Ukraińcy: Niemcy dostarczą nam dwa dodatkowe działa Gepard i 6 tys. pocisków przeciwlotniczych [RELACJA NA ŻYWO]

2023-02-08 06:40 aktualizacja: 2023-02-09, 08:19
Gepard, fot. Carsten Rehder PAP/DPA (zdjęcie ilustracyjne)
Gepard, fot. Carsten Rehder PAP/DPA (zdjęcie ilustracyjne)
Niemcy dostarczą nam dwa dodatkowe działa przeciwlotnicze Gepard i 6 tys. pocisków do tych systemów, a także m.in. samochody dla straży granicznej i generatory prądu - oznajmił w środę na Telegramie Andrij Jermak, szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

07:35 Prezydenci Francji i Ukrainy, Emmanuel Macron i Wołodymyr Zełenski, polecą wspólnie w czwartek rano z Paryża do Brukseli, by wziąć udział w nadzwyczajnym szczycie Unii Europejskiej - przekazał Pałac Elizejski. Zełenski w środę gościł w Londynie i Paryżu, gdzie spotkał się z przywódcami Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec.

Macron i Zełenski wylecą z bazy lotniczej Villacoublay pod Paryżem około godz. 8.30 i oczekuje się, że w Brukseli będą około godz. 10 - informuje AFP.

Tournee ukraińskiego prezydenta po Europie jest jego drugą wizytą zagraniczną od czasu rozpoczęcia 24 lutego 2022 roku prowadzonej na pełną skalę wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Pod koniec grudnia Zełenski był w USA i Polsce.

06:54 W czwartek w Brukseli rozpocznie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej, na którym szefowie państw i rządów UE będą rozmawiać o agresji Rosji na Ukrainę, gospodarce i nielegalnej imigracji. W szczycie ma wziąć udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Prezydenci i premierzy państw Unii omówią przede wszystkim najnowsze wydarzenia związane z wojną Rosji przeciwko Ukrainie i dalsze wsparcie UE dla tego kraju. Przedyskutują dalsze sankcje wobec Rosji, sposoby pociągnięcia jej do odpowiedzialności za atak na sąsiada, a także możliwości wykorzystania rosyjskich aktywów zamrożonych w Europie do sfinansowania powojennej odbudowy Ukrainy.

06:44 Portugalia dostarczy Ukrainie 3 czołgi Leopard 2 - poinformowała Nexta.

00:06 Premier Mateusz Morawiecki powiedział włoskiemu dziennikowi "Corriere della Sera", że pokonanie Rosji to "jednocześnie polska i europejska racja stanu". Wyraził opinię, że jednym z warunków przywrócenia w przyszłości Rosji do grona cywilizowanych państw jest jej "deputinizacja". "Rosjanie muszą sami zdemontować ten quasi-totalitarny system stworzony przez prezydenta Putina" - dodał premier.

W wywiadzie dla największej włoskiej gazety w jej wersji internetowej i jej papierowego wydania w czwartek szef polskiego rządu następująco skomentował decyzję Niemiec o dostarczeniu czołgów Leopard 2 na Ukrainę: "Lepiej późno niż wcale".

23:37 Im szybciej Ukraina dostanie broń dalekiego zasięgu, im szybciej nasi piloci dostaną nowoczesne samoloty, tym szybciej skończy się ta rosyjska agresja i będziemy mogli przywrócić pokój w Europie – powiedział w środę późnym wieczorem w Paryżu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Zełenski przyleciał w środę późnym wieczorem z Londynu na podparyskie lotnisko Orly, gdzie został powitany przez ministra obrony Francji Sebastiena Lecornu. Następnie od razu udał się do Pałacu Elizejskiego, gdzie czekali na niego prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Schol

23:01 Niemcy będą wspierać Ukrainę tak długo jak będzie to konieczne - zapewnił w środę późnym wieczorem kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas konferencji prasowej w Paryżu, w której udział wzięli także prezydenci Francji i Ukrainy, Emmanuel Macron i Wołodymyr Zełenski.

