Autobus wjechał w przedszkole w Montrealu. Zginęło dwoje dzieci

2023-02-09 01:52 aktualizacja: 2023-02-09, 13:29
Fot. Hughes Graham/CP/PAP ABACA
Fot. Hughes Graham/CP/PAP ABACA
Dwoje dzieci zginęło, a sześcioro zostało rannych, gdy w środę autobus komunikacji miejskiej uderzył w przedszkole na przedmieściach Montrealu. Jak poinformowała miejscowa policja, kierowca został zatrzymany.

"Uważamy, że to celowe działanie, ale nie znamy motywu" – powiedział agencji AFP Pierre Brochet, szef policji w Laval, na przedmieściach Montrealu, gdzie doszło do tragedii.

51-letni kierowca został zatrzymany krótko po incydencie za "zabójstwo" i "niebezpieczną jazdę". Do tej pory nie był karany. W spółce transportu miejskiego pracował od 10 lat.

Autobus uderzył we frontową fasadę przedszkola w środę rano czasu lokalnego, gdy rodzice przyprowadzali swoje dzieci.

Jedno dziecko zginęło na miejscu, drugie podczas udzielania pomocy. Sześcioro dzieci, które przewieziono do szpitala, nie odniosło obrażeń zagrażających ich życiu – poinformowała policja.

Według świadków kierowca zachowywał się "chaotycznie". "Otworzył drzwi. Zdjął całe swoje ubranie. Był zupełnie nagi. Rzuciliśmy się na niego, żeby go zatrzymać" – powiedział Hamdi Ben Chaabane, który pomógł obezwładnić mężczyznę.

Premier Kanady Justin Trudeau, a także premier Quebecu Francois Legault złożyli kondolencje rodzinom ofiar. "Żadne słowa nie ukoją bólu i strachu, jaki odczuwają rodzice, dzieci i pracownicy przedszkola" – powiedział Trudeau. (PAP)

mj/