Kiedy nowy taryfikator biletów PKP? Premier wskazał termin

2023-02-06 13:16 aktualizacja: 2023-02-06, 16:16
Mateusz Morawiecki, Fot. PAP/Zbigniew Meissner
Mateusz Morawiecki, Fot. PAP/Zbigniew Meissner
Najpóźniej do końca lutego ma zostać wdrożony nowy taryfikator biletów PKP zakładający obniżki cen - wskazał na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że ma nadzieję, iż bilety będą kosztowały tyle, co w 2022 r.

Szef rządu pytany podczas poniedziałkowej konferencji w Dobieszowicach (woj. Śląskie) o obniżkę cen biletów kolejowych ocenił, że w tym tygodniu decyzja w tej sprawie powinna już zapaść.

Premier Mateusz Morawiecki zastrzegł, że to "bardziej pytanie do ciał korporacyjnych, do zarządu i do rady nadzorczej PKP". "Ale generalnie, z tego co mi wiadomo, a bardzo się tą sprawą interesuję, to w tym tygodniu te ceny ostateczne zostaną ustalone (...) Mam nadzieję, że na poziomie takim, jak w zeszłym roku" - powiedział.

Szef rządu wyraził nadzieję, że nowy cennik, taryfikator zostanie wdrożony najpóźniej do końca lutego. "Może nawet uda się wcześniej, a więc mieszkańcy Polski, wszyscy obywatele Polski będą mogli podróżować taniej" - zapewnił.

Od 11 stycznia obowiązuje nowy cennik biletów PKP Intercity. Ceny bazowe biletów jednorazowych w pociągach Pendolino wzrosły średnio o 17,8 proc., w pociągach EIC o 17,4 proc., a w pociągach TLK/IC średnio o 11,8 proc. Podwyżkę cen biletów przewoźnik uzasadnił wzrostem cen prądu.

Pod koniec stycznia premier Morawiecki zapowiedział, że ws. cen biletów kolejowych będzie rozmawiał z kierownictwem Ministerstwa Infrastruktury. Premier poinformował też, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni rząd chce doprowadzić do tego, aby nastąpił powrót do niskich, wcześniejszych cen przejazdów.

Premier: od 2019 roku ponad 18 tysięcy kilometrów nowych, zmodernizowanych i wyremontowanych dróg 

Od 2019 roku w Polsce zrealizowano lub rozpoczęto 12 tys. inwestycji drogowych. Wybudowano, zmodernizowano lub wyremontowano ponad 18 tys. kilometrów dróg – mówił Mateusz Morawiecki.

„To ponad pięć razy obwód granic Polski” – dodał szef rządu, który w towarzystwie ministra infrastruktury oraz regionalnych i lokalnych władz obejrzał jedną z dróg zbudowanych dzięki wsparciu Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

„Najbardziej mnie cieszy fakt, że z tymi inwestycjami schodzimy do Polski lokalnej” – podkreślił premier. Jak mówił, wydatki budżetowe na inwestycje w infrastrukturę drogową są obecnie wielokrotnie większe niż w czasach rządów PO-PSL.

„Rokrocznie przeznaczamy kilkukrotnie większe środki na realizację wielu zadań lokalnych w całej Polsce” – mówił Morawiecki, oceniając, iż „dziurawe drogi mają bardzo wiele wspólnego z dziurawym budżetem”. „Drogi są dziurawe wtedy, kiedy jest dziurawy budżet” – mówił szef rządu. Wskazał, że naprawienie finansów publicznych przez rząd umożliwiło zwielokrotnienie finansowania przedsięwzięć drogowych – także tych lokalnych.

„Kładziemy nacisk na to, że nie tylko te główne arterie mają się liczyć. Mają się liczyć również wszystkie drogi gminne i powiatowe” – powiedział Morawiecki.

Mateusz Morawiecki: jest intencja, aby kierować coraz to niższe ceny gazu dla przedsiębiorców

Jest intencja, aby kierować coraz to niższe ceny gazu dla przedsiębiorców. Nowe propozycje cenowe powinny wkrótce trafić do przedsiębiorców – powiedział premier.