Olaf Scholz podkreślił, że Rosja nie może wygrać tej wojny. Zapewnił, że Ukraina należy do europejskiej rodziny.

22:37 Prezydent Zełenski przyleciał do Paryża na spotkanie z przywódcami Francji i Niemiec.

22:17 Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow poinformował w środę, że spotkał się ze swoim litewskim odpowiednikiem Arvydasem Anuszauskasem na południu Ukrainy. Szefowie resortów obrony dwóch państw - jak dodał - skoordynowali dalsze kroki zmierzające do zwycięstwa z Rosją.

21:30 Prezydent Zełenski: Macron się naprawdę zmienił, to on otworzył drzwi do dostaw czołgów.

Myślę, że prezydent Francji Emmanuel Macron się zmienił i że tym razem zmienił się naprawdę - powiedział w środę w wywiadzie dla francuskiego dziennika „Le Figaro” prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując stosunek do rosyjskiej agresji swojego francuskiego odpowiednika, z którym spotyka się w środę wieczorem w Paryżu.

21:00 Blinken: Putin nie jest obecnie zainteresowany dyplomacją, skupiamy się na zwiększeniu pomocy Ukrainie.

Jasne jest, że Putin nie jest obecnie zainteresowany dyplomacją, dlatego skupiamy się na zwiększeniu pomocy wojskowej Ukrianie - oświadczył w środę szef dyplomacji USA Antony Blinken podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie po spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO. Jens Stoltenberg ostrzegł, że Rosja przygotowuje nowe ofensywy.

20:03 Proceder nielegalnej deportacji dzieci z Ukrainy do Rosji został zaplanowany przez Kreml; taką decyzję podjęto na najwyższych szczeblach władzy państwa-agresora - oświadczył w środę Mykoła Kułeba, były ukraiński rzecznik praw dziecka i dyrektor organizacji pozarządowej Save Ukraine podczas panelu dyskusyjnego, zorganizowanego przez ambasadę USA w Kijowie.

19:39 Ukraińcy: Niemcy dostarczą nam dwa dodatkowe działa przeciwlotnicze Gepard i 6 tys. pocisków do tych systemów.

Polityk doprecyzował, że chodzi m.in. o sześć samochodów ciężarowych, a także 29 generatorów i mobilnych systemów antenowych. 

 

Jak informowały w styczniu niemieckie media, rząd w Berlinie przekazał dotychczas Ukrainie 30 Gepardów i zadeklarował ofiarowanie kolejnych siedmiu sztuk tego uzbrojenia.

We wtorek podczas wizyty w Kijowie minister obrony Niemiec Boris Pistorius zapowiedział dostawę ponad 100 czołgów Leopard 1A5. Zezwolenie niemieckiego rządu opiewa na 178 pojazdów, lecz dokładna liczba dostarczonych czołgów będzie zależeć od ich stanu technicznego. Do lata ma to być 20-25 maszyn, a do końca roku – do 80. Przed końcem pierwszego kwartału 2024 roku Ukraina ma otrzymać ponad 100 Leopardów. Czołgi będą pochodzić nie tylko z Niemiec, ale też z innych państw Europy.

Pod koniec stycznia Niemcy zgodziły się również na dostawę Ukrainie czołgów Leopard 2. Jak informowało ministerstwo obrony Niemiec, Polska ma być państwem wiodącym wśród krajów przekazujących czołgi Leopard 2A4 (przygotowania do ich przekazania rozpoczęła także Kanada), a Niemcy - wśród donatorów wersji 2A6. 

19:37 Samoloty bojowe są częścią rozmowy i nic nie jest wykluczone - powiedział w środę brytyjski premier Rishi Sunak na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Poinformował też, że czołgi Challenger 2 zostaną wysłane na Ukrainę do marca.

19:30 Amerykanie mają świadomość, że my jako NATO nie możemy przegrać wojny na Ukrainie, bo będzie to miało wielkie konsekwencje globalne - powiedział w środę szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak po rozmowie z najwyższym rangą amerykańskim dowódcą gen. Markiem Milleyem. Dodał też, że postzimnowojenny środek ciężkości w Europie "przesunął się z Berlina do Warszawy".

