwszym państw, które ratyfikowało stosowne dokumenty.

Jak dodał, w relacjach z Turcją – która sprzeciwia się akcesji Szwecji – Polska wskazuje że akcesja Szwecji i Finlandii ma kapitalne znaczenie dla wzmocnienia architektury bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego w czasie największego kryzysu od II wojny światowej.

„Jesteśmy przekonani, że dojdzie do tureckiej zgody na tę akcesję najpóźniej przed szczytem NATO w Wilnie. Gdyby tak się nie stało będzie to porażka nie tylko wizerunkowa, ale także w kategoriach zaufania do Sojuszu jako całości” – oświadczył Rau.

Dodał, że jeśli chodzi o kwestię Węgier – które też nie wyraziły jeszcze zgody na rozszerzenie NATO – jest to zagadnienie „innego kalibru”. Jak mówił, jest już data posiedzenie węgierskiego parlamentu, który ma się zająć kwestią zgody na przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO. 

Szef MSZ Szwecji: Zbudowaliśmy strategiczne partnerstwo z Polską 

Tobias Billstroem na wspólnej konferencji z szefem polskiego MSZ Zbigniewem Rauem w Sztokholmie podkreślił, że relacje polsko-szwedzkie są bardzo silne. „Jesteśmy dobrymi sąsiadami i mamy dawne więzi historyczne. Wielu szwedzkich obywateli jest pochodzenia polskiego i przyczyniają się do rozwoju szwedzkiego społeczeństwa” – powiedział minister.

„Zbudowaliśmy strategiczne partnerstwo z Polską, będziemy kontynuować rozwijanie współpracy bilateralnej, szczególnie w tak istotnych obszarach jak bezpieczeństwo w regionie, wsparcie dla Ukrainy, rozszerzanie UE, związki transatlantyckie” – powiedział szwedzki minister.

Dodał, że również we współpracy obu krajów ważne są obszary przemysłu zbrojnego i innowacji. Szwedzi minister podziękował Polsce za wsparcie dla akcesji jego kraju i Finlandii do NATO. „To bardzo dużo dla nas znaczy” – podkreślił Billstroem.

Jak dodał, Rosja rażąco łamie prawo międzynarodowe i porządek bezpieczeństwa Europy. Zapewnił o szwedzkim wsparciu w postaci pakietów pomocowych i sprzętu dla Ukrainy.

Ze Sztokholmu Karol Kostrzewa (PAP)

mar/