Prezydent powołał gen. Wiesława Kukułę na Dowódcą Generalnego RSZ. Jest też nowy dowódca terytorialsów

2023-02-06 12:17 aktualizacja: 2023-02-06, 19:01
Prezydent Andrzej Duda wręczył w poniedziałek generałowi broni Wiesławowi Kukule akt mianowania na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, a generałowi brygady Maciejowi Kliszowi - na stanowisko Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Prezydent nadał generałowi Jarosławowi Mice Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Generałowie Kukuła i Klisz zaczną pełnić swoje obowiązki we wtorek 7 lutego br.

Według BBN, zmiany na stanowiskach dowódczych związane są z zakończeniem kadencji generała Jarosława Miki na stanowisku Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz generała broni Wiesława Kukuły na stanowisku Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej. Kadencja gen. Kukuły zakończyła się wraz z końcem 2022 roku, od tej pory obowiązki dowódcy pełni gen. Klisz.

Generał Kukuła został w 2016 roku wyznaczony przez ówczesnego szefa MON na stanowisko dowódcy WOT - pieczę nad tą formacją sprawował do końca 2022 roku. Wcześniej służył m.in. w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku, był także dowódcą Jednostki Wojskowej Komandosów.

Generał Klisz był zastępcą dowódcy WOT od 2020 r., wcześniej sprawował funkcję szefa sztabu formacji. Pracował też m.in. w Dowództwie Wojsk Specjalnych, był też szefem sztabu Jednostki Wojskowej Komandosów. Brał udział w misjach w Bośni i Hercegowinie, a także Afganistanie.

Kończący kadencję na stanowisku Dowódcy Generalnego RSZ generał Mika pełnił tę funkcję od 2017 roku. Wcześniej m.in. dowodził 11. Lubuską Dywizją Kawalerii Pancernej, był szefem sztabu 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, służył także w ramach PKW w Iraku, brał także udział w misji ISAF w Afganistanie.

Prezydent: zadaniem kadry dowódczej jest tak uformować Siły Zbrojne, aby nikt nie zaatakował Rzeczpospolitej

Prezydent mówił, że stanie na czele Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych przed dwie kadencje, to szczególne ukoronowanie kariery wojskowej generała Jarosława Miki. Podziękował mu za sumienną służbę dla ojczyzny i skuteczną realizację wszystkich zadań na tym stanowisku, szczególnie w trudnym okresie ostatnich trzech lat. Podkreślił, że pod dowództwem Miki polskie wojsko musiało sprostać największym od ponad 30 lat wyzwaniom.

Duda wskazywał też, że przed nowym dowódcą, generałem Wiesławem Kukułą, stoi wiele wyzwań, m.in. wdrożenie do polskiego wojska nowego uzbrojenia.

"Podstawowym zadaniem i nas, polityków, ale także kadry dowódczej jest uformować polskie Siły Zbrojne w taki sposób, aby nikomu nie przyszło do głowy, że można zaatakować Rzeczpospolitą, zakłócić spokój naszych współobywateli, narazić ich na niebezpieczeństwo" - mówił.

Podkreślił, że polska armia musi być na tyle dobrze wyposażona, wyszkolona, sprawna, silna i zorganizowana, by odstraszyła każdego potencjalnego napastnika. "To wielkie zadanie, które jest i musi być cały czas realizowane" - dodał.

Prezydent docenił też zasługi Kukuły w tworzeniu Wojsk Obrony Terytorialnej. Podkreślił, że zadanie dokończenia procesu tworzenia WOT przechodzi w ręce generała Macieja Klisza. Duda poprosił, by dobrze wykorzystał potencjał żołnierzy WOT, którzy - jak mówił - są "niezwykłym dobrem narodowym", patriotami, którzy chcą służyć swojej ojczyźnie i gotowi są ginąć w jej obronie, gotowi są ginąć pomagając drugiemu człowiekowi. 

Szef MON: jestem przekonany, że generałowie Kukuła i Klisz poradzą sobie z nowym wyzwaniami

Obecny na uroczystości szef MON Mariusz Błaszczak pogratulował generałom objęcia nowych stanowisk i podkreślił, że jest przekonany, iż poradzą sobie z nowym wyzwaniami.

Generałowi Kukule Błaszczak dziękował za dotychczasowe dokonania, w tym tworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak ocenił, ten projekt się udał, o czym - jak mówił - świadczą opinie ludzi. Podkreślał zasługi żołnierzy WOT m.in. przy uszczelnianiu wałów w czasie powodzi.

"Wojska Obrony Terytorialnej są zawsze gotowe, są zawsze blisko i jestem przekonany, że tak będzie pod dowództwem Macieja Klisza" - podkreślił. Wyraził nadzieję, że dotychczasowe doświadczenie generała pozwoli mu z sukcesem rozwijać nowy projekt.

Dziękował też prezydentowi Andrzejowi Dudzie za powołanie obu generałów. "Jestem przekonany, że panowie generałowie nie zawiodą" - podkreślił szef MON. (PAP)

autorzy: Aleksandra Rebelińska, Mikołaj Małecki, Wiktoria Nicałek

kw/