19:00 Kanclerz Olaf Scholz bronił w środę swojego stanowiska w sprawie dostaw broni na Ukrainę. "Spójność w ramach naszych sojuszy jest naszym największym atutem" - powiedział w Bundestagu. "Zachowujemy i wzmacniamy tę spójność, przygotowując najpierw decyzje w sposób poufny - a dopiero potem je komunikując".

18:30 W. Brytania. Karol III do prezydenta Ukrainy Zełenskiego: wszyscy bardzo się martwiliśmy.

Król Wielkiej Brytanii Karol III powiedział w środę goszczącemu w Londynie prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, że jest zachwycony mogąc przyjąć go w Pałacu Buckingham oraz że wszyscy martwili się o niego i jego kraj.

18:00 Minister ds. UE: ważne, by wizyty prezydenta Zełenskiego w Brukseli nie była symboliczna.

Ważne by wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na szczycie UE w Brukseli nie była symboliczna; ona musi też do czegoś prowadzić; myślę, że prezydent chce nie tylko być, ale domagać się bardzo konkretnej pomocy dla Ukrainy - powiedział PAP minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.

17:30 Szef BBN Jacek Siewiera i minister obrony Niemiec Boris Pistorius podczas spotkania w środę w Warszawie omówili kwestię dostaw uzbrojenia, w tym Leopardów, na Ukrainę, rozmawiali też o sojuszniczej jedności wobec rosyjskiej agresji - poinformowało w środę w mediach społecznościowych BBN.

16:55 Grupa Wagnera poniosła ogromne straty w Donbasie i może utracić swój niezależny status

Rosyjska prywatna formacja wojskowa Grupa Wagnera popadła w tak duży kryzys spowodowany stratami osobowymi poniesionymi w Donbasie, że niebawem może utracić swój niezależny status i zostać włączona w skład regularnej armii - podała w środę ukraińska agencja UNIAN za rosyjskim opozycyjnym projektem dziennikarskim WCzK-OGPU na Telegramie.

16:40 Rosyjska armia ostrzelała Chersoń i obwód czernihowski, zabijając i raniąc cywilów

Rosyjska armia ostrzelała Chersoń na południu Ukrainy i obwód czernihowski na północy kraju - poinformowała w środę agencja Ukrinform. Jeden cywil zginął, kilku zostało rannych.

15:58 Rośnie rosyjska obecność wojskowa w obwodzie charkowskim

Rośnie rosyjska obecność wojskowa na linii frontu w obwodzie charkowskim; nie wykluczamy kolejnej próby ataku na Charków i jesteśmy na to gotowi - oświadczył w środę szef władz tego regionu na północnym wschodzie Ukrainy Ołeh Syniehubow.

15:54 Kanclerz Niemiec i prezydent Francji spotkają się w środę w Paryżu z prezydentem Ukrainy Zełenskim

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron spotkają się w środę wieczorem w Paryżu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - podały media niemieckie i francuskie.

15:14 Ukraińska straż graniczna poinformowała w środę o odparciu przy pomocy moździerzy czterech rosyjskich grup szturmowych pod Bachmutem w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.

"W okolicach Bachmutu zwiad lotniczy straży granicznej wykrył przemieszczanie się wrogich grup szturmowych w stronę naszych pozycji. Nasi obrońcy przeprowadzili moździerzowy ostrzał wroga" - napisała ukraińska straż graniczna w komunikatorze Telegram. Jak dodano, w wyniku ostrzału jeden szturmowiec zginął, a czterech zostało rannych.

Na innym odcinku do ataku na ukraińskie pozycje przygotowywały się trzy wrogie grupy piechoty. Strona ukraińska zastosowała przeciw przeciwnikom moździerze, likwidując część z nich - czytamy.

14:58 Rzecznik praw człowieka Ukrainy, Dmytro Łubiniec, oświadczył, że wycofuje się z Międzynarodowego Instytutu Ombudsmana, i podarł publicznie legitymację członkowską - pisze Ukraińska Prawda. Łubiniec poinformował we środę, że jest to protest przeciwko nielegalnemu wywiezieniu z Austrii do Rosji dwojga ukraińskich dzieci.

