Hit TVP. Dlaczego "Dom pod Dwoma Orłami" powstał dopiero teraz? Wicepremier wyjaśnia

2023-02-08 12:11 aktualizacja: 2023-02-08, 14:27
Dom pod Dwoma Orłami. Fot Mat. prasowe/ TVP
Dom pod Dwoma Orłami. Fot Mat. prasowe/ TVP
Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński w mediach społecznościowych odniósł się do wywiadu z reżyserem Waldemarem Krzystkiem. Szef MKiDN wyjaśnił, skąd wzięły się fundusze na serial "Dom pod Dwoma Orłami". Rozmowa z reżyserem ukazała się w ostatnim numerze "Plus Minus".

We wpisie na Facebooku szef MKiDN zaznaczył, że "w ostatnim numerze Plus Minus Pani Redaktor Barbara Hollender przeprowadziła interesujący wywiad z Waldemarem Krzystkiem, reżyserem, twórcą prezentowanego obecnie w TVP1 serialu Dom pod Dwoma Orłami". "Jako urzędnik państwowy odpowiedzialny za polską kulturę i dziedzictwo narodowe i współfinansujący z pieniędzy publicznych ów serial, czuję się w obowiązku uzupełnić odpowiedź pana Waldemara Krzystka, jakiej ten udzielił pani Hollender na intrygujące pytanie, +Dlaczego serial powstał dopiero teraz?+ (faktycznie, scenariusz serialu gotowy był podobno już 20 lat temu)" - zaznaczył Piotr Gliński.

Szef resortu kultury wyjaśnił, że "może jednak dlatego, że dopiero teraz, tj. po roku 2015, zarówno w polskiej telewizji publicznej, jak i w polskim ministerstwie kultury znalazły się fundusze na realizację tego projektu (odpowiednio 14 152 866,20 zł i 11 033 154,00 zł; łącznie 25 186 020,20 zł), o czym zapewne przez roztargnienie pan Waldemar Krzystek zapomniał w owej rozmowie z panią Barbarą Hollender wspomnieć".

"Wcześniej, mimo że w gmachu przy ul. Krakowskie Przedmieście 15 przez wiele lat rezydował wrocławianin, pieniędzy na serial o Wrocławiu jakoś nie znaleziono…" - dodał Piotr Gliński.(PAP)

Autorka: Anna Kruszyńska

kgr/