Wojska rosyjskie podejmują działania ofensywne na wschodzie Ukrainy, koncentrują się na przecięciu dwóch tras w pobliżu Bachmutu [RELACJA NA ŻYWO]

2023-02-05 07:24 aktualizacja: 2023-02-06, 08:43
Fot. PAP AA/ABACA (zdjęcie ilustarcyjne)
Fot. PAP AA/ABACA (zdjęcie ilustarcyjne)
Pięć osób rannych w wyniku ataku rakietowego na centrum Charkowa – powiadomił szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow. Wojska rosyjskie, które atakują Bachmut na wschodzie Ukrainy, koncentrują się na przecięciu dwóch tras w pobliżu tego miasta - powiedział ukraiński wojskowy Jewhen Kożyrnow.

22:22 Szef frakcji parlamentarnej prezydenckiej partii Sługa Narodu Dawyd Arachamija potwierdził w niedzielę, że dotychczasowy szef wywiadu wojskowego Kyryło Budanow zastąpi Ołeksija Reznikowa na stanowisku ministra obrony Ukrainy. Reznikow obejmie resort ds. strategicznych gałęzi gospodarki.

Arachamija powiedział, że działania takie mają na celu "wzmocnienie współpracy wojskowo-przemysłowej, co jest absolutnie logiczne, biorąc pod uwagę (...) potrzebę wzmocnienia ministerstwa, które powinno robić więcej".

21:52 Ukraina wprowadziła sankcje wobec rosyjskiego sektora atomowego – powiadomił w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Władze w Kijowie zwróciły się też do firm sponsorujących igrzyska olimpijskie, by nie dopuścić do udziału w imprezie rosyjskich sportowców.

„Rosja to jedyne państwo na świecie, które pozwala swoim wojskowym ostrzeliwać elektrownie atomowe i wykorzystywać je jako osłonę dla swoich ostrzałów. Rosyjskie rakiety niejednokrotnie przelatywały nad obiektami jądrowymi Ukrainy” – powiedział Zełenski, wskazując, że Rosja wykorzystuje sektor jądrowy do ekspansji zewnętrznej i presji na inne państwa.

21:50 Zacięta walka toczyła się w niedzielę we wschodnim mieście Bakhmut na Ukrainie - donosi The New York Times.

21:11 Nexta opublikowała nagranie z Charkowa po ataku rakietowym Rosjan.

20:55 Na najbliższym posiedzeniu Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy pod głosowanie poddana zostanie dymisja ministra obrony Ołeksija Reznikowa – powiadomiła w niedzielę wieczorem deputowana prezydenckiej partii Sługa Narodu Mariana Bezuhła, cytowana przez portal Suspilne.

Podobną informację przekazała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na źródło w partii prezydenckiej. Według tego źródła Reznikow ma zostać ministrem ds. strategicznych gałęzi gospodarki.

19:54 Wojska rosyjskie podejmują działania ofensywne na pięciu kierunkach na wschodzie Ukrainy – powiadomił w niedzielę wieczorem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W Tokmaku, w obwodzie zaporoskim, okupanci wysiedlają mieszkańców; do domów wprowadzają się kolaboranci.

„Główne wysiłki przeciwnik koncentruje na działaniach ofensywnych na kierunkach kupiańskim, łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i nowopawłowskim” – poinformował sztab w komunikacie zamieszczonym na Facebooku.

19:25  Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało o śmierci mistrza Ukrainy w dziesięcioboju Wołodymyra Androschu - podała Nexta.

18:30 W najbliższy poniedziałek, 6 lutego, rozpoczną się szkolenia ukraińskich załóg czołgów Leopard – powiadomił w niedzielę minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Szkolenia będą się odbywać poza granicami naszego kraju - dodał.

„Już jutro, w poniedziałek, poza Ukrainą rozpoczną się szkolenia ukraińskich załóg na czołgach Leopard. Kontynuujemy rozmowy z naszymi partnerami, wkrótce oczekujemy wizyty ważnych gości, będziemy rozmawiać o częściach do Leopardów, remoncie, serwisie, itd.” – powiedział na konferencji prasowej Reznikow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

18:07 Rosjanie ostrzelali wieś Czornobajiwka w obwodzie chersońskim - poinformował Biełsat.