14:38 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia wygłoszonego w brytyjskim parlamencie wręczył spikerowi Izby Gmin Lindsayowi Hoyle hełm jednego z asów ukraińskiego lotnictwa jako symbol tego, co powinno być następnym elementem pomocy wojskowej.

14:28 Rosja gotowa jest tracić nawet 100 tys. ludzi w ciągu miesiąca. Jedynym wariantem dla Moskwy jest teraz przeniesienie wojny w fazę przewlekłą i wykorzystywanie swych ogromnych zasobów ludzkich - ocenił w środę ukraiński ekspert ds. wojskowości Roman Switan.

"Rosjanom pozostała jedna opcja - przeniesienie wojny w fazę przewlekłą i liczenie na swoje zasoby. Kreml może poświęcić ponad 100 tys. zmobilizowanych Rosjan w ciągu roku, ale już teraz widać, że mogą rzucić na rzeź również 100 tysięcy w ciągu miesiąca. To naprawdę są w Rosji niezmierzone zasoby, bo 100 tysięcy dla takiego kraju to niewiele, to jedna osoba na tysiąc" - powiedział Switan. Ocenił, że takich ofiar "nikt w Rosji nawet nie zauważa".

14:18 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwracając się w środę, że do obu izb brytyjskiego parlamentu, że przejechał tu w imieniu wszystkich, którzy walczą w obronie kraju, by podziękować za udzielaną przez Wielką Brytanię pomoc.

"Przyszedłem tu i stoję przed wami w imieniu odważnych, w imieniu naszych wojowników, którzy są teraz w okopach pod ostrzałem artylerii wroga, w imieniu naszych artylerzystów lotniczych i każdego obrońcy nieba, który chroni Ukrainę przed wrogimi samolotami i rakietami" - mówił Zełenski.

14:11 Ukraina może pokonać Rosję, nie mam co do tego wątpliwości. Porażka Putina jest co najwyżej kwestią czasu - powiedział amerykański politolog Francis Fukuyama w opublikowanym w środę wywiadzie dla portalu informacyjnego "T-Online".

"Motywacja Ukraińców jest znacznie wyższa - dodał Fukuyama - a ukraińska armia otrzymuje obecnie obok innego uzbrojenia także zachodnie czołgi bojowe".

13:45 Międzynarodowy zespół śledczy (Joint Investigation Teams - JIT) ustalił, że istnieją „mocne przesłanki”, że Władimir Putin podjął decyzję o przekazaniu separatystom na Ukrainie broni, której użyto do zestrzelenia samolotu Malaysia Airlines w 2014 r., poinformowano na konferencji prasowej holenderskiej prokuratury w Hadze.

17 lipca 2014 r. Boeing 777 linii Malaysia Airlines, lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur, został zestrzelony na wschodzie Ukrainy przy użyciu pocisku kierowanego ziemia-powietrze Buk. Zginęło 283 pasażerów i 15 członków załogi.

13:33 Nexta opublikowała nagranie z Charkowa.

13:29 Brytyjskie MSZ nałożyło w środę sankcje na siedem kolejnych firm rosyjskich, w tym sześć, które produkują sprzęt wojskowy bądź zajmują się logistyką, oraz następnych osiem osób fizycznych powiązanych z reżimem Władimira Putina.

Firmami objętymi sankcjami są: CST, producent rosyjskich dronów używanych do niszczenia ukraińskich pojazdów bojowych; RT-Komplekt, producent części do śmigłowców wojskowych; Oboronlogistics, firma, która organizuje transport i dostawy rosyjskiego sprzętu wojskowego; Universalmash i Lipetsk, producenci i modyfikatorzy podwozi gąsienicowych do przeciwlotniczych systemów rakietowych wykorzystywanych przez siły zbrojne Rosji na Ukrainie; Topaz, firma z branży IT zaangażowana w lotnictwo wojskowe. Sankcje nałożono też na firmę Moscoms LLC, która świadczy usługi IT i zapewnia domeny hostingowe dla wielu osób i podmiotów zaangażowanych w destabilizację Ukrainy.