Szef rządu był pytany, czy jest szansa, aby niższe ceny gazu objęły także inne branże niż piekarniczą, która od 1 kwietnia ma płacić stawki takie same jak gospodarstwa domowe.

"Tak, jestem przekonany, że tak. To są decyzje władz korporacyjnych spółek, które gaz sprzedają. Na szczęście, mimo że mamy zimne dni, to mogliśmy sobie poradzić z węglem i gazem, bo zamówiliśmy w odpowiednim czasie, zapłaciliśmy i dzisiaj podaż tych surowców jest na wystarczającym poziomie" – podkreślił premier.

Dodał, że w weekend kontaktował się z firmami, które wykorzystują gaz do produkcji, a więc np. z Grupą Azoty, ale także ze spółkami dostarczającymi tego surowca.

"Jest dokładnie taka intencja, aby kierować coraz to niższe ceny gazu dla przedsiębiorców. Nowe propozycje cenowe powinny wkrótce trafić do przedsiębiorców" – zapowiedział Mateusz Morawiecki. 

Szef rządu o projekcie ustawy prawo komunikacji elektronicznej: wierzę, że wypracujemy optymalne rozwiązanie

Wierzę, że wypracujemy optymalne rozwiązanie, dla jak największej liczby obywateli, nie ingerując w modele operacyjne i biznesowe nadawców - mówił premier Mateusz Morawiecki o propozycji zawartej w projekcie ustawy prawo komunikacji elektronicznej, aby na 5 pierwszych kanałach znalazły się programy TVP.

W poniedziałek szef rządu wziął udział w konferencji prasowej w Bobrownikach w woj. śląskim. Premier pytany był o projekt ustawy prawo komunikacji elektronicznej. Sejmowa Komisja Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii przyjęła w poniedziałek wniosek o wysłuchanie publiczne ws. ustawy prawo komunikacji elektronicznej i przepisów ją wprowadzających, które odbędzie się 6 marca o godz. 12 w Sejmie.

"Po to są i muszą być przeprowadzane konsultacje społeczne i konsultacje z branżą w przypadku każdej ustawy, także tej, aby móc zapewnić dostęp do informacji, do telewizji dla wszystkich Polaków, a z drugiej strony, żeby nie naruszać przyzwyczajeń i interesów, które powinny być słusznie chronione" - powiedział premier. "Wierzę, że w wyniku konsultacji odbywających się w ciągu najbliższych tygodni, będziemy w stanie wypracować optymalny model, najlepsze rozwiązanie, które będzie akceptowalne dla jak największej liczby Polaków, obywateli, możliwie dla wszystkich. A z drugiej strony - nie będzie ingerujące w modele operacyjne i biznesowe poszczególnych nadawców" - dodał.

Projekt dotyczy wdrożenia do krajowego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1972 ustanawiającej europejski kodeks łączności elektronicznej. Wdrożenie europejskiego kodeksu łączności elektronicznej w Polsce następuje poprzez przyjęcie nowej ustawy merytorycznej prawo komunikacji elektronicznej, zastępującej ustawę prawo telekomunikacyjne oraz odrębnej ustawy zawierającej przepisy wprowadzające, która obejmuje swoim zakresem kilkadziesiąt zmian w innych ustawach.

Jedną ze zmienionych ustaw ma być ustawa o radiofonii i telewizji. w proponowanych przepisach ustala się kolejność kanałów programów telewizyjnych na pilocie, tak, że na pięciu pierwszych miejscach znalazłyby się kanały Telewizji Publicznej. Inny artykuł mówi, że KRRiT w drodze rozporządzenia ma ułożyć listę 30 programów objętych obowiązkiem transmisji (tzw. zasadą must carry must offer) poza programami TVP.

(PAP)

Autorzy: Magdalena Jarco, Marek Błoński, Olga Łozińska, Marek Siudaj

kw/ js/