17:16 Nexta opublikowała nagranie z Chersonia.

16:36 Limit cen na ropę uderzył finansowo w Rosję; w styczniu kraj ten zanotował przychody o 30 procent, tzn. o 8 mld USD, mniejsze w porównaniu z takim samym okresem 2022 roku - poinformował w niedzielę szef Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) Fatih Birol.

16:22 Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiedział w niedzielę, komentując doniesienia o swym możliwym odejściu ze stanowiska, że decyzję w tej sprawie podejmuje prezydent Wołodymyr Zełenski.

"Decyzję o tym, czy dalej mam być ministrem obrony czy też nie, podejmuje jedna osoba - zwierzchnik sił zbrojnych, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zgodnie z konstytucją proponuje kandydaturę, a decyzję o nominacji podejmuje Rada Najwyższa (parlament)" - powiedział Reznikow na konferencji prasowej.

Dodał także: "należę do ekipy (rządzącej); będę robić wszystko, co konieczne dla naszego zwycięstwa".

Portal Ukrainska Prawda poinformował w niedzielę, powołując się na źródła w kancelarii prezydenckiej, rządzie i strukturach siłowych, że Reznikow może odejść ze stanowiska ministra obrony. Jego miejsce - według tych doniesień - miałby zająć obecny szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) generał Kyryło Budanow.

16:00 Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak określił w niedzielę jako fikcję relację byłego premiera Izraela Naftalego Beneta o próbach mediacji z Władimirem Putinem, podczas których - według Beneta - rosyjski dyktator obiecał mu, że nie zabije prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

"Pojawiają się dziwne insiderskie informacje byłych oficjeli na temat 'mediacji'. Putin jakoby dawał 'gwarancje niezabijania', a 'Zachód przerwał perspektywiczne negocjacje'. To wszystko fikcja" - napisał Podolak na Twitterze.

Dodał następnie, że za inwazją rosyjską "stoi nie ekspansja NATO, gwarancje bezpieczeństwa czy też sankcje, ale pragnienie Rosji, by zniszczyć Ukrainę i zabijać Ukraińców".

15:34 Władze Ukrainy spodziewają się, że w lutym może dojść do ofensywy wojsk rosyjskich, bo „oni lubią symbole”, a 24 lutego minie rok od rozpoczęcia pełnoskalowej rosyjskiej inwazji – oświadczył w niedzielę minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Armia ukraińska „jest gotowa” – zapewnił.

Reznikow zaznaczył, że chociaż obecnie strona ukraińska nie widzi zgrupowań uderzeniowych agresora, to „oczekuje możliwych ataków” już w tym miesiącu.

15:07 Chińskie firmy, państwowe i prywatne, dostarczają Rosji sprzęt i części uzbrojenia do wykorzystania na wojnie przeciwko Ukrainie – podał amerykański dziennik „Wall Street Journal”, powołując się na analizę danych rosyjskiego urzędu celnego.

Rosja sprowadziła z zagranicy dziesiątki tysięcy transportów sprzętu o podwójnym, cywilno-wojskowym zastosowaniu, a większość pochodziła z Chin – podał dziennik, cytując dane celne przekazane mu przez waszyngtońską organizację C4ADS, która specjalizuje się w identyfikacji zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego.

14:54 W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na centrum Charkowa, na północnym wschodzie Ukrainy, zostało rannych w niedzielę rano pięcioro cywilów – powiadomił szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

Ranni to czterej mężczyźni i kobieta; otrzymują niezbędną pomoc medyczną

14:48 Wojska rosyjskie, które atakują Bachmut na wschodzie Ukrainy, koncentrują się na przecięciu dwóch tras w pobliżu tego miasta: z Kostjantyniwki na południowym zachodzie i ze Słowiańska na północnym zachodzie - powiedział w niedzielę portalowi Suspilne ukraiński wojskowy Jewhen Kożyrnow z grupy taktycznej "Adam", walczącej w rejonie Bachmutu. Rosjanie są już przy obu trasach i ostrzeliwują je z artylerii - relacjonował Kożyrnow.

