Prezydent Biden: nasze zespoły zostały wysłane, by pomóc w akcji ratowniczej w Turcji

2023-02-06 18:13 aktualizacja: 2023-02-06, 20:20
Prezydent USA Joe Biden. Fot. MICHAEL REYNOLDS PAP/EPA
Prezydent USA Joe Biden. Fot. MICHAEL REYNOLDS PAP/EPA
Prezydent USA Joe Biden poinformował w poniedziałek, że natychmiast polecił rozpocząć pomoc Turcji po trzęsieniu ziemi; zespoły amerykańskich ratowników już zostały wysłane, by wspomóc tureckie służby. Dodał, że w Syrii pomagają wspierane przez USA organizacje humanitarne.

"Moja administracja pracuje w bliskim kontakcie z naszymi sojusznikami z Turcji i rozkazałem natychmiastową odpowiedź USA (...). Nasze zespoły są wysyłane szybko, by zacząć wspierać tureckie wysiłki ratownicze i odpowiedzieć na potrzeby poszkodowanych przez trzęsienie ziemi" - powiedział Biden w oświadczeniu wydanym przez Biały Dom.

Prezydent wyraził smutek i złożył kondolencje rodzinom tysięcy ofiar kataklizmu w Turcji i Syrii. Dodał, że w pomocy w Syrii biorą udział organizacje humanitarne wspierane przez Stany Zjednoczone.

Jak poinformował szef dyplomacji USA Antony Blinken, odpowiedź USA na katastrofę w Turcji już jest w toku i zadeklarował, że Ameryka jest "zdeterminowana, by zrobić wszystko, co może, aby pomóc dotkniętym przez te trzęsienia ziemi w nadchodzących dniach, tygodniach i miesiącach".

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

mj/