12:42 Pomimo poważnych strat spowodowanych wojną przeciwko Ukrainie, Rosja nadal posiada potencjał do wywierania militarnej presji na region bałtycki - oceniono w opublikowanym w środę corocznym raporcie Służby Wywiadu Zagranicznego Estonii (VLA).

"Agresywność Rosji znacznie podwyższyła nasze poczucie zagrożenia, a zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia Zapad 23 mogłyby jeszcze bardziej nadwerężyć bezpieczeństwo regionu Morza Bałtyckiego" - napisano w dokumencie. Dodano jednak, że "rosyjski atak na Estonię w 2023 roku jest mało prawdopodobny".

12:24 Wielka Brytania jako jedna z pierwszych pomagała Ukrainie. Dziś jestem w Londynie, aby osobiście podziękować Brytyjczykom za ich wsparcie i premierowi Rishi Sunakowi za jego przywództwo - napisał prezydent Zełeński.

11:55 Król Karol III przyjmie w środę na audiencji składającego wizytę w Wielkiej Brytanii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - poinformował Pałac Buckingham.

Zełenski w czasie swojej pierwszej wizyty w Wielkiej Brytanii od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę spotka się także na Downing Street z premierem Rishim Sunakiem, wygłosi przemówienie w parlamencie, a późnym popołudniem wraz z Sunakiem odwiedzi ukraińskich żołnierzy odbywających szkolenie na jednym z poligonów w południowo-zachodniej Anglii.

11:48 Na kierunku Swatowego, miasta w obwodzie ługańskim, walki trwają przez całą dobę. Rosjanie zintensyfikowali ogień artyleryjski i rzucają falami do walki kolejne oddziały - powiedział w środę telewizji Espreso ukraiński wojskowy Jurij Fedorenko.

"Intensywność ostrzałów artyleryjskich przeciwnika jest więcej niż lawinowa. Nakrywają niektóre odcinki, zrównując je z ziemią, ale armii ukraińskiej udaje się skutecznie prowadzić kontrostrzały. W ciągu ostatnich kilku dni zniszczono ponad 6 pojazdów opancerzonych, w tym dwa czołgi przeciwnika" - powiedział Fedorenko, dowódca kompanii walczącej na wschodzie Ukrainy i deputowany kijowskiej rady miejskiej.

11:14 Rosyjskie ośrodki propagandowe wykorzystały ostatnią wizytę Ministra Obrony Narodowej RP w Kijowie do szerzenia kłamstw i próby destabilizacji Polski oraz polsko-ukraińskich relacji - podał w środę pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

"Propaganda kolportowała kłamliwy przekaz, insynuując, że Minister M. Błaszczak złożył hołd upamiętniając OUN-UPA" - napisał na Twitterze Stanisław Żaryn.

10:45 Nexta opublikowała zdjęcia z Gorłówki (Horlivki) w obwodzie donieckim.

09:57 Szef obwodu ługańskiego, na wschodzie Ukrainy, Serhij Hajdaj poinformował w środę, że na odcinku frontu w rejonie miasta Kreminna trwa "maksymalna eskalacja" walk. Siły rosyjskie intensyfikują ostrzały i codziennie ponawiają ataki, rzucając falami do walki kolejne oddziały.

"Na kierunku Kreminnej mamy teraz maksymalną eskalację, maksymalną liczbę ostrzałów i prób przerwania naszej obrony. Ataki wojsk rosyjskich są praktycznie codzienne - niewielkimi grupami, nie większymi niż pluton, ale w ciągłych falach" - oświadczył Hajdaj.

09:35 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski składa w środę wizytę w Wielkiej Brytanii, podczas której spotka się z premierem Rishim Sunakiem i wygłosi przemówienie w parlamencie - poinformowano w komunikacie wydanym przez Downing Street.