14:33 Rząd w Kijowie oficjalnie temu zaprzecza, a władze państw zachodnich aż wzdrygają się na samą myśl o takich operacjach, ale ukraińscy sabotażyści działają na terytorium Rosji i dokonują tam ataków - powiadomił w niedzielę brytyjski magazyn "The Observer".

14:04 "W Odessie prądu nie ma wciąż 40 proc. odbiorców, czyli około 280 tys. mieszkańców; udało się wznowić dostawy dla około 200 tys. osób i do obiektów infrastruktury krytycznej, ale sytuacja pozostaje trudna" - poinformował w niedzielę premier Ukrainy Denys Szmyhal.

"W mieście bez elektryczności pozostaje nadal do 40 proc. odbiorców (280 tys. osób), obowiązują nadzwyczajne wyłączenia prądu. Niemniej, w ciągu wieczora i nocy (z soboty na niedzielę - PAP) udało się przywrócić dostawy prądu dla ponad 200 tys. abonentów oraz infrastruktury krytycznej" - napisał premier w serwisie Telegram.

Poinformował, że przez całą dobę trwają prace naprawcze na stacji elektroenergetycznej. W sobotę doszło tam do awarii, w rezultacie której miasto pozostało bez prądu.

13:20 W obwodzie woroneskim, regionie Rosji graniczącym z Ukrainą, zbiegło w niedzielę sześciu rezerwistów zmobilizowanych na wojnę z sąsiednim krajem; mężczyźni wysiedli z pociągu i oddalili się w nieznanym kierunku - podało niezależne Radio Swoboda, powołując się na kanał Baza w serwisie Telegram.

Mężczyźni są poszukiwani przez policję; podejrzewa się, że rezerwiści mogli odjechać taksówką w kierunku Moskwy. Według kanału Baza w stolicy Rosji i obwodzie moskiewskim wzmocniono policyjne patrole w związku z incydentem. Informacje o ucieczce żołnierzy nie zostały oficjalnie potwierdzone.

Doniesienia o zbiegłych rezerwistach napływają z jednostek wojskowych w całej Rosji, a także z linii frontu na Ukrainie. Żołnierze skarżą się na nieodpowiednie wyszkolenie i uzbrojenie oraz twierdzą, że dowódcy porzucają ich w strefie walk. W listopadzie ubiegłego roku 39 rosyjskich wojskowych uciekło z tego powodu ze strefy działań zbrojnych w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - przypomniało Radio Swoboda. 

12:28 "Ukraińscy żołnierze znajdują się już w drodze na szkolenia z obsługi systemów obrony przeciwlotniczej SAMP/T Mamba, których przekazanie Ukrainie zapowiedziały Francja i Włochy" - poinformował w niedzielę dowódca Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Mykoła Ołeszczuk.

"Bardzo dziękuję rządom Francji i Włoch za podjęcie decyzji o przekazaniu systemów przeciwlotniczych SAMP/T Mamba w celu ochrony Ukrainy od terroru rakietowego Rosji i wzmocnienia obrony powietrznej" - napisał generał w komunikacie w serwisie Telegam. Poinformował również, że "już w drodze" znajdują się grupy wojsk rakietowych, które mają się szkolić z obsługi tych systemów.

10:30 "Rosyjskie wojska próbują zająć Wuhłedar - miasto na południowy zachód od Doniecka - by zniszczyć logistykę ukraińskiej armii" - ocenił w niedzielę w ukraińskiej telewizji Espreso zastępca mera Wuhłedaru Maksym Werbowski.

10:05 W ciągu ostatniego tygodnia rosyjskie wojska, próbujące okrążyć Bachmut w Donbasie, na wschodzie Ukrainy, osiągały tam niewielkie postępy - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej powiadomiono, że w związku z tymi postępami Rosjan dwie główne drogi wiodące do miasta, kluczowe dla ukraińskich obrońców Bachmutu trasy M03 i H32, są teraz prawdopodobnie zagrożone bezpośrednim ostrzałem wroga.

Na początku tygodnia paramilitarne rosyjskie siły Grupy Wagnera najprawdopodobniej zajęły drogę, która łączy Bachmut z miastem Siwersk. Podczas gdy wiele alternatywnych tras zaopatrzeniowych wciąż pozostaje dostępnych dla ukraińskich wojsk, Bachmut jest coraz bardziej odizolowany - powiadomił brytyjski resort. 

09:53 Rosyjscy okupanci konfiskują na tymczasowo kontrolowanych terenach Ukrainy książki w języku ukraińskim i spalają je w kotłowniach; jest to praktyka rodem z czasów nazistowskich Niemiec - poinformował w niedzielę portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

Książki są wycofywane ze zbiorów bibliotek, w tym z zasobów szkół. W miejscowości Roweńki odnotowano przypadek spalania ukraińskiej literatury w kotłowniach. Wcześniej tzw. ministerstwo edukacji samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej przesłało do władz miejscowości i kierowników placówek oświatowych na tym terenie zarządzenie, nakazujące usunięcie z bibliotek szkolnych 365 konkretnych książek wydanych po ukraińsku. Do postanowienia dołączono listę pozycji, które powinny zostać wycofane - czytamy na łamach rządowego serwisu.

Wszystkie ukraińskie publikacje są klasyfikowane przez Rosjan jako literatura "nazistowska", chociaż to właśnie palenie książek nieodłącznie kojarzy się z III Rzeszą - zauważyło Centrum.

09:28 Szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj zdementował w niedzielę informacje rozpowszechniane przez Rosjan o zajęciu przez nich Biłohoriwki - miejscowości na Ługańszczyźnie na wschodzie kraju, w pobliżu granicy z obwodem donieckim.

Informacja o zajęciu przez Rosjan Biłohoriwki "nie jest zgodna z rzeczywistością" - napisał Hajdaj.

Gubernator zapewnił, że siły ukraińskie "skutecznie odpierają" wszystkie szturmy wroga. Jak dodał, Rosjanie "zwiększyli liczbę ataków" i "starają się znaleźć możliwe słabe miejsca" w ukraińskiej obronie.

08:39 "Czterech cywilów zginęło w ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy; 11 osób zostało rannych" - poinformował w niedzielę szef obwodowej administracji Pawło Kyryłenko.

"Rosja zabija cywilów! Napłynęły informacje o czterech mieszkańcach obwodu donieckiego zabitych 4 lutego przez Rosjan: trzech w Bachmucie i jednym - w Jampilu" - napisał Kyryłenko w serwisie Telegram.

07:32 Rozpowszechnił się szkodliwy pogląd, że restrykcje nałożone na Moskwę nie przyniosły rezultatów. A jednak sankcje te są skuteczne; trzeba tylko cierpliwości, by ocenić ich pełne konsekwencje - pisze Władimir Miłow z Fundacji Wolna Rosja na łamach amerykańskiego magazynu "Foreign Affairs". Jako przykład przytacza kilka wskaźników takich jak bezrobocie, siła rubla i PKB.

07:50 Ukraińska Prawda informuje, że rosyjska rakieta trafiła w centralną część Charkowa. Trwa wyjaśnianie informacji o ofiarach i zniszczeniach.

07:03 Z obwodu ługańskiego, regionu na wschodzie Ukrainy częściowo okupowanego przez wojska agresora, powróciło już do Rosji około 600 rezerwistów, którzy odmawiali udziału w walkach - poinformował w niedzielę sztab generalny ukraińskiej armii.

Dowództwo w Kijowie powiadomiło również o trudnościach wroga z zapewnieniem opieki medycznej rannym żołnierzom.

W kontrolowanej przez najeźdźców Gorłówce w obwodzie donieckim zabrakło miejsc w szpitalach, dlatego Rosjanie udzielają pomocy poszkodowanym także na terenie szkół, przedszkoli czy magazynów. Do pobliskiego miasta Switłodarsk sprowadzono zespół medyków z odległej Jakucji, regionu we wschodniej Syberii.