Jak dodano, w środę brytyjski rząd przedstawi kolejny pakiet pomocy wojskowej, w tym zwiększenie szkoleń ukraińskich żołnierzy, a także ogłosi kolejny pakiet sankcji na Rosję.

09:28 Rosyjski opozycjonista Ilja Jaszyn, skazany na 8,5 roku kolonii karnej za tzw. fake newsy o działaniach sił zbrojnych Rosji, został przewieziony z powrotem do aresztu w Moskwie. Wcześniej skierowano go do kolonii karnej w Udmurcji, mimo że wyrok się nie uprawomocnił.

Jaszyn jest teraz w areszcie śledczym nr 4 w Moskwie - podał portal Nowaja Gazieta. Jewropa we wtorek wieczorem. Opozycjonista ma w areszcie śledczym zapoznać się z materiałami sprawy karnej w związku z apelacją od wyroku.

08:54 Gdy jako jeden z pierwszych mówiłem o koncepcji windfall tax uznano to za herezję, dziś Norwegia przeznacza nadmiarowe zyski z handlu gazem i ropą na pomoc Ukrainie; tak buduje się europejską solidarność - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu w środowym wpisie w mediach społecznościowych nawiązał do artykułu jaki ukazał się w Reutersie, o tym, że norweski rząd chce przekazać Ukrainie kilka miliardów euro ze sprzedaży gazu i ropy. "Gdy jako jeden z pierwszych mówiłem o koncepcji windfall tax uznano to za herezję. Dziś Norwegia przeznacza nadmiarowe zyski z handlu gazem i ropą na pomoc Ukrainie. Tak buduje się europejską solidarność!" - napisał Morawiecki.

08:53 Od czasu wycofania się Rosji z zachodniego brzegu Dniepru w delcie tej rzeki trwają potyczki, ale jest bardzo mało prawdopodobne, by Rosja podjęła próbę szturmu w celu przekroczenia rzeki - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że od kiedy Rosja wycofała swoje siły z zachodniego brzegu Dniepru w listopadzie 2022 roku, na skomplikowanej sieci wysp i dróg wodnych tworzących deltę Dniepru trwają potyczki i prowadzone jest rozpoznanie. Siły rosyjskie prawie na pewno użyły małych łodzi, aby spróbować utrzymać obecność na kluczowych wyspach; Ukraina kilka razy z powodzeniem wysłała artylerię dalekiego zasięgu, aby zneutralizować rosyjskie placówki, a obie strony prawdopodobnie rozmieściły również małe grupy na Mierzei Kinburskiej, która zapewnia kontrolę nad Zatokę Dnieprowską.

08:40 We wtorek z Ukrainy do Polski przyjechało 18,3 tys. osób, a z Polski do Ukrainy wyjechało 16,3 tys. osób - podała w środę Straż Graniczna. Od 24 lutego ub. roku, czyli dnia ataku Rosji na Ukrainę, SG odnotowała ponad 9,692 mln wjazdów do Polski i prawie 7,833 mln wyjazdów do Ukrainy.

"W dniu 07.02 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 18,3 tys. osób. Od 24.02.2022 - 9,692 mln osób" - poinformowała na Twitterze Straż Graniczna.

08:03 W rejonie Swatowego i Kreminnej w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy, wojska rosyjskie podejmują ograniczone ataki, które według źródeł ukraińskich zostały odparte; Rosjanie zaś twierdzą, że ich wojska poczyniły postępy koło Biłohoriwki - informuje Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Amerykański think tank opisuje w najnowszym raporcie sytuację na froncie w obwodzie ługańskim, gdzie toczą się zacięte walki o kluczową trasę Swatowe-Kreminna.

"Siły rosyjskie podejmowały 7 lutego ograniczone ataki lądowe koło Swatowego i Kreminnej" - relacjonuje ISW. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy twierdzi, że atak rosyjski koło Kreminnej i pobliskiej Dibrowy (5 km na południowy zachód od Kreminnej) został odparty. Media państwowe w Rosji twierdzą zaś, że Rosjanie odparli atak ukraiński w miejscowości Nowoseliwske, (około 20 km na północy zachód od Swatowego.