05:59 W niedzielę, 5 lutego br. weszło w życie embargo Unii Europejskiej na produkty z ropy, w tym paliwa gotowe z Rosji, nałożone w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę. Eksperci nie spodziewają się zakłóceń na rynku po wprowadzeniu embarga.

05:36 „Rok po rozpoczęciu rosyjskiego ataku na Ukrainę w austriackich szkołach uczy się 13 149 ukraińskich dzieci i nastolatków” – poinformował w niedzielę Ukrinform na podstawie materiałów APA (Austria Presse Agentur).

03:54 Centrum Narodowego Oporu (CNS) alarmuje, że najeźdźcy zamierzają wywieźć dzieci z okupowanych terenów obwodu ługańskiego do Karelii, poinformował w niedzielę portal Ukraińska Prawda.

W tym tygodniu odbyło się spotkanie przewodniczącego Zgromadzenia Republiki Karelii Elissana Szandarowycza z przewodniczącym tzw. „Rady Ludowej” obwodu ługańskiego Denysem Miroszniczenką. Jedną z kluczowych kwestii było wysyłanie dzieci z okupowanego obwodu ługańskiego do „kurortów” Karelii na „odpoczynek” i „rehabilitację”,informuje CNS. 

„Tak częste przyjazdy przywódców różnych regionów z zamiarem „wytargowania” sobie określonej liczby dzieci pod zawoalowanymi pretekstami „rehabilitacji”, „odpoczynku”, „wymiany kulturalnej” mają cel czysto praktyczny - otrzymywanie środków budżetowych (z Moskwy) na te działania, i bardziej złowieszczy – pojawia się coraz więcej dowodów na uprowadzenia dzieci i handel ludźmi”, twierdzi Centrum Narodowego Oporu. 

03:21 Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w wywiadzie dla sobotnio-niedzielnego wydania dziennika „Bild” powiedział, że istnieje porozumienie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, że broń dostarczana przez Zachód nie zostanie użyta do ataków na terytorium Rosji.

00:05 W niedzielę w Kijowie, obwodzie kijowskim i dniepropietrowskim do godziny 16:00 (czasu lokalnego) nie będą obowiązywać żadne ograniczenia dotyczące energii elektrycznej, poinformował w sobotę  na Telegramie DTEK, operator systemu energetycznego.

23:11 Prezydent Wołodymyr Zełenski w sobotę poinformował w wieczornym wystąpieniu wideo, że pozbawił ukraińskiego obywatelstwa byłych urzędników  rządu Wiktora Janukowycza, którzy wspierają Rosję w jej wojnie z Ukrainą i mają rosyjskie obywatelstwo.

„Dzisiaj podpisałem odpowiednie dokumenty, aby zrobić kolejny krok w obronie i oczyszczeniu naszego państwa z tych, którzy są po stronie agresora. Uczyniłem to na wniosek Służby Bezpieczeństwa dotyczący osób, które zostały zarejestrowane jako posiadające obywatelstwo rosyjskie” – powiedział prezydent w swoim tradycyjnym wieczornym przemówieniu na zakończenie 346. dnia wojny. 

Szef państwa dodał, że w niedzielę zostanie podjęty kolejny krok prawny w celu wykonania decyzji Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony o sankcjach wobec osób wspierających rosyjską agresję.

21:31 Minister obrony Kanady Anita Anand powiadomiła w sobotę na Twitterze, że z Halifaxu wystartował samolot przewożący pierwszy czołg Leopard 2 dla Ukrainy. Szefowa kanadyjskiego resortu obrony zapowiedziała 26 stycznia przekazanie w sumie czterech czołgów.

20:21 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał w sobotę wieczorem w nagraniu wideo, że sytuacja na froncie robi się coraz cięższa. Wyjaśnił, że rosyjskie dowództwo rzuca coraz więcej sił, by złamać ukraińską obronę na wschodzie kraju.

(PAP)