07:44 Nexta opublikowała zdjęcia z miasta Marinka.

06:54 W Berlinie rozpoczyna się w środę konferencja "Polityka pamięci jako narzędzie walki: spojrzenie na wojnę Rosji przeciwko Ukrainie". Trudno o lepsze niż Berlin miejsce do rozmów na temat błędów popełnionych w relacjach z Rosją przez szereg państw europejskich - uważa dyrektor Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność Rafał Rogulski .

04:25 Rosyjscy agresorzy zaatakowali Charków, w centralną część miasta trafiły rakiety - poinformował w nocy z wtorku na środę na Telegramie Ołeh Synehubow, szef charkowskich władz obwodowych.

"OSTRZEŻENIE! Mieszkańcy Charkowa i regionu, okupanci atakują! Udajcie się do schronów!” – napisał.

Synehubow dodał, że pociski Rosjan trafiły w centralną część Charkowa, a w miejscu jednego z trafień wybuchł pożar. "Wstępnie S-300, od 6 do 10 pocisków" - wyjaśnił.

02:49 Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował w nocy z wtorku na środę na Twitterze, że rozmawiał telefonicznie z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem i omawiał z nim kwestię dalszej pomocy wojskowej dla Ukrainy i nowych sankcji wobec Rosji.

"Odbyłem rozmowę telefoniczną z sekretarzem stanu Blinkenem w sprawie nowej pomocy wojskowej, nowych sankcji wobec Rosji i przygotowań do ważnego wydarzenia w kontekście zbliżającej się rocznicy inwazji na pełną skalę, dokonanej przez Federację Rosyjską" – napisał szef ukraińskiej delegacji.

 

00:22 Spodziewamy się, że celem rosyjskiej ofensywy na Ukrainie będzie obwód charkowski na północnym wschodzie kraju lub zaporoski na południu - powiedział we wtorek sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow w wypowiedzi dla agencji Reuters.

Według Daniłowa siły rosyjskie badają obecnie obronę Kijowa w częściowo okupowanym przez Rosję obwodzie zaporoskim.

"Oczywiście będą podejmowane próby ofensywy w kierunku Charkowa lub Zaporoża. To, czy odniosą sukces, będzie zależeć od nas" - powiedział.

23:20 Od początku wojny na Ukrainie w Niemczech sojusz organizacji pomocowych zebrał ponad 364 mln euro darowizn na rzecz zaatakowanego przez Rosję kraju - poinformował we wtorek Aktionsbuendnis Katastrophenhilfe, zrzeszający Caritas, Niemiecki Czerwony Krzyż, Diakonie Katastrophenhilfe i UNICEF Niemcy.

"Oczywiście nie otrzymujemy tak wielu darowizn, jak w pierwszych kilku tygodniach" – powiedział dyrektor zarządzający Dominique Mann, cytowany przez portal dziennika "Welt".

22:47 Wywiad wojskowy Ukrainy (HUR) nie potwierdza zajęcia przez Rosjan szeregu miejscowości w rejonie Bachmutu, o których mówił we wtorek minister obrony Rosji – podano w komunikacie HUR, dodając, że Siergiej Szojgu „przypisuje sobie niebyłe zwycięstwa”.

21:53 Rosjanie kontynuują kampanię informacyjną przeciwko Polsce, nagłaśniając kolejne doniesienia o rzekomo masowym udziale "polskich najemników" w działaniach w Ukrainie - podał pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

21:47 Niemieckie czołgi Leopard 2 A6 dla Ukrainy będą dostępne pod koniec marca – powiadomiła we wtorek wieczorem na Twitterze ambasada Niemiec w Kijowie, przywołując informację niemieckiego resortu obrony.

21:00 Sportowcy z państw-agresorów - Rosji i Białorusi - nie są mile widziani na międzynarodowych zawodach, w tym na nadchodzących igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 2024 roku - zgodzili się podczas wtorkowej wideokonferencji ministrowie sportu Estonii, Łotwy, Litwy, Finlandii, Szwecji, Danii, Norwegii oraz Islandii.

(PAP)